1. ledna 2013 • 11:03

Naděje na záchranu NHL žije, hráči přednesli svůj protinávrh

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sionko: Bral bych Nedvěda, Haška a Svědíka. Jak to měl doopravdy s Barákem?
STR je zpátky! Podívejte se na unikátní záběry z tréninku na „soukromé“ trati
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hráčská unie NHLPA přednesla během silvestrového jednání protinávrh ke zhruba třísetstránkovému materiálu, který v pátek představili zástupci NHL. Odpověď vedení ligy se očekává dnes. Na záchranu alespoň zkrácené sezony slavné zámořské soutěže zbývají zhruba dva týdny.Hráčská unie se s představiteli ligy sešla v pondělí poprvé od 13. prosince. Jednání předcházely zhruba dvoudenní konzultace týkající se návrhu, který NHL předložila v pátek.

"Jejich odpověď byla ucelená a zahrnovala všechny záležitosti, které jsme přednesli my. Probereme to a budeme je (v úterý) ráno kontaktovat," řekl komisionář NHL Gary Bettman. Zároveň potvrdil, že nejzazší termín pro začátek sezony o 48 zápasech je 19. ledna.

Výkonný šéf NHLPA Donald Fehr odmítl specifikovat, jak přesně unie na návrh NHL reagovala. "Prostě jsme jim odpověděli, oni se nás zeptali na pár otázek a my jim je vysvětlovali," popsal Fehr pondělní jednání.

Podle neoficiálních informací chtějí představitelé NHL desetiletou kolektivní smlouvu. Ve svém návrhu například ustoupili od požadavku maximálně pětiletých hráčských kontraktů a souhlasili by se smlouvami na šest let (na sedm, pokud by se hráč upsal svému dosavadnímu klubu).

Zároveň by akceptovali až desetiprocentní výkyvy ve výši platu v době trvání kontraktu, přičemž dříve trvali na pěti procentech. Navíc by měly kluby možnost vykoupit jednu smlouvu s tím, že by se suma nepočítala do platového stropu. Ten by měl pro ročník 2013/14 činit 60 milionů dolarů.

Od začátku výluky v polovině září už sezona přišla o více než polovinu plánovaných zápasů, jež jsou zrušeny do 14. ledna. NHL je jedinou severoamerickou profesionální soutěží, která kvůli pracovním sporům nehrála celou jednu sezonu. To se stalo při předchozí výluce v ročníku 2004/05. Deset let předtím se obě strany v lednu 1995 nakonec dohodly a hokejisté absolvovali zkrácenou sezonu.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud