Jonáš Bartoš
18. prosince 2022 • 21:30

Messi líbal Pohár jako Harry Potter. Další kariéra? Po finále MS obrátil

Autor: Jonáš Bartoš, inf
Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Nechutný závěr poháru. Bitky fanoušků a zásah policie na hřišti
SESTŘIH: Plzeň - Sparta 1:2. Letenští mají double! Rozhodl Birmančevič
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tolik po něm toužil. Hnal se za ním jako za zlatým grálem, udělal pro něj téměř vše. Lionel Messi (35) se v závěrečné fázi fenomenální kariéry dočkal. Na svém pátém mundialu donesl svou zemi až ke kýženému zlatu na mistrovství světa, když v úchvatném finále pomohl srazit Francii. Celý svět nyní prožívá fenomenální úspěch Argentiny a jejího kapitána. „Tuhle trofej jsem si přál celý život. Byl to můj sen už od dětství,“ prohlásil. Sladký konec? Nikoliv. Pětatřicetiletý útočník překvapivě prohlásil, že chce Argentinu nadále reprezentovat, ačkoliv se očekávalo jeho loučení.Už ve chvíli, kdy si kráčel pro cenu určenou nejlepšímu hráči, se mu rozzářily oči. Především ve chvíli, když míjel nachystanou zlatou sošku pro světového šampiona. Ještě, než ji oficiálně převzal, slavný Pohár pohladil a políbil. Usmál se do fotoaparátů, snímky argentinské modly okamžitě letěly do světa.

„Je to prostě neuvěřitelné. Věděl jsem, že mi bůh dá pohár, byl jsem si jistý,“ rozplýval se Messi , jemuž se splnil dětský sen. Už před startem turnaje prohlásil, že pátý start na MS bude jeho poslední. „Po tom, co jsem v kariéře tolik bojoval, se vše pomalu chýlí ke konci. Chtěl jsem ukončit kariéru touhle trofejí. Nic víc už nemůžu chtít. Ale miluju fotbal, miluju to, co dělám, miluju, když jsem v národním týmu a s těmito hráči. Chci ještě zažít pár zápasů jako mistr světa,“ konstatoval Messi, jemuž po turnaji chybějí už jen dva góly k dovršení mety sta branek za národní tým.

Argentinci po finále s neuvěřitelným závěrem vzdali hold soupeři. Když šli Francouzi pro stříbrné medaile, vytvořili uličku spojenou s potleskem pro poražené. Po vyhlášení individuálních cen si pro trofeje začali chodit noví šampioni.

Jako poslední šel na pódium největší hrdina. Messi se na pátý pokus dočkal - nedopustil opakování krachu z finále v roce 2014, kde v Brazílii Argentina padla 0:1 proti Německu. Tentokrát slzel štěstím a mohl poprvé uzmout zlatý pohár.

SESTŘIH: Argentina - Francie 3:3, 4:2 na pen. Finále století! Hattrick Mbappého, slavil Messi
Video se připravuje ...

Messimu pořadatelé navlékli na dres průsvitný arabský plášť se zlatým lemem, až poté si mohl vzít trofej. Argentinský kapitán zamířil ke svým parťákům na pódium a tam spolu s ostatními spustil mistrovské oslavy.

Úbor, ve kterém Messi zvedal pohár, se stal předmětem diskuzí na sociálních sítích. Mnozí jej přirovnávají k plášti, v němž kouzlil populární Harry Potter. Argentince arabský převlek ale netrápil, dočkali se velkého triumfu poprvé od roku 1986. Messi nyní srovnal Diega Maradonu , argentinskou modlu, která zemřela před dvěma lety.

Finálový zápas byl enormně vypjatý a rozhodovaly až penalty. „Věděli jsme, že všechno je možné, hráli jsme pro celou zem. Mám tady velkou část rodiny, věnuji jim tuhle výhru z celého srdce,“ prohlásil krátce po utkání záložník Enzo Fernandéz, který převzal trofej pro nejlepšího mladého hráče na turnaji.

Proti Francii si Argentinci sáhli na úplné dno sil. Možná nejlepší finále v historii dospělo až do penalt. Nabídlo strhující drama s ohromnými zvraty, kde hráli prim největší hvězdy obou týmů.

Messi proměnil penaltu, v prodloužení poslal svou zemi znovu do vedení, v rozstřelu proměnil úvodní pokus Argentiny. Sebrat vysněnou trofej se Scaloniho výběru pokoušel především Kylian Mbappé - vstřelil hattrick, v pořadí třetí penaltu proměnil v rozstřelu. Nakonec ale musel přenechat trůn zkušenějšímu parťákovi z PSG...

„Snažil jsem se zachovat klid, zůstat co nejvíc klidný. První chycená penalta mi hodně pomohla, týmu taky. Finále na stadionu sledovala celá rodina, jsem neskutečně šťastný a samozřejmě dojatý,“ radoval se nejlepší gólman turnaje Emiliano Martínez, proti němuž Francouzi neproměnili dvě penalty.

V úžasu jsou i fotbalové osobnosti, které finále sledovaly. „Nic takového jsem ještě neviděl a asi už ani neuvidím. Bylo to ohromující,“ řekl ve studiu BBC někdejší anglický útočník Alan Shearer. „Neřekl bych to do televize, ale Messi byl k***a neskutečný,“ dodal populární komentátor Gary Lineker.

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud