14. prosince 2022 • 18:14

Postup Argentiny v datech: Messi se rozehříval, tým nedovoluje šance

Autor: Jakub Lebloch
Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Prvními finalisty mistrovství světa v Kataru jsou fotbalisté Argentiny, kteří v úterním semifinále na první pohled jasně přejeli Chorvatsko 3:0 a ukončili sny týmu okolo Luky Modriče o světovém zlatu. Jihoameričané mají během (téměř) celého turnaje skvělou defenzivu, dopředu zase Lionel Mssi ukázal svou extratřídu. Podívejte se na data klíčového zápasu. 

 • Messi je jen jeden

  Lionel Messi vs. Luka Modrič. LM10 vs. LM10. Hlavní téma před zápasem bylo jasné – souboj legend při snaze o udržení poslední šance na vítězství mistrovství světa. Modrič neodehrál špatný zápas, opět oběhal celé hřiště a byl hlavním motorem ofenzivních manévrů Chorvatska, ale po zápase se po právu mluví výhradně o Messim.

  Pětatřicetiletý génius se sice rozehříval pomalu a od dvacáté minuty se dokonce pravidelně chytal za zadní stehenní sval, ale poté se rozjel naplno. Penaltu proměnil nechytatelně, tvořil postupné útoky Argentiny, začínal také protiútoky a o neuvěřitelné asistenci se již napsalo mnoho. Messi je prostě jedinečný. Celý tým se sice musí nadřít směrem dozadu, aby vyvážil Lionelův oddych bez míče, ale ten to svým spoluhráčům vrací. Nejlepší hráč zápasu, nejlepší hráč turnaje.

  Argentinské přihrávky během semifináleFoto Opta Analyst

  Přihrávky Luky ModričeFoto Statsbomb

 • Defenziva Argentiny

  Pochvalu si zaslouží celá defenziva Argentiny. Skvělá obrana je základem k vítězství na vyřazovacích turnajích a svěřenci Lionela Scaloniho soupeřům dosud moc šancí nepovolili. Expected goals žádného nepřesáhlo 0,7, což je skvělý výkon. Oba góly vstřelili Saúdové s velkým štěstím z velmi náročných pozic, branka Austrálie padla po nešťastné teči a nizozemské zmrtvýchvstání bylo více dílem štěstěny než schopností.

  Jedním z důvodů skvělé defenzivy je schopnost Scaloniho přepínat mezi systémy. Proti Chorvatsku začali Argentinci v rozestavení 4-4-2, aby omezili sílu Chorvatů uprostřed hřiště. Po poločasovém střídání vrhli Balkánci více hráčů směrem dopředu, herně se zvedli a přečíslovali obrannou linii Argentiny. Při mnoha dlouhých míčích byla obranná čtveřice Jihoameričanů v podčíslení. Scaloni si toho všiml, nasadil třetího stopera Lisandra Martíneze a problém vyřešil.

  Velkou zásluhu na spolehlivé defenzivě má také schopnost celého týmu kontrolovat tempo hry. Nedovolí, aby se utkání strhlo v brejkovou bitvu, ve které by měla většina soupeřů navrch.

  Vývoj očekávaných gólů během zápasuFoto Statsbomb

 • Hrdinové v Messiho stínu

  Argentina se nerovná jen Messi a skvělá defenziva. Výkony ve vyřazovací části zaujali i další hráči. Dvaadvacetiletý útočník Álvarez vstřelil již čtyři branky a tvoří skvělou útočnou dvojici společně s Messim. Za staršího kapitána oběhá velký prostor směrem dozadu, startuje také občasný presink a je nepříjemný svým tahem na bránu.

  Středová dvojice Mac Allister a Enzo Fernandez určuje tempo hry. Prvně jmenovaný záložník Brightonu je nebezpečný také ve vápně, Enzo byl dosud klíčem pro správné krytí prostoru před stopery a na turnaji ukazuje solidní schopnosti od vápna k vápnu. Potřebnou variabilitu přináší neúnavný pravý bek Molina, který i ze své pozice podniká náběhy za obranu a byl autorem prvního gólu proti Nizozemsku. Zapomenout nesmíme ani na čtyřiatřicetiletého lídra defenzivy Nicolase Otamendiho, který byl na minulém mistrovství slabinou, v Kataru však hraje s velkým přehledem.

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud