Autor: jon
5
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Nešťastný zápas odehrál ve středu večer Vladimír Coufal. Český obránce West Hamu oslabil svůj tým ve šlágru na Arsenalu. V 66. minutě šel předčasně ze hřiště po druhé žluté, šlo o jeho první vyloučení v Premier League. Penaltový zákrok na Alexandreho Lacazetta vyvolal hodně emocí. „Chybné rozhodnutí,“ napsal při hodnocení situace pro britský Daily Mail bývalý uznávaný sudí Mark Clattenburg. „Kladiváři“ zápas prohráli 0:2 a pustili soupeře před sebe v tabulce o bod na čtvrté místo.

Coufal obdržel první napomenutí už v desáté minutě. U vlastního vápna fauloval unikajícího Kierana Tierneyho, za úder rukou do obličeje vytáhl rozhodčí Anthony Taylor žlutou.

Ve druhém poločase trestal zkušený anglický sudí znovu. Český reprezentant za stavu 0:1 hasil rázným skluzem situaci ve vlastním pokutovém území. Před Lacazettem sice nejdřív lehce zasáhl balon, nicméně s ním i útočníkovy nohy. Taylor zapískal penaltu a Coufalovi ukázal druhou žlutou, tím pádem pro pravého beka zápas skončil.

Lacazettovu penaltu následně vytěsnil Fabianski, West Ham dohrával zápas o deseti a nakonec padl 0:2. Šlo o přísný verdikt, který vyvolal hodně emocí. Český obránce byl v mistrovském utkání vyloučený poprvé během angažmá na Ostrovech, naposledy dostal červenou ještě v dresu Liberce - 19. listopadu 2016 nedohrál po dvou žlutých zápas v Jablonci, Liberec tehdy prohrál 0:3.

„VAR Peter Bankes měl poslat Taylora k monitoru,“ okomentoval situaci bývalý anglcký rozhodčí Mark Clattenburg. „Ten měl odvolat penaltu i žlutou pro Coufala. Penaltu sice gólman chytil, ale i tak šel West Ham do deseti.“

Podle Clattenburga šlo o jasné pochybení rozhodčích. „Taylor se spletl, chyba byla ještě umocněna tím, že VAR nezasáhl, aby ji napravil. Byla to jasná a zřejmá chyba, proto přece existuje VAR. Nemůžu uvěřit, že Bankes neporadil Taylorovi, aby se podíval,“ zlobil se. „Měl snad nezkušený VAR Bankes obavy, že naštve Taylora, jednoho z nejzkušenějších rozhodčích v Anglii?!“

Vladimír Coufal fauluje Alexandra Lacazetta. Po zákroku viděl druhou žlutou kartu a byl vyloučen

Smířlivější pohled nabídl trenér West Hamu David Moyes. „K míči se (Coufal) dostal jako první, ale měl se k němu dostat lépe. Myslel jsem, že ho odpálí pryč do autu nebo aspoň odstrčí špičkou kopačky. Takhle zasáhl jen horní část míče a trefil i (Lacazettovy) nohy. Proto Taylor došel k takovému rozhodnutí,“ popsal situaci kouč poraženého týmu.

Pro Coufala přišlo vyloučení ve chvíli, kdy se po zranění znovu dostal do základní sestavy West Hamu. Takhle bude svému týmu scházet v sobotu doma s Norwichem. Ztráta na Arsenalu navíc znamená, že londýnský celek klesl v tabulce na páté místo právě za svého městského rivala.

V zápase přes Coufala šel první gól, když nezachytil unikajícího Martinelliho, který otevřel skóre. Celé utkání odehrál i kapitán českého národního týmu Tomáš Souček - ten na sebe upozornil v momentě, kdy ve 32. minutě zbytečně přifilmoval pád po souboji s Lacazettem. U soupeřova vápna tím vybojoval pro svůj celek standardní situaci, z ní ale West Ham nic nevytěžil.