United rozdrtili dánského mistra, Valencia opět vyučila Rapid

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

SOUHRN EVROPSKÉ LIGY | Fotbalisté Manchesteru United v prvním kole play off Evropské ligy na domácí půdě odvrátili senzaci. Po porážce 1:2 na hřišti dánského Midtjyllandu si napravili reputaci. V odvetě rozstříleli svého soka 5:1 a s přehledem si zajistili postup do osmifinále. Za hosty nastoupili i čeští reprezentanti Filip Novák a Václav Kadlec. Naopak postoupila Basilej, za kterou hráli Tomáš Vaclík a Marek Suchý, a Fenerbahce s Michalem Kadlecem.

Manchester musel dotahovat prohru 1:2 z prvního zápasu, navíc v 28. minutě skóre otevřel hostující Sisto. United ale během čtyř minut zásluhou vlastního gólu Bodurova vyrovnali a ještě před poločasem mohli celkové skóre vyrovnat. Matovu penaltu však brankář Andersen chytil.

Po přestávce ale přišli velké chvíle osmnáctiletého Marcuse Rashforda. Odchovanec United se do základní sestavy dostal až po zranění Martiala při rozcvičce, ve svém prvním zápase v dospělém fotbale ale vstřelil dva góly a zajistil týmu postup. V závěru ještě skóre vylepšili Herrera a Depay.

Velké drama zažila Basilej, která nad St. Etienne dlouho vedla 1:0, což jí po prohře 2:3 v prvním zápase stačilo k postupu. Po vyrovnání Salla minutu před koncem to chvíli vypadalo na postup francouzského klubu, ale díky brance Lucy Zoffiho z druhé minuty nastavení nakonec jdou dál Švýcaři.

Favorité pokračují, Casillas si dal vlastní gól

Liverpool o postupu přes Augsburg rozhodl hned po pěti minutách. Po ruce Kohra se k pokutovému kopu postavil James Milner a vstřelil vůbec první gól dvojzápasu. Domácí jednogólové vítězství uhájili, německému týmu v závěru nepomohl ani příchod českého záložníka Jana Morávka.

Postup naopak slaví Michal Kadlec, který nastoupil na závěrečných 16 minut utkání Fenerbahce na hřišti Lokomotivu Moskva. Turecký tým hájil vítězství 2:0 z prvního zápasu a odvetu definitivně rozhodl až v 83. minutě, kdy Mehmet Topal vyrovnal na konečných 1:1.

Borussia Dortmund potvrdila roli jednoho z největších favoritů na vítězství v Evropské lize, když po výhře nad Portem v domácím zápase zvítězila i v odvetě v Portugalsku. Výsledek 1:0 zajistil vlastní gól Ikera Casillase.

Z dnešních zápasů postoupil jediný soupeř českých týmů ze základních skupin. Villarreal, který v první části soutěže vyřadil Plzeň, se mezi posledních šestnáct týmů dostal po remíze v Neapoli 1:1, která stačila dohromady s domácím výhrou 1:0.

Marcus Rashford pálí na branku Midtjyllandu

Valencie deklasovala Rapid Vídeň

Prestižní souboj mezi Schalke a Šachtarem Doněck zvládl lépe ukrajinský tým. Zatímco v prvním zápase gól nepadl, v Německu viděli diváci hned tři a všechny v síti domácího týmu.

Šachtar po brankách Marlose, Ferreyry a Kovalenka zvítězil 3:0. Schalke, které ze základní skupiny postoupilo společně se Spartou, končí po první prohře v tomto ročníku Evropské ligy.

Nepostoupila ani Marseille, která v základní skupině vyřadila Slovan Liberec. Olympique sice remizoval v Bilbau 1:1, jenže po domácí prohře 0:1 mu nerozhodný výsledek ze Španělska nestačil.

Valencie uštědřila další debakl Rapidu Vídeň, soupeři Plzně ze základní skupiny. Po drtivé domácí výhře 6:0 svěřenci Garyho Nevillea zvítězili v rakouské metropoli 4:0. Celková bilance 10:0 znamená nejvyšší skóre ze dvou zápasů v Evropské lize od sezony 2009/10.

Odvetná utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Lokomotiv Moskva - Fenerbahce Istanbul 1:1 (1:0)
Branky: 45. Samedov - 83. Topal. První zápas 0:2, postupuje Fenerbahce.

Rapid Vídeň - Valencie 0:4 (0:0)
Branky:
59. Rodrigo, 64. Fighúlí, 72. Piatti, 88. Vezo. První zápas 0:6, postupuje Valencie.

Liverpool - Augsburg 1:0 (1:0)
Branka: 5. Milner z pen. První zápas 0:0, postupuje Liverpool.

Lazio Řím - Galatasaray Istanbul 3:1 (0:0)
Branky: 59. Parolo, 61. Felipe Anderson, 72. Klose - 62. Öztekin. První zápas 1:1, postupuje Lazio.

Schalke - Šachtar Doněck 0:3 (0:1)
Branky:
27. Marlos, 63. Ferreyra, 77. Kovalenko. První zápas 0:0, postupuje Šachtar.

Bilbao - Marseille 1:1 (0:1)
Branky: 81. Merino - 40. Batshuayi. První zápas 1:0, postupuje Bilbao.

Leverkusen - Sporting Lisabon 3:1 (1:1)
Branky: 30. a 65. Bellarabi, 87. Calhanoglu - 38. Joao Mário. První zápas 1:0, postupuje Leverkusen.

FK Krasnodar - Sparta Praha 0:3 (0:0)
Branky: 51. Mareček, 57. Frýdek, 70. Fatai. Rozhodčí: Johannesson - Nilsson, Culum (všichni Švéd.). ŽK: Kaboré, Pereyra - Mareček, Fatai. ČK: 69. Kaboré. Diváci: 14.850. První zápas: 0:1, postoupila Sparta.

Tottenham - Fiorentina 3:0 (1:0)
Branky: 25. Mason, 63. Lamela, 81. vlastní Rodríguez. První zápas 1:1, postupuje Tottenham.

Porto - Dortmund 0:1 (0:1)
Branka: 23. vlastní Casillas. První zápas 0:2, postupuje Dortmund.

Manchester United - Midtjylland 5:1 (1:1)
Branky: 63. a 75. Rashford, 32. vlastní Bodurov, 88. Herrera z pen., 90. Depay - 28. Sisto. ČK: 89. Römer. První zápas 1:2, postupuje Manchester.

Molde - Sevilla 1:0 (1:0)
Branka: 43. E. Hestad. První zápas 0:3, postupuje Sevilla.

Neapol - Villarreal 1:1 (1:0)
Branky: 17. Hamšík - 59. Pina. První zápas 0:1, postupuje Villarreal.

Basilej - St. Etienne 2:1 (1:0)
Branky: 15. a 90.+2 Zuffi - 90. Sall. ČK: 84. Embolo - 82. Eysseric. První zápas 2:3, postupuje Basilej.

Olympiakos Pireus - Anderlecht 1:2 po prodl. (1:0)
Branky: 29. Fortunis z pen. - 103. a 112. Acheampong. První zápas 0:1, postupuje Anderlecht.