11. května 2017 • 09:53

Kauza Pelta: Dotace řešil s náměstkyní v pronajatém bytě v centru Prahy

Autor: ,
TOP VIDEA
To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol
SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - Real Madrid 3:5. Favorit ovládl přestřelku, dvakrát se trefil Asensio SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - Real Madrid 3:5. Favorit ovládl přestřelku, dvakrát se trefil Asensio
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na veřejnost se dostávají detailnější informace o tom, v čem se měl provinit Miroslav Pelta v kauze vyšetřování nezákonného rozdělování státních dotací pro sport. "Porcování" částky v hodnotě 454 milionů korun domlouval předseda FAČR s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou nezávisle na jednání expertní komise, mimo jiné i v bytě v centru Prahy, který za tím účelem Pelta pronajal. Od vyšetřovatelů to zjistil Radiožurnál. Pelta i Kratochvílová byli zadrženi policií a jsou ve vazbě.Policie skupinu sledovala od loňského listopadu, pořídila desítky hodin odposlechů, včetně těch z pronajatého bytu. Z nich údajně vyplývá, že ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií, a proto vznikla České republice škoda téměř půl miliardy korun.

"V bytě, který kvůli tomu (Pelta) pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové," cituje z policejních dokumentů Radiožurnál.

Za obvinění ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku může hrozit až dvanáctiletý trest vězení.

Peltův obhájce Bronislav Šerák však připomněl slova ministryně školství Kateřiny Valachové, podle níž letos žádné investiční dotace pro sport vyplaceny nebyly a žádná škoda tedy nevznikla.

Druhá větev kauzy se podle Radiožurnálu dotýká samotné Fotbalové asociace ČR, která byla obviněna jako právnická osoba. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Pelta si vynutil navýšení dotace pro FAČR o devět milionů korun, tedy na částku 562 milionů, až poté, co bylo o dotacích na ministerstvu rozhodnuto. K tomu podle policie napomohl i třetí obviněný v dotační kauze, bývalý šéf ministerského odboru Zdeněk Bříza.

Kriminalisté se domnívají, že si Pelta zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv.

 

720p 480p 360p 240p
Berbr: Návrh Slavie je mimozemský, moje kandidátky na FAČR už leží

720p 480p 360p 240p
Svoboda: Chceme se dohodnout na kandidátovi s výkonnostním fotbalem

720p 480p 360p 240p
Důvod Peltovy vazby? Ovlivňování svědků a pokračování v činosti

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze