Mají toho mnoho společného. Iker Casillas a Petr Čech, brankářské legendy ověnčené tituly. Gólmani, co se v mladém věku stali jedničkami ve velkých klubech i v reprezentaci. Ale také muži, kteří se v posledních sezonách stali náhradníky, což se jim vůbec nelíbí. Shodou okolností oba dnes, 20. května ve stejný den, slaví narozeniny. Jak bude vypadat jejich fotbalová budoucnost?
Dvacátý květen by se mohl nazývat Dnem brankářů. Petr Čech a Iker Casillas, jedni z nejlepších světových gólmanů poslední dekády, slaví ve stejný den narozeniny. Český gólman se dostává do Kristových let a u jeho věku naskakuje číslovka 33. Španělská legenda je na den přesně o rok starší.
Ve fotbale toho zažili spousty. Vyhráli Ligu mistrů i domácí soutěže, v klubech i v reprezentaci se stali jasnými oporami (Casillas 161 startů v národním týmu, Čech 113). "Svatý Iker" vlastní týmových úspěchů o něco víc, Španělsku vychytal titul mistrů světa i Evropy.
Oběma ještě nebylo ani dvacet let, když se ve svých klubech stali nezpochybnitelnými jedničkami. Casillas doposud nikdy nevyměnil dres a celou kariéru tráví v Realu Madrid, Čech se do Chelsea dostal přes Spartu a Rennes. V "blues" ale za jedenáct odchytaných let patří k jedné z největších klubových postav, má obrovský respekt u fanoušků i majitele Romana Abramoviče.
Z Casillase a Čecha se za více než deset let strávených v profesionálním fotbale stali zkušení, otřískaní gólmani. Jejich kariéry se hodně protínají, potkávají se v Lize mistrů i na reprezentačním poli. Momentálně bojují s tvrdou konkurencí dravého mládí, už dobře znají sesun na pozici týmové dvojky. Z Casillase i Čecha udělal náhradníky stejný trenér, José Mourinho. Portugalský kouč se v minulé sezoně v Realu a nyní v Chelsea rozhodl pro jiného brankáře, neváhal posadit největší klubové osobnosti.
Čech? Arsenal prý začal s jednáním
Situace Petra Čecha je každému fotbalovému fanouškovi dobře známa. V Chelsea strávil sezonu na lavičce za Thibautem Courtoisem, byť od Mourinha prostor v nějakých zápasech dostal. Jenže dnes 33letý gólman nemíní ustupovat z pozice TOP světových brankářů a chce dál chytat ve velkém klubu jako jasná jednička.
Proto v létě plánuje opustit Chelsea, zvuční zájemci se jen hrnou. Manchester United, Arsenal, PSG jsou nejvíc skloňované kluby, které by samotného Čecha hodně lákaly. Podle britského Daily Mail už dokonce Arsenal začal s jednáním, nabízí 10 milionů liber (zhruba 380 milionů korun). Čech za určitých okolností mohl vystřídat Casillase v Realu, ale tahle varianta padla. „Bílý balet“ si jako hlavní cíl vybral Davida de Geu.
Casillas? V Realu chce zůstat ještě sezonu
Casillas se pod velký tlak dostal loni v létě. Se Španělskem vyhořel na mistrovství světa, čekalo se, že i v Realu zůstane na lavičce. Carlo Ancelotti ale nakonec Casillase do branky vrátil a znovu z něj udělal jedničku. Byť mu mnozí vyčítají přibývající chyby a ústup ze slávy, v mnoha zápasech se trenérovi odvděčil spolehlivými výkony.
Madridský klub teď vábí Davida de Geu, nejlepšího hráče sezony v Manchesteru United. Španělský gólman a podle mnohých Casillasův nástupce na Old Trafford otálí s prodloužením kontraktu, který mu vyprší v roce 2016.
A co bude s Casillasem? Podle posledních informací španělských médií absolvoval pohovor s prezidentem Realu Florentinem Pérezem a je odhodlaný v klubu zůstat a porvat se o šanci. Smlouvu má ještě na dvě další sezony. Ideální scénář Realu prý zní, že by Casillas odchytal ještě následující ročník a pak své místo přepustil právě De Geovi.