Jiří Hanke: Jediný Čech v Barceloně měl pohnutý osud, hrál i za Slavii | iSport.cz
23. října 2019 • 12:20

Osud jediného Čecha v Barceloně: Slavia, válka i útěk před komunisty

Autor: apr
TOP VIDEA
VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem
Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes? Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Z malé vesničky na Kutnohorsku přes útrapy války a komunismu až na Camp Nou. Fotbalista Jiří Hanke (12. 12. 1924 - 11. 12. 2006)  je doposud jediným Čechem, který kdy hrál za věhlasnou Barcelonu. Příběh rodáka z Dolních Bučic, bývalého reprezentanta Československa, který s katalánským celkem získal titul, stojí rozhodně za připomenutí, což dokládá i fakt, že jej na svých webových stránkách zvěřejnila před duelem LM na Slavii samotná Barcelona.Jiří Hanke, jediný Čech, který kdy oblékal dres Barcelony, působil i ve Slavii, a tak jeho odkaz stojí za to zmínit právě dnes, kdy slavný španělský gigant nastoupí v Sinobo Stadium proti „sešívaným.“

Kariéru Jiřího Hankeho značně poznamenala 2. světová válka i následný nástup komunistického režimu. V roce 1944 přestoupil do Slavie a na jejím stadionu, který tehdy stál na Letné, prožil v posledních dnech války nebývalé drama.

Jiří Hanke (vlevo) je jediným Čechem, který kdy hrál za Barcelonu. Spolu s ním jsou na fotografii trenér Ferdinand Daučík (Slovák) a Ladislav Kubala, který reprezentoval Československo (Slovák), Maďarsko i Španělsko.
Jiří Hanke (vlevo) je jediným Čechem, který kdy hrál za Barcelonu. Spolu s ním jsou na fotografii trenér Ferdinand Daučík (Slovák) a Ladislav Kubala, který reprezentoval Československo (Slovák), Maďarsko i Španělsko.

Na počátku Pražského povstání, 5. května 1945, se zbraní v ruce bránil tehdejší dřevěný stadion proti německým vojákům. Přes velkou snahu následující den stadion Slavie lehl popelem.

Utkání Slavia - Barcelona na O2 TV Sport
Speciální předzápasový program startuje ve 20:05 (studio k dřívějším zápasům začíná už v 18:30), moderátor Petr Svěcený přivítá jako hosty Martina Vaniaka nebo Davida Kalivodu. Přímo na stadionu v Edenu pak Michal Hrdlička bude rozebírat aktuální dění třeba s Pavlem Kukou, dorazí i herec Jakub Prachař nebo nejznámější český MMA bojovník Karlos „Terminátor“ Vémola. Z hrací plochy se bude hlásit reportér David Sobišek, utkání komentuje zkušená dvojice Milan Štěrba a Jan Homolka. Stanice O2 TV Sport a O2 TV Fotbal nabídnou všechna utkání z Ligy mistrů v přímých přenosech. Více ZDE>>>

Po skončení války přišla další kapitola Hankeho kariéry, tentokrát pod sovětským vlivem. Již se o něj nezajímali nacisté, ale komunisté.

Těm nevonělo to, že mohl mít německý původ, ačkoliv se narodil v zmiňovaných Dolních Bučicích, obci nedaleko Čáslavi na Kutnohorsku. Hanke pochopil, že jediná cesta, jak se vyhnout smrti, je emigrace.

Rozhodl se proto pro útěk do Německa, přestože věděl, že už nikdy nebude moci obléct dres milované Slavie. U našich západních sousedů hájil barvy Hamburku a St. Pauli, odkud se vydal do kolumbijského Millonarios FC, kde nastupoval spolu se slavným Alfredem di Stefánem.

Po sezoně za oceánem se Hanke vrátil do Evropy. Po štaci v RC Lens přestoupil do Barcelony, kam ho v roce 1952 přivedl slovenský trenér Ferdinand Daučík. Poprvé nastoupil Hanke za katalánský klub 30. srpna 1952 proti Granollers, což bylo ještě před podpisem smlouvy a hrál pod fiktivním jménem Fernández. Opravdový debut si odbyl 29. října v zápase proti Gironě, který Barcelona vyhrála 6:2, a československý fotbalista se dokonce zapsal jednou mezi střelce.

Ve Španělsku si Hankeho oblíbili a on nakonec během tří sezon odehrál za Barcelonu 57 zápasů, ve kterých vstřelil pět branek.   

Kariéru zakončil v roce 1958 jako hrající kouč ve švýcarském Bielu. Poté ještě trénoval celky Red Star Saint-Ouen a Vevey-Sports. V prosinci 2006 zemřel muž s pohnutým osudem ve švýcarském Lausanne.

 
Skupina F
Články odjinud


Články odjinud