KOEFICIENT: Česko je blíž udržení v patnáctce, pomohl bonus pro Slavii | iSport.cz
30. srpna 2019 • 13:15

KOEFICIENT: Česko je blíž udržení v patnáctce, pomohl bonus pro Slavii

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
ANALÝZA DERBY: Sparta neprohrála jen kvůli Jílkovi. Musí být dál odvážná ANALÝZA DERBY: Sparta neprohrála jen kvůli Jílkovi. Musí být dál odvážná
PĚT MOMENTŮ VÍKENDU: Derby pod taktovkou Slavie a nepovedená příbramská soulož PĚT MOMENTŮ VÍKENDU: Derby pod taktovkou Slavie a nepovedená příbramská soulož
VŠECHNA VIDEA ZDE

Přestože čtyři z pěti českých zástupců v pohárech letos vypadli už v kvalifikaci, tuzemský fotbal se po středečním postupu pražské Slavie do základní skupiny Ligy mistrů a dalších výsledcích konkurentů přiblížil udržení první patnáctky v žebříčku národních koeficientů UEFA. Ta znamená i pro přespříští sezonu 2021/22 stávajících pět celků v pohárech.Český fotbal bude mít po pěti letech jen jediného zástupce v základních skupinách pohárů, středeční postup Slavie přes Kluž ale národnímu koeficientu velmi pomohl. Červenobílí získali nejen bod za vítězství 1:0, ale hlavně čtyřbodový bonus za účast v hlavní fázi Ligy mistrů. Celkem tak už český šampion i s výhrou v úvodním venkovním duelu v Rumunsku uhrál šest bodů. Získané body se dělí počtem účastníků, Slavia tedy připsala 1,2 bodu.

České kluby si tak pojistily 13. místo, na kterém zakončily minulou sezonu. Nejbližším pronásledovatelům se navíc v kvalifikaci také nedařilo a země na 14. až 17. příčce rovněž budou mít ve skupinách jediný tým.

Před čtrnáctým Dánskem zvýšily tuzemské celky po 4. předkole náskok z 0,2 bodu na 1,15. FC Kodaň ale bude hrát základní skupinu Evropské ligy a bude mít papírově snadnější pozici pro získávání bodů než Slavia, které los přisoudil v hlavní fázi Ligy mistrů věhlasné týmy Barcelony, Dortmundu a Interu Milán.

Na patnácté Řecko mají české kluby k dobru 1,8 bodu a na šestnáctý Kypr pak ještě o 0,1 bodu více. Sedmnácté Chorvatsko ztrácí už více než tři body. Ve skupinách jsou za výhru dva body a za remízu jeden. Zisk se do žebříčku dělí počtem zástupců dané země v pohárech.

Jablonec letos vypadl už ve 2. předkole Evropské ligy s Pjunikem Jerevan, další tři celky se rozloučily o předkolo dál. Sparta Praha nestačila na Trabzonspor, Mladá Boleslav na FCSB a Plzeň na Antverpy. Západočeši ještě předtím neuspěli proti Olympiakosu Pireus v kvalifikaci Ligy mistrů.

Pokud český fotbal zůstane v elitní patnáctce žebříčku, bude mít jako doposud jistotu pěti celků v pohárech - dvou v kvalifikaci Ligy mistrů, jednoho v Evropské lize a dvou v nové soutěži, která začne v roce 2021 a zatím nese pracovní název Evropská liga 2.

V tomto ročníku se hraje o nasazení pro přespříští sezonu 2021/22, v sezoně 2020/21 už české kluby mají pět míst zaručených. Pokud by tuzemský fotbal z elitní patnáctky vypadl, přišel by o jednu pozici v Lize mistrů.

Pavel Nedvěd: Slavii jsem chtěl do skupiny. Jak vidí její šance v Lize mistrů?

Anglie to není, ale slávisté jsou s losem Ligy mistrů spokojení

 
Články odjinud


Články odjinud