16. srpna 2016 • 11:25

Hokejová Liga mistrů zase v minusu. Kdy dorazí miliony? Snad za rok!

Autor: ,
TOP VIDEA
Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

O ziskový podnik nejde, kluby na hokejovou Ligu mistrů pořád doplácejí. Mladá Boleslav počítá s tím, že přijde zhruba o milion, ale ani náznakem neuvažovala, že by soutěž hrát nechtěla. „Bereme to jako povinnost vůči českému hokeji,“ říká její generální manažer Jan Tůma. Od příštího roku by prý mělo být veseleji: jiný formát, méně týmů, víc peněz.Na úvodní tiskové konferenci k novému ročníku hokejové Ligy mistrů se ani tak moc neřešilo, co přijde teď. Velkým tématem byl příští rok. Kluby se do ní budou kvalifikovat ryze sportovní cestou, nebude brán ohled na to, kdo je zakládající člen a kdo ne.

Vyprší tři roky stará smlouva a z téměř padesátky týmů se podnik smrskne na 32 celků. Konečně! „Ze začátku model ideální nebyl, ale teď už se všechno bude řídit sportovní cestou. Do budoucna bude zajímavé i prize money,“ těší ředitele české extraligy Josefa Řezníčka.

Teď totiž pořád platí, že si kluby zahrají těžké zápasy, čekají je prestižní bitvy napříč Evropou. A víc nic. Je tam totiž háček, ekonomicky tratí v řádech statisíců. „Není to zisková soutěž a nedá se srovnávat s evropskými poháry ve fotbale. My bohužel oba soupeře máme relativně daleko, takže náklady jsou celkem vysoké, to nebudeme zastírat,“ na rovinu říká Jan Tůma, generální manažer Mladé Boleslavi, kterou čekají lety do Běloruska a Švédska.

Cestovní náklady tvoří v klubových rozpočtech dost podstatnou položku, kvůli nim se může Liga mistrů škaredě prodražit. „Co se týká rozpočtu, tak vždy velmi záleží na losu. Můžete někam dojet za pár hodin autobusem, za jinými soupeři zase musíte letět lán světa a tady jsou pak náklady vysoké. S tím by však kluby měly počítat, ekonomická stránka musí jít stranou, pokud jsou soupeři vzdáleni,“ myslí si výkonný ředitel Vítkovic Petr Handl.

Pro zajímavost, když fotbalová Mladá Boleslav řachla v předkole Evropské ligy s makedonským Tetovem, byl to sportovní průšvih. Sáhla si ale na 220 tisíc eur. Hokejisté by na takovou částku nedosáhli, ani kdyby soutěž vyhráli. „Ztráta se může pohybovat řádově kolem milionu korun. Ale neuvažovali jsme, že bychom soutěž nehráli, bereme to jako povinnost a odpovědnost vůči českému hokeji. Nechceme k tomu přistoupit tak, že jsme hráli semifinále extraligy a teď budeme dělat ramena, jestli Ligu mistrů ano, či ne,“ dodal Tůma.

 ODMĚNY V LIZE MISTRŮ

kluby s licencí A a B = 20 000 eur (540 tisíc Kč)

postup mezi posledních 32 týmů = 9000 eur (243 tisíc Kč)

osmifinále = (10 000 eur 270 tisíc Kč)

čtvrtfinále = (14 000 eur 378 tisíc Kč)

semifinále = (20 000 eur 540 tisíc Kč)

poražený ve finále = (30 000 eur 810 tisíc Kč)

vítěz = (70 000 eur 1,89 milionu Kč)

A ty světlé zítřky? Prý mají přijít už brzy. „Nyní jde hlavně o sportovní hledisko, ale už v sezoně 2017/18 by kluby prodělávat neměly, už jen účast v základních skupinách by měla pokrýt náklady a na vítěze by mělo čekat 300 tisíc eur, to může přinést významné peníze do klubové pokladnice. Pokud jsem to vnímal dobře, tak vítěz si v sezoně 2022/23 může vydělat 800 tisíc eur. Tohle už je vysoká finanční motivace,“ říká Řezníček."Kdybychom Ligu mistrů nehráli, stejně bychom teď hledali nějaké soupeře v zahraničí a na cestách za nimi bychom něco utratili. Něco nás to stojí, ale je to pro nás plus, soutěž získává na prestiži a máme položku za Ligu mistrů zahrnutou v rozpočtu, počítáme s ní,“ doplnil ho Pavel Rohlík, šéf Pardubic. Jeho tým a třeba i Vítkovice mohou počítat s pomocí od města, případně kraje. Ostatní takovou kliku nemají. 

Cíl pro kluby z Česka na letošní rok zní: neudělat ostudu, sbírat postupy, natáhnout lidi do svých hal i v létě. Extraliga potřebuje být úspěšná, aby si v novém modelu udržela počet čtyř míst pro nejlepší celky soutěže. „Hokej vysoce prestižní evropskou soutěž nemá. Kroky, které se dělají, směřují k tomu, aby ji měl. Budeme se snažit, abychom byli dál součástí posunu. Tohle je projekt, kterému věříme a budeme ho podporovat,“ rozhodně tvrdí generální manažer Liberce Ctibor Jech.

Když se soutěž dva roky rozjížděla, mluvili její organizátoři o tom, že chtějí mnoho let budovat a zatím není o velkých penězích. Až bude, začne táhnout. Všechny a bez kompromisů.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze