Česko - Řecko 1:2. Jednadvacítka nestačila na favorita a přišla o postup

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Česká fotbalová reprezentace do 21 let prohrála v kvalifikačním utkání 1:2 s Řeckem a přišla i o teoretickou šanci postoupit na mistrovství Evropy. Favorizovaní hosté, za které se dnes v Jablonci prosadili Dimitris Limnios a Kostas Tsimikas, si naopak zajistili minimálně účast v baráži. O vyrovnávací branku domácích se postaral Ladislav Takács.

Domácí: 50. Takács

Hosté: 44. Limnios, 56. Tsimikas

Domácí: Staněk – Matějů, Král, Lischka, Helešic – Kulhánek (C) (67. Trubač), Takács – Matoušek, Hašek (67. Květ), Ladra (79. Zajíc) – Pulkrab

Hosté: Kotsaris – Saliakis (C), Pasalidis, Nikolaou, Tsimikas – Chatzidiakos, Karachalios – Lamprou (73. Manthatis), Androutsos, Limnios (87. Kiriakopoulos) – Vergos (63. Kotsopoulos)

Domácí: Kulhánek

Hosté: Tsimikas

Dingert (GER) – Pickel (GER), Christ (GER)

2 038 diváků

Český tým vstoupil do zápasu aktivně, ale do šancí se příliš nedostával. Jedinou výraznou příležitost měl po Ladrově centru v 16. minutě Pulkrab, jeho teč zblízka však brankář Kotsaris reflexivně vyrazil.

Řecku, které se v prvním poločase především bránilo, naopak jedna povedená akce na gól stačila. Ve 44. minutě dala domácí obrana příliš prostoru postupujícímu Limniosovi, který střelou po zemi k tyči otevřel skóre. Úvodní gól dal už v březnovém utkání v Xanthi, které Řekové nakonec vyhráli 3:0.

Také do druhé půle vstoupili lépe domácí a v 50. minutě se dočkali vyrovnání - po Ladrově centru skóroval hlavičkou o tyč Takács. Řekové ale okamžitě přidali a po deseti minutách si vzali vedení zpět. Po rychlé akci si míč na střed vápna navedl Tsimikas a také on otřel střelu o tyč.

Po vedoucí brance se Řekové opět stáhli do obrany a otěže znovu převzali čeští fotbalisté, kteří v 63. minutě byli blízko vyrovnání, ale Lischka hlavou těsně minul. Domácí v závěru vrhli všechny síly do útoku a mohli inkasovat potřetí, ale Andrutsosovo sólo zastavil brankář Staněk.

Českému týmu po první domácí prohře v kvalifikaci dvě kola před koncem patří v tabulce třetí místo se ztrátou šesti bodů na druhé Chorvatsko, se kterým má horší vzájemnou bilanci. S náskokem tří bodů vede Řecko. Na šampionát v Itálii přímo postoupí jen vítězové skupin, nejlepší čtyři celky z druhých míst devíti skupin čeká baráž.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.