Jan Podroužek
25. června 2016 • 12:14

11 jmen naděje. Vrbův tým potřebuje před kvalifikací na MS novou krev

Reklama
TOP VIDEA
Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda
Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Přijde to tak jako tak. Zaprvé je to nezbytné už proto, že se někteří hráči rozhodli pro konec v reprezentaci jako Jaroslav Plašil a David Lafata, a někteří se pro něj možná ještě rozhodnou. A také proto, aby se reprezentace před novou výzvou „MS 2018“ nadýchla, občerstvila se zarputilejším mládím. Jména jako Jakub Brabec, Tomáš Kalas, Václav Černý a Patrik Schick jsou na čekané. Server iSport.cz nabízí hned jedenáct talentů, s nimiž by okysličovací procedura mohla zabrat. Podívejte se na ně v GALERII.Předseda Miroslav Pelta a trenér Pavel Vrba téměř ostudný projev na EURO neuvěřitelně přikryli. Fotbalové ikony jako Gary Lineker, Thierry Henry nebo Oliver Kahn ale měly českou reprezentaci za jednu z nejhorších na turnaji. Tahle slova už nikdo o tuzemském fotbale slyšet nechce.

Teď tedy přichází období, které projev národního týmu může upravit. Starý a destruktivně zaměřený tým by měl přijmout moderní směr. Měl by se občerstvit před novým úkolem, jehož start čeká na mužstvo už na podzim. Kvalifikace o mistrovství světa 2018 v Rusku.

Jakub Brabec
Jakub Brabec

David Lafata a Jaroslav Plašil oznámili konec v reprezentaci. Tomáš Rosický, Petr Čech a další o něm uvažují. Už to jsou důvody, proč se bude muset trenér Pavel Vrba dívat po jejich náhradách.

Další, a to ještě důležitější důvod je ten, že tým se potřebuje změnit svým myšlením. Přichází čas neokoukaných tváří, veskrze mladých hráčů, kteří by mohli symbolizovat novou reprezentaci na hodně let dopředu.

„Nepotěším vás. I v mládeži má český fotbal momentálně velké problémy. Chybí nám kreativní hráči, chybí kvalita na míči,“ varuje před skládáním nového týmu bývalý kouč české devatenáctky Pavel Malura.

To je i není pravda. České prostředí momentálně skutečně postrádá špílmachra, nahrazovat Tomáše Rosického, potažmo hledat hráče pro tuto roli a tuto pozici, je v tuzemsku skoro nemožné. 35letý záložník se totiž společně s Petrem Čechem zamýšlí nad svou reprezentační budoucností. Nabízí se ovšem alternativa pootočit hlavu směrem na západ, kde roste talentovaný 18letý Václav Černý.

V Ajaxu ho čeká sezona, v níž sám mladý fotbalista chce definitivně prorazit. Je čas. Potřebuje to on z hlediska svých ambicí, potřebuje to i reprezentační úsek.

Černý je typem hráče, který je schopný rychlé brejkové hry i kombinačního chytrého fotbalu. Na druhou stranu těžko s ním počítat hned na začátek kvalifi kace, která začíná už 4. září. V tu dobu se teprve bude ukazovat, jak moc se prosadil v amsterdamském klubu.

Podívejte se, jak by mohla podle Sportu vypadat sestava národního týmu na kvalifikaci na MSPodívejte se, jak by mohla podle Sportu vypadat sestava národního týmu na kvalifikaci na MS

„V určitých kategoriích jsme schopni čelit tomu, že nemáme hráče té top úrovně, třeba taktickým pojetím a disciplinovaností, ale tím jen doháníme individuální kvalitu. Ti nejtalentovanější hráči u nás bohužel dostávají příliš málo prostoru v A týmech, to je jeden z hlavních problémů,“ přichází Malura se zcela klíčovým zárodkem celého průšvihu.

Strach o body a o peníze dělají z českých klubů přikrčené beránky, kteří radši vsadí na staré fotbalisty, v nichž vidí nějakou důvěru. Ovšem dál nedomýšlí, že s nimi už se daleko nedostanou, určitě nezačnou s progresem.

Nicméně varianty se i tak nabízí, třeba pro řešení defenzivních postů. Marek Suchý čeká na větší šanci, dál je tu Jakub Brabec, Jan Baránek i Tomáš Kalas, který by ale potřeboval v Anglii ještě o něco větší vytížení.

A sáhnout se dá i tam, kde už český fotbal jednou našel, ale posléze z různých důvodů poztrácel. Václav Kadlec, Matěj Vydra, Adam Hloušek, Filip Novák...

O jména, která by si mohla dělat čáku na nominaci, nouze není. Je třeba mít jen dostatečně široké vidění a progresivní způsob myšlení.

Pelta našel na EURO hodně pozitivních věcí. Spoléhal na turecké výkyvy
720p 480p 360p 240p

Hašek: Český problém? V přechodu do dospělého fotbalu
720p 480p 360p 240p

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze