2. května 2018 • 09:20

Klokani se loučí s Ivančíkem (†72). Mužem, který poprvé kopnul vršovický dloubák

Autor:
Reklama
Štefan Ivančík zemřel ve věku nedožitých 73 let
TOP VIDEA
Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje
LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalový národ dá dnes Sbohem muži, který obohatil sportovní historii. Bývalý útočník Bohemians Štefan Ivančík, jenž zemřel ve věku nedožitých 73 let, jako první v soutěžním zápase úspěšně vyzkoušel tzv. vršovický dloubák, který po celém světě proslavil Antonín Panenka ve finálovém rozstřelu na ME v Bělehradě.Štefan Ivančík začínal s fotbalem ve slovenském Partizánském, ale byl především miláčkem fanoušků Bohemians na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Bylo to hbité pravé křídlo, které střílelo góly z rychlých protiútoků a těžilo z nadýchaných přihrávek Kneborta či Panenky. Muž, jemuž ve Vršovicích, neřekli jinak než Pišta, byl tím, který vůbec poprvé v ligovém zápase vyzkoušel dloubák, vršovický vynález.

„Zkoušeli jsme na tréninku nějaké nezvyklé varianty penalt, až jsme přišli na jednu, která se nám zdála nejlepší. Říkali jsme tomu Vršovák,“ vzpomínal Ivančík pro klubový magazín.

2. listopadu 1975 nastoupili Bohemians v Ďolíčku proti Lokomotivě Košice a v 66. minutě se Ivančík za stavu 3:0 postavil k penaltě za faul na Jana Jarkovského.

„(Trenér) Musil na mě volal z lavičky, ať jdu a kopnu Vršováka,“ líčil Ivančík. „Brankář Košic Flešár překonání dloubákem neunesl a bral to jako zesměšnění Slováka Slovákem před pražským publikem. Dost sprostě mi potom nadával.“

V tu dobu už fintu trénoval Antonín Panenka, poprvé v zápase ji ale použil až měsíc poté v zápase s Duklou, kdy jí nachytal reprezentačního gólmana Iva Viktora, s kterým během srazů národního týmu sdílel jeden pokoj.

„Věděl to, protože už v nároďáku jsem to s nimi takhle trénoval. Já jsem věděl, že je konzervativní, věděl jsem, že nezůstane stát,“ vzpomíná Panenka. „Potom jsme o tom nemluvili. My jsme byli dobří kamarádi, při soustředění národního mužstva jsme spolu i obývali pokoj. Normálně jsme si povídali, žádná zášť, zesměšnění tam nebyly.“

Panenka pak vršovický dloubák, neboli Vršovák, proslavil ve finále mistrovství Evropy 1976 v Bělehradě, kde jím vstřelil rozhodující penaltu německému gólmanovi Seppovi Maierovi.

„Pak to kopnul Tonda Panenka v Bělehradě a vršovický dloubák znal najednou celý svět. První jsem ho ale kopnul já,“ zdůrazňoval Ivančík, který byl do konce života na svůj zápis do historie patřičně hrdý.

Štefan Ivančík odehrál v první lize 172 zápasů a vstřelil 30 gólů. Po kariéře pracoval jako správce sportovního areálu TJ Bohemians v Praze na Hagiboru. Zemřel 26. dubna, poslední rozloučení s ním se koná dnes od 13.20 v malé obřadní síni strašnického krematoria.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze