FIFA podala trestní oznámení v souvislosti s volbou pořadatelů MS | iSport.cz
18. listopadu 2014 • 18:22

FIFA podala trestní oznámení v souvislosti s volbou pořadatelů MS

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
Tohle není pro fotbal vůbec dobrá zpráva
TOP VIDEA
Slavia - Slovácko: Malínský předložil míč Kuchtovi, ten doklepává do sítě! Ale pískán ofsajd
Teplice - Baník: Fillo si srazil rohový kop do vlastní sítě, 2:1 pro Skláře!
VŠECHNA VIDEA ZDE

 Světová fotbalová federace FIFA podala trestní oznámení ke švýcarskému soudu v Bernu v souvislosti s přidělením pořadatelství mistrovství světa 2018 Rusku a 2022 Kataru.Existuje podle ní podezření, že v některých případech docházelo k převádění majetků s propojením do Švýcarska. FIFA se obrátila na soud na popud předsedy etické komise Hanse-Joachima Eckerta.

"Předmětem trestního oznámení je možné pochybení jednotlivých osob v souvislosti s udělením pořadatelství pro šampionáty v letech 2018 a 2022. Podle zprávy vyšetřovací komise jsou důvody pro podezření, že v některých případech docházelo k mezinárodním převodům majetku s propojením do Švýcarska. Jde o podezření, které si zaslouží vyšetření orgány činnými v trestním řízení," stojí v prohlášení FIFA na jejím webu.

"Podal jsem trestní oznámení na doporučení pana Eckerta. Nemohu však komentovat detaily, nejsem právník. Každopádně to byla moje povinnost jako šéfa FIFA," prohlásil prezident FIFA Sepp Blatter.

Důkazy nejsou


K podání trestního oznámení došlo i přesto, že FIFA minulý týden na základě interního vyšetřování oznámila, že neodhalila dostatečné důvody pro znovuotevření volebního procesu a výběr nového pořadatele.

Dlouho očekávané shrnutí výsledků vyšetřování komise Michaela Garcii, která se podezřením z uplácení při volbách zabývala 18 měsíců, zveřejnil na 42 stránkách šéf etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert. Konstatoval, že k několika incidentům sice došlo, nepoškodily ale bezúhonnost volebního procesu jako celku.

Obvinění z korupce a uzavírání volebních paktů, která se objevila okamžitě po zvolení Kataru pořadatelem MS 2022, se podle Eckerta nepodařilo prokázat. Porušování pravidel, které se zjistilo, je podle něho daleko od hranice, která by vyžadovala vyhlášení nových voleb.

Eckert zároveň vyzval Garciu, aby zahájil kroky potřebné k navrhovanému soudnímu stíhání jednotlivců z řad FIFA a organizačních výborů, kteří se provinili. Pochybení se podle něho dopustili mimo jiné členové anglické kandidatury pro rok 2018, "náznaky problematického chování" se prý objevily i u kandidatury Austrálie na rok 2022.

Celkem jde o zástupce 11 národních federací včetně katarské, vždy prý ale šlo jen o prohřešky malého rozsahu.

Neúplné a chybné závěry


Podle vyšetřujícího Garcii však shrnující zpráva etické komise obsahuje množství závažně neúplných a chybných interpretací faktů a závěrů, k nimž došla jeho vyšetřovací komise. FIFA dnes uvedla, že soudu dá k dispozici kompletní materiály od Garcii. FIFA si od toho slibuje, že švýcarské orgány budou mít oproti ní možnost provádět šetření za použití trestních donucovacích opatření.

Právo uspořádat mistrovství světa 2018 získalo v roce 2010 překvapivě Rusko před Anglií a společnými projekty Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Turnaj pro rok 2022 přidělila FIFA Kataru, který dostal rovněž překvapivě přednost před kandidaturami USA, Koreje, Japonska a Austrálie.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud