7. září 2015 • 13:37

Smutné výročí. Ani po čtyřech letech v Jaroslavli nezapomněli

Autor:
TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea
Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čtyři roky je datum 7. září připomínkou obrovské hokejové tragédie. Právě v tento den se v roce 2011 zřítilo letadlo s hokejisty ruské Jaroslavle, na jeho palubě zemřelo 43 cestujících včetně tří českých hráčů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka.Hroby a pamětní desku v Jaroslavli stále zdobí květiny. Pozůstalí, fanoušci Lokomotivu i ostatní obyvatelé města pietní místo navštěvují a vzpomínku na oběti leteckého neštěstí zachovávají čerstvou, živou. Miliony lidí po světě pak totéž činí ve své mysli.

Vyšetřovatelé případ uzavřeli, jediným obžalovaným je Vadim Timofejev, místoředitel společnosti Jak-servis, které osudný letoun Jak-42 patřil. Nedávno se před soudem obhajoval, že on vinu necítí. Proces však bude ještě pokračovat.

V reakci na tragédii se konala řada smutečních obřadů. S hokejisty se přímo v Jaroslavli přišlo rozloučit 10. září do hokejové arény na 100.000 lidí. Poklonit památce obětí se přišli mimo jiné ruský premiér Vladimír Putin, prezident Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak, šéf KHL Alexandr Medveděv či ředitel rady soutěže Vjačeslav Fetisov.

S českými reprezentanty se veřejnost rozloučila 11. září na zcela zaplněném Staroměstském náměstí v Praze. Smutečního aktu se zúčastnili například Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Patrik Eliáš, trenér Alois Hadamczik nebo Milan Nový. Všichni tři čeští hokejisté byli na konci roku 2011 uvedeni do Síně slávy českého hokeje a pražská rada v srpnu 2012 také rozhodla o tom, že Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek budou mít v Dolních Chabrech v Praze své ulice.

Pietní místo na břehu řeky, do které se zřítilo letadlo s hokejisty Jaroslavle
Pietní místo na břehu řeky, do které se zřítilo letadlo s hokejisty Jaroslavle

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze