Fotbal s brankáři i náhradníky: sport venku povolen pro 30 lidí. Co uvnitř? | iSport.cz
7. května 2021 • 11:16

Fotbal s brankáři i náhradníky: sport venku povolen pro 30 lidí. Co uvnitř?

Autor: nit
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
EURO 2021: Jak vznikla Csaplárova past za stavu 2:0? Kouč vysvětlil původ originálního termínu
EURO 2021: Hrůzostrašný okamžik, vrátil se Csaplár k Eriksenově kolapsu. Jsou hráči přetížení?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. Počítá s tím aktualizované vládní opatření proti šíření koronaviru. Vnitřní sportoviště se zatím jen pootevřela, vláda tam povolila sportování maximálně dvou osob ve věku do 18 let. Mohou mít k sobě trenéra.„Navýšení skupiny na třicet na venkovní sportovištích je samozřejmě dobré a pro některé mládežnické týmy může mít pozitivní dopad,“ uvedl pro ČTK předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta. Pro volejbalisty stejně jako pro ostatní kolektivní sporty zůstávají haly uzavřené.

„Zásadní pro nás bude, až se povolí využívat vnitřní sportoviště ve větším počtu, například ve dvaceti sportovcích," poznamenal Pakosta.

O zpřístupnění vnitřních sportovišť jednala Česká unie sportu (ČUS) a Národní sportovní agentura na ministerstvu zdravotnictví v úterý.

„Představovali jsme varianty pro bezpečné sportování uvnitř, poukazovali na konkrétní příklady badmintonu nebo tenisu v halách, které jsou z našeho pohledu bez velkých hrozeb přenosu viru. Poukazovali jsme na to, že řada sportovních center dokáže zajistit dostatečné provzdušnění prostor s cirkulací venkovního vzduchu. Proto si myslíme, že v současné době je možné pustit dovnitř čtyři lidi bez omezení věku,“ řekl předseda ČUS Miroslav Jansta.

Ani tak daleko zatím vláda nešla. Šéf Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl ale doplnil, že na další týden je přislíbené další rozvolnění: „Pokud se epidemiologická situace bude lepšit, mohlo by do vnitřních sportovišť více lidí, aby se mohly realizovat plnohodnotné tréninky kolektivních sportů, které jsou pro amatéry zavřené několik měsíců.“

Tréninky by mohli po dvojicích zahájit třeba badmintonisté, kteří v aktuálním větrném počasí hrají třeba na parkovištích. Je ale otázka, zda to za těchto podmínek bude proveditelné.

„Nejsem si jistý, že kvůli tréninkům mládeže otevřou všechna badmintonová centra. Někde se jim to třeba z provozních důvodů nevyplatí. Jako svaz ale budeme tréninky dětí plně podporovat. Je pro nás nesmírně důležité, aby mládež neztratila s badmintonem kontakt a mohla se navracet technika úderů, kterou mnozí po tak dlouhé době ztratili,“ uvedl předseda Českého badmintonového svazu Petr Koukal.

V podobné situaci jsou i squashisté. Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe, bere nová opatření jako krok dopředu.

„Pevně věřím, že některé squashové kluby konečně začnou plnohodnotně fungovat. Všichni chápeme, že přednost dostala mládež, ale rádi bychom, aby co nejdříve mohli sportovat uvnitř také dospělí a rozjela se tak naplno komerční činnost squashových center,“ uvedl Cvikl. „Nejsem si totiž jistý, že provozovatelé squashcenter, což jsou většinou komerční subjekty, budou ochotni svá centra otevřít pouze kvůli mládeži, tedy vlastně na několik málo hodin denně... My rozhodně budeme všechny kluby iniciovat k tomu, aby co nejdříve zahájily tréninky.“

Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud