TOP VIDEA
Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti
Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hoďte mu mužstvo na záda a on ho donese do cíle. Terminátor Cristiano Ronaldo si odfajfkoval postup ze skupiny, překonání dalších dvou EURO rekordů (nejvíce startů, trefy na čtyřech šampionátech v řadě) a zítra bude chtít zdolat „osmitisícovku” jménem Chorvatsko. „Doufám, že tyhle jeho góly byly první z mnoha,“ přeje si portugalský kouč Fernando Santos před osmifinále.Čím zaujal Cristiano Ronaldo do čtvrtečního duelu s Maďarskem? Po remíze s Islandem označil soupeře za „malý tým“, proti Rakousku (opět jen bod) neproměnil pokutový kop a další den hodil mikrofon novináře Dioga Torrese do jezera. Až třetí bitva ve skupině ukázala Ronalda jako superstar. Dva góly Maďarům (do třetice remíza), 17. start na EURO a gól na 4. šampionátu, a obdiv celého světa má zpátky. „Já tvrdím, že rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Nebudu říkat, že za ně nejsem šťastný, ale hlavní byl postup,“ shrnuje hrdina.

Ronaldo je Portugalsko. Zjednodušené, leč trefné. A platné už desetiletí. Letošní EURO na tom nic nezmění. Je kapitán a zbytek komparz. Jakkoliv kvalitní, bez tahouna z Realu Madrid by nevyklouzl z průměru. Ale může se s nejslavnějším „šerpou“ vydrápat až na vrchol? „Nemyslím si, byla by to trošku věc náhody,“ domnívá se Svatopluk Habanec, trenér Zbrojovky Brno.

Portugalská hvězda Cristiano Ronaldo na EURO 2016
Portugalská hvězda Cristiano Ronaldo na EURO 2016

Ano, Nani, Quaresma nebo Moutinho, to všechno jsou esa. Ale když bylo týmu proti odbojným Maďarům nejhůř, spásu mohl přinést jen a pouze Ronaldo. Dvakrát dokázal hbitě reagovat na šťastné zásahy protivníka. Navíc přihrál na první gól. „Fantastická nahrávka,“ ocenil střelec Nani uličku od vůdce za obranu. Od deprese k nirváně. To je Ronaldův svět. Po inkasovaném gólu na 2:3 zlostně bušil pěstí do trávníku, cítil zmar. Za pár minut úžasnou hlavičkou vrátil své mužstvo na osmifinálovou stezku. „Umí se v tom pohybovat, dokáže hrát pod tlakem. V podstatě se v něm vyžívá. Ukázal nadstandardní schopnosti,“ vystihl Habanec, který čekal jeho příspěvky dřív. Už v předchozím souboji s Rakouskem, v němž napálil z penalty tyč a zazdil pár dalších příležitostí. „Měl dát gól,“ ví Habanec.

Ronaldova čísla na EURO 2016
zápasy: 3
minuty: 270
góly: 2
asistence: 1
střely celkem: 21 (1. místo)
střely na branku 8 (2. místo)
střely mimo 13 (1, místo)
zblokované střely 11 (1. místo)
tyč/břevno 1

nPřesto zůstal Ronaldo vyvoleným, ke kterému se modlil celý národ. A jednatřicetiletý útočník tužby vyslyšel. „Znamená totéž, co Messi pro Argentinu. Výsledek týmu vždycky závisí na tom, jakou má takový hráč formu. Ronaldo je s tím srovnaný,“ soudí kouč Zbrojovky, podle něhož to není ideální stav. Jeden odskočený borec a zbytek ve stínu, to nemůže být zaručený recept na úspěch. „Síla by se mohla víc rozmělnit. Mám radši, když je to rozložené na čtyři pět hráčů,“ nevěří kouč Portugalcům v dobytí vrcholu.

Už v osmifinále je prý pravděpodobná stopka. „Chorvaté mají lepší tým,“ nepochybuje Habanec. To neznamená, že by Ronalda do Brna nebral. „Ale museli bychom prodat Zbrojovku a Zetor dohromady,“ usmál se.

Portugalský lídr to však nevidí před sobotou vůbec beznadějně. „Šance jsou padesát na padesát,“ vyjádřil se nejčastěji střílející hráč turnaje, jehož postup ze třetího místa neuspokojil. „Chtěli jsme nad Maďarskem vyhrát a skončit první nebo druzí. Hráli jsme dobře, ale byl to trošku šílený zápas,“ pousmál se nad divočinou se šesti góly. Polovinu zařídil on. „Před osmifinále si zvýšil sebevědomí. Je důležité mít kapitána, který pomáhá i brankami. Cristiano je odhodlaný,“ všímá si kouč Santos.

Vše o EURO 2016 ve Francii najdete ZDE >>>

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze