Zeman: Košťál mě neurazil | iSport.cz
Richard Šíma
26. července 2008 • 04:59

Zeman: Košťál mě neurazil

Zdeněk Zeman
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Pardubice mohou obrat i Baník. Vyplatí se vsadit na střelce Sparty
Liberec - Pardubice: Zacharčukův nedůraz dokázal potrestat Gríger, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Přestože neměl s českým vrcholovým fotbalem téměř nikdy co do činění, jeho jméno se v tuzemsku skloňuje s úctou. Zdeněk Zeman má v Česku respekt.Nedávno se o něm mluvilo jako o možném kandidátovi na místo reprezentačního trenéra. Sám o této možnosti také uvažoval. Jen ale do okamžiku, kdy jeho kvality "zhodnotil" reprezentační manažer Košťál slovy, že je za zenitem. Pak se zkušený kouč upsal Crvené Zvezdě Bělehrad.

V souvislosti s hledáním nového Brücknerova nástupce se v Česku hovořilo také o vás. Jak to vlastně bylo?
"Občas jsem si své jméno v novinách v této souvislosti přečetl. Sám jsem o tom pak mluvil i s panem Kubíčkem (jeden z místopředsedů svazu - pozn. aut.) a poskytl jsem svou disponibilitu."

To znamená, že...
"...že jsem připustil, že jsem ochoten o této věci diskutovat. Začala mě to zajímat. Chtěl jsem vědět, jestli má smysl vůbec se do takové debaty pouštět."

Mluvil s vámi o této věci kromě pana Kubíčka ještě někdo jiný z vedení fotbalového svazu?
"Ne."

Odstupující reprezentační manažer Košťál o vás rovnou řekl, že už máte svůj zenit za sebou. Jak jste na tato slova reagoval?
"To mě dost zarazilo. Že jsem za zenitem a že neznám poměry. Já možná poměry skutečně neznám, i když do Prahy jezdím často. Ale když pan Košťál oslovil Toppmöllera, napadlo mě, že ten ty poměry u nás zná asi přece jen méně než já... To byla ze strany pana Košťála prostě jen výmluva. Nebo omluva? Ne, výmluva je správné slovo."

V italském fotbale se pohybujete takřka třicet let. Neuráží vás, že vás takovým způsobem ohodnotí někdo, kdo se ve fotbale pohybuje jen pár roků, navíc pouze na poli manažerském?
"Neuráží. Chápu to. A nijak mě to nepoškodilo, já si práci najdu vždycky. Ale je pravda, že mě ta možnost vést český reprezentační tým, pokud tedy opravdu existovala, skutečně přitahovala. Tak jako by mě přitahovalo vést Real Madrid, kdyby mě oslovil."


Košťálova slova se mě nedotkla. Ani mě nepoškodila. Já si práci najdu vždycky. Od něj to byla jen výmluva

Říkáte, že Košťálův výrok chápete. Můžete to vysvětlit?
"Každý si hledá určité cesty k tomu, aby dosáhl, čeho dosáhnout chce. A já doufám, že jsou to cesty pozitivní a že český fotbal bude i nadále kvalitně reprezentován. Ale je pravda, že tím, co pan Košťál řekl, pro mě celá ta záležitost skončila."

Dotkl se vás ten výrok?
"Nedotkl. Pan Košťál reprezentoval výbor československého fotbalu a s jeho myšlenkami já nemohu nic dělat. Každý má svého koně. I pan Košťál ho měl."

Způsob, jakým se hledal Brücknerův nástupce, byl v Česku označován slovy taškařice, tragikomedie, ostuda. Co si o celém tomto procesu myslíte vy?
"Já to sledoval jen z novin. Když Brückner řekl, že po mistrovství skončí, Košťál oznámil, že má čtyři nebo pět kandidátů. A že je oznámí až po šampionátu. A pak do toho, pokud vím, začali zasahovat i různí kluboví prezidenti, kteří nakonec zařídili, že se hlasovalo tajně. Tak nějak to v kostce bylo, ne?"

Ano. Přiznám se, že si neumím představit symbiózu trenéra Zemana se současnou či zvolna odstupující generalitou českého fotbalu...
"Kdybych měl možnost tu práci dělat, dělal bych taky všechno pro to, abych to, co je nemocné, ozdravil."

Jak?
"Hledal bych nějaký lék."

Jaký?
"No, tím lékem je ta práce, ne?"

To je ale hodně obecná odpověď.
"Je, protože v takovém rozhovoru nemohu jít do podrobností."

Z diplomatických důvodů?
"Z diplomatických důvodů. Nejsem u toho, nejsem uvnitř dění v českém fotbalu, nemohu tedy říct, co konkrétně bych dělal pro jeho ozdravění. Tu situaci bych musel nejdřív poznat. Ale pak bych zcela jistě dělal vše, co by bylo v mých možnostech."

Myslíte si, že se ještě někdy může vaše jméno v souvislosti s hledáním nového českého reprezentačního trenéra někdy objevit?
"Na to teď nemyslím. Ale je jasné, že tím, že už jsem starej, ta možnost klesá s každým rokem, který uteče."

Sledoval jste pak další dění okolo hledání nového reprezentačního trenéra?
"Sledoval, jelikož jsem věděl, že trenér Brückner po mistrovství Evropy odchází. Byl jsem zvědavý, kdo bude jeho nástupcem. Doufám, že ti, co vybírali, vybrali dobře."

Měl jste svůj tip na vítěze této volby?
"Neměl jsem tip. I když den před volbou jsem si myslel, že vyhraje Jozef Chovanec."


Trénovat český ligový tým? Aby se to mohlo stát, musí to napadnout taky někoho jiného. Ne jen mě.

Takže vás vítězství Petra Rady překvapilo?
"Dost mě to překvapilo, jelikož jsem předtím četl české noviny, a ty favorizovaly Chovance. Vyhrál Petr Rada, já mu přeju všechno nejlepší. Doufám, že bude pokračovat v úspěšné éře české reprezentace."

Koho byste vy sám rád viděl ve funkci českého reprezentačního trenéra?
"To je velice těžké. Obvykle to bývá tak, že kandidáty na takovou práci hodnotíme hlavně podle práce v klubech, protože odjinud je neznáme. Jenže právě práce reprezentačního trenéra a toho klubového je úplně jiná. Ale nemyslím si, že by reprezentační kouč měl být v první řadě manažer. Především to musí být fotbalový odborník. Musí přece vymyslet, jakým stylem může hrát jeho mužstvo, pak hledat vhodné hráče pro ten styl, umět reagovat na soupeře, a tak dále. Tohle není manažerská práce, to je práce fotbalového odborníka."

Myslíte si, že je Petr Rada kvalitní fotbalový odborník?
"To nemůžu posoudit. Moc dobře ho neznám. Vím o něm jen to, že dosud trénoval v některých ligových klubech a že dělal asistenta u reprezentace. Podle toho nemůžu nikoho hodnotit."

Co říkáte výsledku, jehož česká reprezentace na EURO dosáhla?
"Výsledek je to špatný. Když vedete pět minut před koncem 2:1 a prohrajete, je to velice špatné. To mužstvo mělo na to, aby postoupilo."

Čemu ten náhlý turecký kolaps přičítáte?
"Ve fotbale se může stát úplně všechno. I to, že nejlepší brankář na světě zkazí balon, který za normálních okolností nezkazí."

Byla právě Čechova minela rozhodujícím momentem toho utkání?
"Ano, byla."

Co jste říkal hernímu projevu, jímž se Brücknerův tým na mistrovství prezentoval?
"Sázel na defenzivu, ale to přece není nic nového, že právě tohle je způsob, který často v posledních letech vede k úspěchu. Česko hrálo především na Kollera, ovšem já si myslím, že to byla správná volba. Musím přece využít dispozic, které mám. Když mám tak fyzicky disponovaného hráče, jakým Koller je, musím hrát především na něho."

Trenéru Brücknerovi se často vyčítalo, že to byl vlastně jediný způsob hry českého týmu a ten že byl tím pádem snadno k přečtení...
"To je možná pravda, ale přesto si myslím, že hrát na Kollera bylo správné. Vždyť je to hráč, který dal přes padesát reprezentačních gólů. Myslím si, že je - nebo bylo - na světě hodně málo hráčů, kteří něčeho podobného dosáhli."

Česká reprezentace tvoří partu, která hraje, myslí a cítí spolu. To v Itálii není, ale je tam víc kvalitních hráčů.

Koller oznámil, že končí. Spolu s ním už dříve udělali stejné rozhodnutí další hráči, kteří tvořili základ toho silného Brücknerova výběru. Myslíte si, že má Česko stále odkud brát další Nedvědy, Poborské a jiné hráče tohoto kalibru?
"Myslím si, že v Čechách roste pořád hodně velkých talentů. Jen se s nimi musí umět hospodařit. Český fotbal musí umět tyto hráče najít a vychovat."

Jaký je vlastně váš vztah k českému fotbalu? Větší část svého života jste prožil v Itálii...
"Cítím se být napůl fanouškem českého a napůl italského fotbalu. Zajímavé je, že když jsem v Itálii, zajímám se o to, co se děje v Česku. A když jsem v Česku, ptám se na to, co se děje v Itálii. To asi jenom dokazuje, že to mám v sobě tak nějak napůl rozdělené."

Takže když se Češi střetnou v utkání s Italy, jak se k tomu staví vaše fotbalové srdce?
"Přestává fandit a čeká, co se stane. A je mu líto, když někdo prohraje."

Existuje něco, co italskému fotbalu chybí a český fotbal tím naopak disponuje?
"Ano. Český fotbal se vždycky mohl spolehnout na to, že reprezentace vytvoří partu, která hraje spolu, myslí spolu a cítí spolu. To v Itálii není. Tam hráči myslí často více na sebe. Italský fotbal má naproti tomu větší výběr kvalitních hráčů."

Vy jste byl ale donucen italský fotbal opustit. Pustil jste se do otevřeného boje s dopinkem a drogami ve fotbale a najednou vám nepřišla žádná nabídka z italského klubu. Nelitujete toho nyní?
"Nelituju ničeho, co jsem kdy vyslovil. Nic bych nevzal zpět. To, za co jsem bojoval, to bylo vždy na pomoc fotbalu. Nikdy ne mu uškodit."

Přijal jste nabídku Crvené Zvezdy Bělehrad. To je klub s bohatou historií a zvučným jménem. Jaká je ale jeho současnost?
"Diametrálně odlišná a mnohem skromnější. Mám tady hodně práce. Myslel jsem si, že je to perspektivní tým, ale je tady hodně věcí na předělání. Ovšem to mám taky rád, taková práce mě baví. Budeme hrát Pohár UEFA a já jsem zprvu doufal, že máme na to udělat v této soutěži nějaký úspěch. Ale myslím, že realita je jiná."

Je reálné, že byste někdy v budoucnu vedl nějaký český ligový tým?
"V minulosti jsem na to nikdy nepomyslel. I když mi jednou pan Košťál práci nabízel. Ale teď, kdy najednou nemám tolik nabídek z Itálie nebo ze Španělska, jako jsem míval dříve, mě to už napadlo. Tím spíše, že do Prahy docela často jezdím. Ale k tomu, aby se něco takového mohlo stát, musí taková myšlenka napadnout taky někoho jiného. Ne pouze mě."

Je vám jedenašedesát let. Jak dlouho máte v plánu ještě takto vrcholově trénovat?
"Pořád mě to ještě baví. A dokud mě to baví, chci to dělat."

I když jste už za zenitem?
"Ano, i když jsem za zenitem. Já jsem sice za zenitem, ale pořád se učím. Pořád mám chuť vědět o své práci víc."

Témata:  sport, fotbal, zeman, trenér
Články odjinud


Články odjinud