21. června 2016 • 18:22

MATEMATIKA: Jak uspějí Češi? Dvě teorie o postupu se dvěma body

Autor:
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Možností, jak dopadne Česko v základní skupině EURO, je před dnešním utkáním s Tureckem hodně. Může skončit druhé, třetí nebo čtvrté, o jeho pořadí dokonce může rozhodovat turnajový žebříček fair play, nebo čekat na konečný verdikt se dvěma body až podle toho, jak skončí zápasy v dalších skupinách. Jaké jsou varianty?Česko skončí druhé, když…

…porazí Turecko a Chorvatsko zároveň prohraje se Španělskem tak, že Česko bude mít při rovnosti bodů lepší skóre, při stejném rozdílu skóre vyšší počet nastřílených branek. Pokud ani toto nerozhodne, dojde na žebříček fair play. V něm se počítá jeden trestný bod za žlutou kartu, tři za červenou (i po dvou žlutých) a čtyři za žlutou plus poté přímou červenou kartu. Zatím si lépe stojí Česko v poměru 2:4. 

VŠE O FOTBALOVÉM EURO 2016 ČTĚTE ZDE >>>

Česko skončí třetí, když…

…porazí Turecko, ale Chorvatsko boduje se Španělskem nebo s ním prohraje tak, že v prospěch Chorvatska bude při stejném skóre mluvit vyšší počet vstřelených branek, případně žebříček fair play, případně žebříček UEFA (Chorvatsko lepší); se čtyřmi body by pak Češi na třetím místě měli slušnou šanci na postup

…remizuje s Tureckem

Teorie o postupu se dvěma body

Česko postoupí se dvěma body ze třetího místa, pokud třetí týmy ze skupin E a zároveň F nasbírají nejvíce dva body a v následných kritériích si povedou hůř než Česko. Pokud následující podmínky nastanou pouze v jedné ze skupin, Česko na EURO končí.

Skupina E (jde o Švédsko a Irsko):
1. Ani Švédsko (proti Belgii), ani Irsko (proti Itálii) nesmí vyhrát.
2. Remíza Irska nemá žádný vliv, vždy bude mít horší skóre než Česko.
3. Při remíze Švédska budou mít oba týmy (Švédsko a Česko) stejný rozdíl ve skóre (-1) a lépe na tom bude ten, který má vyšší počet vstřelených branek. Česko má zatím 2:3, Švédsko 1:2 a zápas před sebou. Pokud budou mít týmy totožné skóre, rozhodne mezi nimi žebříček fair play. V něm se počítá jeden trestný bod za žlutou kartu, tři za červenou (i po dvou žlutých) a čtyři za žlutou plus poté přímou červenou kartu. Jestliže i zde nastane shoda, rozhodne žebříček UEFA, v němž si stojí lépe Česko o jedinou příčku.

Skupina F (jde o Portugalsko a Rakousko)
1. Portugalsko (proti Maďarsku) nesmí bodovat, Rakousko (proti Islandu) nesmí vyhrát.
2. Remíza Rakouska nemá žádný vliv, vždy bude mít horší skóre než Česko.
3. Při porážce Portugalska rozhodne její výše. Pokud prohraje o dvě a více branek, je na tom lépe Česko. Pokud prohraje o gól, budou mít oba týmy (Portugalsko a Česko) stejný rozdíl ve skóre (-1) a lépe na tom bude ten, který má vyšší počet vstřelených branek. Jestliže budou mít týmy totožné skóre, rozhodne mezi nimi žebříček fair play (viz výše, zatím Česko x, Portugalsko 2 trestné body). Jestliže i zde nastane shoda, rozhodne žebříček UEFA, v němž si stojí lépe Portugalsko.

Česko skončí čtvrté, když…

…prohraje s Tureckem 

Češi mohou narazit na Itálii, Francii či Wales

Pokud Čechům bude výhra nad Tureckem stačit k druhému místu ve skupině, v osmifinále vyzvou Itálii. Ta už je jistým vítězem skupiny E. Toto utkání by se hrálo v pondělí 27. června na pařížském Stade de France.

Pokud Češi obsadí třetí příčku v tabulce a i tak postoupí, číhají na ně dvě varianty podle toho, ze kterých skupin projdou další týmy na třetích místech. Dostat by tak mohli i domácí Francii, která patří k největším favoritům turnaje, ale zatím se jí herně tolik nedaří.

Druhou variantou je překvapivě Wales, který porazil Slovensko i Rusko a vyhrál skupinu B. Znamenalo by to především snažit se ubránit hvězdného útočníka Realu Madrid Garetha Balea, který se trefil ve všech třech dosavadních zápasech.

Postupový klíč na EURO: Co rozhoduje o pořadí ve skupině? Čtěte ZDE » 

TABULKA TŘETÍCH TÝMŮ
POŘADÍ TÝM ZÁPASY VÝHRY REMÍZY PROHRY SKÓRE BODY
1. Slovensko 3 1 1 1 3:3 4
2. Severní Irsko 3 1 0 2 2:2 3
3. Albánie 3 1 0 2 1:3 3
4. Portugalsko 2 0 2 0 1:1 2
5. Česko 2 0 1 1 2:3 1
6. Švédsko 2 0 1 1 1:2 1
* do osmifinále postupují první čtyři týmy

Skupina D

Z V R P Skóre B
1.  Chorvatsko 3 2 1 0 5:3 7
2.  Španělsko 3 2 0 1 5:2 6
3.  Turecko 3 1 0 2 2:4 3
4.  Česko 3 0 1 2 2:5 1
 

 

 

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze