Sledoval ho Wenger, teď hrál I. B třídu. Švábík po kolapsu bojuje o život | iSport.cz
Richard Šíma
27. září 2017 • 12:57

Sledoval ho Wenger, teď hrál I. B třídu. Švábík po kolapsu bojuje o život

TOP VIDEA
Sparta - Mountfield HK: Hokej je o gólech, máme ale problémy je dávat, přiznal Růžička Sparta - Mountfield HK: Hokej je o gólech, máme ale problémy je dávat, přiznal Růžička
Sedm postupů na EURO! Připomeňte si klíčové duely, které přinesly slávu Sedm postupů na EURO! Připomeňte si klíčové duely, které přinesly slávu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tragédie. Jan Švábík, pětadvacetiletý fotbalista Klimkovic, zkolaboval v pátek na tréninku. Jen díky včasné reakci spoluhráčů a trenérů se podařilo mladému hráči v dané chvíli obnovit jeho životní funkce a udržet ho při životě. Stav klimkovického hráče, který před lety před zraky Arséne Wengera usiloval o angažmá v Arsenalu, je nadále velice vážný. V nemocnici bojuje o život.Stává se to a stalo se to znovu. Fotbalistův organismus nevydržel zátěž, třebaže nijak extrémní, a vypověděl. Jan Švábík měl za sebou sotva dvacet minut obvyklého tréninku, když se mu náhle udělalo špatně. Upadl do bezvědomí, přestal dýchat, zradilo ho srdce.

„Člověk o tom slyší, že se to děje všude na světě. Ale nenapadne ho, že toho bude přímým aktérem a že se to stane někomu blízkému,“ řekl Jan Woznica. Klimkovický trenér, jehož se Švábíkem pojí navíc přátelský vztah. Co se v pátek stalo? „Trénovali jsme asi dvacet minut. Měli jsme za sebou báčko na úvod a přihrávky,“ líčil Woznica. „A najednou Honza řekl, že se mu točí hlava. Sotva to dopověděl, upadl na zem. Začal lapat po dechu,“ pokračoval trenér týmu hrajícího I. B třídu.

Došlo k srdeční zástavě. Spoluhráči s trenérem poskytli Švábíkovi okamžitě první pomoc. „Srdce mu tlouklo, podařilo se nám obnovit dýchání. Pak přijela záchranná služba a Honzu odvezla do nemocnice. Všichni na něj myslíme,“ dodal kouč.

V ostravské fakultní nemocnici hráč bojuje nejspíš stále o život. Lékaři ho udržují v umělém spánku. „Jeho stav je nadále vážný,“ řekl Sportu Tomáš Oborný, tiskový mluvčí nemocnice.

Švábík v Klimkovicích s fotbalem kdysi začínal. Vyzkoušel si působení ve Vítkovicích, v Ostravě-Jihu i v Hlučíně. V roce 2010 se přihlásil do projektu The Chance, zaměřeného na dorostence-amatéry z celého světa. Jeho cílem bylo vyselektovat sto mladíků bez profesionální smlouvy, kteří se v Londýně před zraky Arséne Wengera pokusí získat angažmá v Arsenalu.

Švábík uspěl v českém krajském kole a později i v celostátním. Díky tomu mohl odcestovat do Londýna. Povedlo se mu něco, oč usilovalo zhruba 75 tisíc fotbalistů z celého světa. Tam jeho pouť skončila, mezi třicítku vyvolených, které si v Arsenalu nechali, už se nedostal. Několik dnů, které v Londýně prožil, a setkání s Wengerem, to vše mu však přineslo zážitek na celý život.

Po návratu snil, že se do profi fotbalu dostane aspoň v Česku. Nepovedlo se, nejvýš si zahrál MSFL ve Frýdku-Místku. „Časem přehodnotil priority. Rozhodl se studovat vysokou školu a jít životem po jiné než fotbalové cestě,“ prozradil Woznica. „Nedávno se mu povedlo najít si zajímavou práci. A k tomu u nás pořád hraje. Strašně moc si přeju, aby všechno zase pokračovalo,“ uzavřel trenér.

 
Články odjinud


Články odjinud