14. února 2018 • 16:59

Zlámal poslal dopis, FIFA trvá na svém: Změňte stanovy, jinak…

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Video zachránilo duel Slavie, sudí nezvládli čtyři penalty ZLATÁ PÍŠŤALKA: Video zachránilo duel Slavie, sudí nezvládli čtyři penalty
SESTŘIH LM: Liverpool – Neapol 1:0. Postup domácích vystřelil Salah SESTŘIH LM: Liverpool – Neapol 1:0. Postup domácích vystřelil Salah
VŠECHNA VIDEA ZDE

Netlačte na nás, fotbalová asociace změnu stanov nepotřebuje, napsal v lednu moravský místopředseda Zdeněk Zlámal do sídla FIFA. Změňte je do půlky června, jinak přijede normalizační komise, stojí v poměrně strohé odpovědi.Fotbalové Čechy se hádají s Moravou, jak vyřešit požadavek UEFA a FIFA na změnu stanov. Místopředseda Zlámal to zkusil na mezinárodní organizace po dobrém, ale nepochodil.

„Není žádný důvod požadovat úpravu Stanov FAČR, která by měnila nejen otázku volby předsedy FAČR, ale dokonce snad i celý regionální systém komor, na kterém je český fotbal od svého počátku (po rozpadu Československa) v roce 1994 postaven. Mám za to, že naše současné stanovy žádné předpisy FIFA či UEFA neporušují a jsou s nimi v naprostém souladu,“ napsal Zlámal koncem ledna přímo předsedovi FIFA Giannimu Infantinovi.

Mezitím se sešly vyjednávací skupiny české a moravské komory, aby v této věci jednaly. Česká strana vedená Romanem Berbrem na ní navrhla čtyři varianty řešení, včetně úplného zrušení komor. Schůzka ovšem k ničemu nevedla, protože moravská část vyčkávala na odpověď Zlámalovi od FIFA. Ta už dorazila a jejího autora patrně nepotěšila.

„Odkazujeme na rozhodnutí Komise FIFA pro členské asociace ze dne 4. prosince 2017, které stanoví, že pokud nebude proces změny stanov, která by zamezila potenciálnímu patu mezi českou a moravskou komorou, dokončen do 15. června 2018, bude Výkonnému výboru FIFA navrženo ustavení normalizační komise,“ odepsala Zlámalovi generální sekretářka FIFA Fatma Samourová.

„Je zásadní a nevyhnutelné, aby stanovy FAČR poskytovaly volební systém, který zajistí volbu předsedy a nebude ohrožovat hladké fungování asociace. Jak se v minulosti již několikrát ukázalo, současný systém tyto standardy nesplňuje a je proto zapotřebí jej upravit. Jak víte, jak FIFA, tak UEFA toto zásadně zdůraznily během jednání se zástupci Čech a Moravy 28. listopadu 2017 a očekáváme tedy, že FAČR splní požadavky uvedené ve výše zmíněném rozhodnutí Komise FIFA pro členské asociace, a to v předepsané lhůtě. Do budoucna stále počítáme s tím, že se jako místopředseda FAČR budete nadále konstruktivně zapojovat do procesu včasného vyřešení tohoto problému, které bude v souladu s rozhodnutím Komise FIFA pro členské asociace,“ stojí dále v dopise.

Co bude dál? V pondělí se mají podle informací Sportu na základě Berbrovy žádosti sejít předsedové moravských krajských svazů, aby o věci jednali. Výkonný výbor české asociace chce podat zprávu o stavu vyjednávání na UEFA do 24. února, kdy se koná její výkonný výbor.

PLNÝ TEXT ODPOVĚDI FIFA ZLÁMALOVI

Vážený pane místopředsedo,

potvrzujeme přijetí Vašeho dopisu ze dne 22. ledna 2018 týkajícího se problematiky volby předsedy Fotbalové asociace České republiky (FAČR), s jehož obsahem jsme se náležitě seznámili.

V návaznosti na to odkazujeme na rozhodnutí Komise FIFA pro členské asociace ze dne 4. prosince 2017 (a doručené FAČR 6. prosince 2017), které stanoví, že pokud nebude proces změny stanov, která by zamezila potenciálnímu patu mezi českou a moravskou komorou, spolu s volbou nového vedení asociace, dokončen do 15. června 2018, bude Výkonnému výboru FIFA navrženo ustavení normalizační komise.

Ačkoliv byl předseda asociace pan Martin Malík 12. prosince 2017 zvolen, ustanovení stanov dotýkající se volby předsedy zatím nebyla přepracována. Dopisem, který nám byl 16. ledna 2018 asociací zaslán, jsme ovšem byli ujištěni, že proces změny stanov nadále postupuje.

Těší nás snaha o zachování férovosti a rovnováhy mezi českou a moravskou komorou a zajištění jejich férového zastoupení ve strukturách FAČR, a to s ohledem na klid a stabilitu v českém fotbalu. Nicméně i tak je zásadní a nevyhnutelné, aby stanovy FAČR poskytovaly volební systém, který zajistí volbu předsedy a nebude ohrožovat hladké fungování asociace.

Jak se v minulosti již několikrát ukázalo, současný systém tyto standardy nesplňuje a je proto zapotřebí jej upravit. Jak víte, jak FIFA, tak UEFA toto zásadně zdůraznily během jednání se zástupci Čech a Moravy 28. listopadu 2017 a očekáváme tedy, že FAČR splní požadavky uvedené ve výše zmíněném rozhodnutí Komise FIFA pro členské asociace, a to v předepsané lhůtě.

Do budoucna stále počítáme s tím, že se jako místopředseda FAČR budete nadále konstruktivně zapojovat do procesu včasného vyřešení tohoto problému, které bude v souladu s rozhodnutím Komise FIFA pro členské asociace.

Děkujeme za vzetí výše uvedeného na vědomí.

S pozdravem

Fatma Samourová, generální sekretářka FIFA

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze