AKTUALIZOVÁNO | Ruské fotbalové kluby i reprezentace byly kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyřazeny z mezinárodních soutěží. Ve společném prohlášení o tom informovala světová federace FIFA a evropská unie UEFA.
V evropských pohárech se rozhodnutí týká Spartaku Moskva, který se měl v březnovém osmifinále Evropské ligy postavit Lipsku. Oba zápasy byly zrušeny a německý celek bez boje postoupil do čtvrtfinále.
Pro ruskou reprezentaci verdikt znamená konec v kvalifikaci mistrovství světa. V ní se 24. března měla představit v semifinále play off s Polskem a v případě postupu by narazila na Česko, nebo Švédsko. Všichni tři soupeři ale už dříve oznámili, že proti Rusům nenastoupí.
UEFA zároveň oznámila, že s okamžitou platností ukončila partnerství s ruskou státní společností Gazprom, která byla hlavním sponzorem jejích nejvýznamnějších soutěží, mistrovství Evropy a Ligy mistrů.
Zprávy ze dne 24. února 2022
Konflikt ovlivňuje i české televizní vysílání. O2 TV Sport ruší vysílání basketbalového utkání z Ruska, jak informoval výkonný ředitel stanice Marek Kindernay.
Mezinárodní olympijský výbor v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu odsoudil porušení olympijského příměří, jež má trvat do konce paralympiády.
„MOV důrazně odsuzuje porušení olympijského příměří ruskou vládou. Příslušná rezoluce Organizace spojených národů byla přijata Valným shromážděním 2. prosince 2021 se souhlasem všech 193 členských států OSN,“ uvedl olympijský výbor v prohlášení na oficiálním webu.
Prezident MOV Thomas Bach dnes připomněl své výzvy k míru, jež vyslovil při zahajovacím i závěrečném ceremoniálu v Pekingu. „Dodržujte svůj závazek k tomuto olympijskému příměří. Dejte míru šanci,“ uvedl Bach při slavnostním zahájení.
Hvězda F1 Sebastian Vettel odmítá závodit v Rusku. Pokud by se Velká cena v roce 2022 jela.
Brazilští hráči Šachtaru Doněck a Dynama Kyjev se i s rodinami shromáždili v hotelu v hlavním městě Ukrajiny a vyzvali svou zemi, aby je evakuovala. Situaci označili jako „zoufalou.“
Cynicky čekal na konec olympijských her, aby pak rozpoutal vojenskou invazi proti Ukrajině. Diktátor Vladimír Putin vehnal Evropu do války. Svět slibuje podporu napadené zemi a přijmutí co nejtvrdších opatření proti agresorovi. Jak by měl zareagovat sportovní svět? Přidat se. A s okamžitou platností dočasně vyloučit ruský sport ze všech mezinárodních soutěží. Blog šéfredaktora Sportu Lukáše Tomka čtěte ZDE >>>