Radek Špryňar
21. září 2023 • 09:18

Slavia začíná další pouť Evropou. Sevilla a Rangers, co přijde teď?

Vstoupit do diskuse
1
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Kotrba: „Repre“ přeju Koubkovi, z cizinců jen Priske. Chorý? Na psychologa
LFA by za práva mohla dostat až 500 milionů. Jaká je termínová listina příští sezony?
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO ZE ŽENEVY | Dvě účasti v Evropské lize, dva historické postupy do čtvrtfinále a tuny nezapomenutelných prožitků. Kouzelných i hořkých. Na Sevillu, Rangers i na hrdinské boje s anglickými kolosy Chelsea a Arsenalem. Ve čtvrtek Slavia zahajuje třetí kampaň v druhé nejprestižnější klubové soutěži starého kontinentu. „Věřím, že můžeme dojít stejně daleko,“ prohlásil Jindřich Trpišovský. Prvním testem v základní skupině bude střet v Ženevě proti domácímu Servette.Evropská liga má pro Slavii magický půvab. Jestliže se fanoušků zeptáte, na jakou bitvu ve veleúspěšné éře Jindřicha Trpišovského vzpomínají, budou přísahat na uhrančivé scény z odvetného zápasu se Sevillou.

Ročník 2018/19, prodloužení za stavu 3:3 spělo ke konci, sešívaní však k postupu do čtvrtfinále potřebovali dotlačit do sítě ještě jeden balon. Ve 119. minutě se ze změti těl odněkud vynořil Ibrahim Traoré a Eden byl v tu chvíli nejšťastnějším místem na světě.

Po utkání řídil Trpišovský děkovačku. Do mikrofonu pořvával „červenobílá, bojová síla.“ Trenérovi se přitom do role spíkra nechtělo. Ošíval se. „Měl jsem z toho trochu mrazení. Říkali mi, že každý trenér, který šel na děkovačku, do tří měsíců skončil,“ přiznal Trpišovský na noční tiskové konferenci.

Proroctví se nevyplnilo. Slavia začala tyranským způsobem dominovat FORTUNA:LIZE, zkompletovala výstavní titulový hattrick a po dvou letech od Sevilly stála znovu mezi nejlepší osmičkou Evropské ligy. Na osmifinále s Rangers pošpiněné (pseudo)rasistickou kauzou a ošklivým zraněním Ondřeje Koláře po kung-fu zákroku Kemara Roofeho se sice ve Slavii nevzpomíná s úsměvem, ale postoupit se povedlo.

Dál to už nešlo. V prvním případě skončila jiskrná pouť na Chelsea, v tom druhém na Arsenalu. Dnes Slavia zahajuje proti Ženevě třetí kampaň Evropskou ligou. Primárním cílem je postup ze skupiny, kde vedle švýcarského celku stojí ještě obr AS Řím a outsider z Tiraspolu. Zopakovat čtvrtfinále je snem, nikoliv nereálným.

„Věřím, že můžeme dojít stejně daleko,“ zahlásil Trpišovský. „Upřímně, kdyby tu byl Olie, Juras a Linži (Olayinka, Jurásek a Lingr), mohli bychom dojít hodně daleko. Nyní ale musíme mít primární cíl, a tím je postup ze skupiny. Současné mužstvo má trochu jinou typologii, ale je v něm velká perspektiva. Má ofenzivní potenciál. Na evropské scéně můžeme být hodně zajímaví.“

Trochu potíž je, že na Stade de Genéve, kde má útočiště Servette, nemá český fotbal dobré vzpomínky. Spíš hodně krušné. V červnu 2008 se ve Švýcarsku a v Rakousku konalo mistrovství Evropy. Národní tým odehrál v Ženevě dva zápasy, prohrál s Portugalskem 1:3 a v zápase o život ve skupině s Tureckem 2:3, když vedl 2:0. Snad každý pamětník si okamžitě vybaví hrubici gólmana Petra Čecha… Aktivním účastníkem utkání byl Stanislav Vlček, současný vedoucí mužstva Slavie. „Každý si neseme z minulosti nějaké vzpomínky. Standy jsem se ptal, zda se tehdy vůbec dotkl míče. (Vlček nastoupil na posledních šest minut) On má ale dobrou vlastnost, že neúspěchy vytěsní z hlavy. Ani nevěděl, že se hrálo v Ženevě,“ bavil se Trpišovský.

Slavia Servette potkala v roce 2001. V tehdejším Poháru UEFA prohrála ve Švýcarsku 0:1. To se ovšem ještě hrálo na Charmilles Stadium s kapacitou pouhých 9 250 lidí. Současný Stade de Genéve pojme více než třikrát tolik příznivců (32 tisíc).

V prvním skupinovém vystoupení bude chtít Slavia zaplašit trudné české vzpomínky a kvalitním výkonem podpořit dobrý vstup do Evropy. Servette se prázdninová část sezony nepovedla. Nezvládl kvalifikaci o Ligu mistrů, v domácí Super League vyhrál pouze jedno utkání ze šesti a v tabulce mu patří až osmá pozice.

Sešívaným bude chybět kvůli narození syna Ivan Schranz, osobní problémy řeší Jan Bořil a zranění Jakub Hromada. Jisté je, že v brance bude Aleš Mandous a na kraji záložní formace Michal Tomič. „Musím vám někdy vyjít vstříc,“ smál se dobře naladěný trenér ve chvíli, kdy před novináři odtajnil část sestavy. Mimo ni zřejmě bude Lukáš Provod, jehož chce mít Trpišovský v plné síle do nedělní války se Spartou.

Slavia v Evropské lize

Sezona 2020/21

Základní skupina
Beer Sheva – Slavia 3:1(Provod)
Slavia – Leverkusen 1:0 (Olayinka)
Slavia – Nice 3:2 (Kuchta 2, Sima)
Nice – Slavia 1:3 (Lingr, Olayinka, Sima)
Slavia - Beer Sheva 3:0 (Sima 2, Stanciu)
Leverkusen (Něm.) – Slavia 4:0

1.kolo vyřazovací fáze
Slavia - Leicester City 0:0
Leicester – Slavia 0:2 (Provod, Sima)

Osmifinále
Slavia - Rangers 1:1 (Stanciu)
Rangers – Slavia 0:2 (Olayinka, Stanciu)

Čtvrtfinále
Arsenal – Slavia 1:1 (Holeš)
Slavia Praha - Arsenal 0:4

Sezona 2018/19

Základní skupina
Slavia Praha – Bordeaux 1:0 (Zmrhal)
Petrohrad – Slavia 1:0
FC Kodaň – Slavia 0:1 (Matoušek)
Slavia - FC Kodaň 0:0
Bordeaux – Slavia 2:0
Slavia – Petrohrad 2:0 (Zmrhal, Stoch)

1.kolo vyřazovací fáze
Slavia – Genk 0:0
Genk – Slavia 1:4 (Škoda 2, Coufal, Traoré)

Osmifinále
Sevilla FC – Slavia 2:2 (Stoch, Král)
Slavia - Sevilla FC 4:3 po prodl. (Ngadeu, Souček, Van Buren, Traoré)

Čtvrtfinále
Slavia – Chelsea 0:1
Chelsea - Slavia 4:3 (Ševčík 2, Souček)

Vstoupit do diskuse
1

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud