
Ve finále mistrovství světa v Kataru předvedli famózní hvězdné války, přetahovanou v podání nejlepších fotbalistů planety. Na půdě Ligy mistrů, kde Kylian Mbappé (24) a Lionel Messi (35) spojují mimořádné schopnosti v dresu PSG, to na velký úspěch nestačí. Ambicióznímu souboru z Paříže utnul sen o triumfu v Lize mistrů jiný gigant z Bavorska. Bayern zvítězil v domácí osmifinálové odvetě 2:0, po výhře 1:0 z prvního utkání postoupil mezi nejlepší osmičku. Do čtvrtfinále se probojoval i AC Milán, který v odvetě na půdě Tottenhamu remizoval 0:0 (první zápas 1:0).
Taktickou, mnohdy urputnou a tvrdou partii rozčísla akce z 61. minuty. Rozhodl detail, individuální zaváhání, kdy Bayern potrestal chybu v rozehrávce PSG. Francouzský mistr šel do přílišného rizika. Marco Veratti převzal balon na vápně zády k bráně pod velkým tlakem. Leon Goretzka vyhrál souboj a naservíroval míč před odkrytou bránu pro Erica Maxima Choupo-Motinga, jenž pohodlně otevřel skóre. Výhru 2:0 pečetil v samém závěru po povedeném brejku Serge Gnabry. Naopak ofenzivními hvězdami nabušený soupeř za dvě utkání nedal jedinou branku.
Bitvu gigantů rozhodli hráči, kteří v minulosti oblékali dres francouzského šampiona - Kingsley Coman trefil výhru v Paříži, zkušený forvard Choupo-Moting úspěšným zakončením nasměroval Bayern k postupu v odvetě.
Messi ani Mbappé neměli svůj den a na domácí náskok už neodkázali zareagovat, ze hry o ušatý pohár jsou venku. Hvězdy z Paříže mocně touží po triumfu v Lize mistrů, z pohledu bohatých majitelů z Arábie jde o poslední velkou věc, která jim v klubu chybí. Plány na ovládnutí soutěže ale musí znovu o rok odložit, stejně jako v minulé sezoně končí už v prvním jarním vyřazovacím kole. Před rokem v dobře rozjetém souboji s Realem zmrazila šance na postup zpackaná odveta a laciná prohra 1:3 v Madridu.
Znovu se ukázalo, že k úspěchu nestačí zaplatit nejlepší útočníky planety. PSG šlo do důležité odvety bez Neymara, jenž kvůli poničenému kotníku a nutné operaci předčasně ukončil sezonu. V prvním domácím zápase zase od začátku scházel Mbappé, který po zranění naskočil až v průběhu utkání z lavičky.
Kvůli malé kreativitě záložní řady, kde PSG schází hráči typu Goretzky či Kimmicha, se Messi nuceně „utápěl“ v hloubi pole, kam si chodil pro míče a snažil se o rozehrávku. Většinou marně, pevný střed Bayernu světového šampiona precizně hlídal. Vedení bolavé vyřazení jistě bude řešit, trenér Christophe Galtier je ve velkém ohrožení. Smlouva po sezoně navíc končí Messimu, jenž bude zvažovat další působení v klubu.
Góly
Domácí: 61. Choupo-Moting, 89. Gnabry
Hosté:
Sestavy
Domácí: Sommer – Stanišić, Upamecano, de Ligt, A. Davies – Goretzka, Kimmich – Coman (86. Gnabry), Müller (C) (86. Cancelo), Musiala (82. Mané) – Choupo-Moting (68. Sané).
Hosté: Donnarumma – Danilo, Ramos, Marquinhos (C) (36. Mukiele, 46. Bitshiabu) – Hakimí, Vitinha (81. Ekitiké), Verratti, Ruiz (76. Zaire-Emery), Mendes (82. Bernat) – Messi, Mbappé.
Náhradníci
Domácí: Ulreich, Sarr, Cancelo, Blind, Mazráwí, Sané, Wanner, Gravenberch, Ibrahimović, Gnabry, Mané, Tel
Hosté: Rico, Letellier, Bernat, Mukiele, Pembélé, Bitshiabu, Sanches, Soler, Zaire-Emery, Gharbi, Ekitiké
Karty
Hosté: Hakimí
Rozhodčí
Orsato – Carbone, Giallatini (ITA)
Stadion
Allianz Arena, Mnichov
Návštěva
75 000 diváků
AC Milán stačil na postup jeden gól
Fotbalisté AC Milán poprvé od roku 2012 postoupili do čtvrtfinále Ligy mistrů. Po úvodním vítězství 1:0 jim k tomu stačila v osmifinálové odvetě na hřišti Tottenhamu bezbranková remíza. Domácí tým od 77. minuty dohrával zápas bez vyloučeného obránce Cristiana Romera.
Milánský celek vyřadil Tottenham ve třetím vzájemném pohárovém dvojzápase poprvé. „Rossoneri“ potvrdili, že se jim na hřišti anglických týmů dlouhodobě nedaří, od února 2005 tam nevyhráli v soutěžích UEFA jedenáct utkání po sobě. Londýňané skončili v osmifinále LM při třech z posledních čtyř účastí.
Kvůli dopravním komplikacím začal duel mezi Tottenhamem a AC Milán o 10 minut později. Domácí „Kohouti“ se dlouho nedostali k výraznějšímu ohrožení branky. Navíc byl v 77. minutě po druhé žluté kartě vyloučen Romero. V nastavení ale málem kanonýr Tottenhamu Kane poslal zápas do prodloužení, jenže gólman Maignan jeho hlavičku vyrazil. Vzápětí na druhé straně střídající Origi nastřelil tyč.
Milánský celek vyřadil Tottenham ve třetím vzájemném pohárovém dvojzápase poprvé. Londýňané skončili v osmifinále LM potřetí z posledních čtyř účastí.
V úterý postoupily mezi posledních osm mužstev Chelsea a Benfica Lisabon. O zbylých čtyřech čtvrtfinalistech se rozhodne příští týden.
Sestavy
Domácí: Forster – Romero, Lenglet, Davies I – Emerson Royal (70. Richarlison), Skipp, Höjbjerg, Perišić (53. Porro) – Kulusevski (C) (83. Sánchez), Son Hung-min – Kane.
Hosté: Maignan – Thiaw, Tomori, Kalulu, Hernández (C) – Messias (56. Saelemaekers), Krunić, Tonali – Díaz (81. Binnásir), Giroud (81. Origi), Leão (89. Rebić).
Náhradníci
Domácí: Austin, Danjuma, Devine, Moura, Porro, Richarlison, Sánchez, Sarr, Tanganga, Whiteman
Hosté: Ballo-Touré, Binnásir, Calabria, De Ketelaere, Florenzi, Gabbia, Kjaer, Mirante, Origi, Pobega, Rebić, Saelemaekers
Karty
Domácí: C. Romero, Lenglet, A. Conte (hlavní trenér), C. Romero, Skipp
Hosté: Thiaw
Rozhodčí
Turpin – Danos, Pages (FRA)
Stadion
Tottenham Hotspur Stadium