Krejčí s Pastrňákem táhli Boston k výhře, Pittsburgh ostudně padl 1:10

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN | Útočník David Krejčí se podílel ve čtvrtečním utkání NHL třemi přihrávkami na výhře Bostonu 4:3 nad Nashvillem a stal se první hvězdou zápasu. Šternberský rodák asistoval u úvodní branky zápasu Davidu Pastrňákovi. Martin Frk poprvé bodoval v soutěži, když pomohl Detroitu gólem a asistencí porazit Minnesotu 4:2. Debakl utrpělí hokejisté Pittsburghu, kteří podlehli Chicagu 1:10.

Pastrňák nasázel v minulé sezoně 34 gólů a po vypršení nováčkovského kontraktu si ho klub pojistil šestiletou smlouvou. Roli kanonýra potvrdil hned v úvodním zápase sezony, když se prosadil v přesilové hře pět na tři střelou z první na pozici falešného obránce.

Po vyrovnání Nashvillu prokázal Krejčí ve druhé třetině přehled a v rychlých protiútocích připravil branky pro dva nováčky - Jake DeBrusk i Charlie McAvoy skórovali v NHL poprvé. "Nejdůležitější je, že mladí kluci hráli dobře a že jsme jako tým odvedli slušný výkon," řekl Pastrňák.

Detroit začal v nové hale výhrou

Detroit pokřtil výhrou novou halu, ve které padl první gól zápasu s přispěním Frka. Střelu čtyřiadvacetiletého útočníka, který měl dosud na kontě jen dva starty v soutěži, dorazil v přesilové hře pět na tři do branky Anthony Mantha. Frka, jenž v minulé sezoně pomohl Grand Rapids vyhrát AHL, chválili v přípravném kempu i pro jeho tvrdou střelu. Tou v 51. minutě našel z mezikruží místo mezi betony Devana Dubnyka a uzavřel skóre zápasu.

"Dám si s přítelkyní pivo a zítra budu zase makat," řekl Frk, jak oslaví svůj premiérový gól v NHL. Klub avizoval, že českého útočníka bude využívat v početních výhodách, které Detroitu minulou sezonu nešly. A ve čtvrtek v nich udeřil hned dvakrát. "Hodně jsme mluvili, že je musíme zlepšit a že musíme hodně střílet. To se nám dařilo," těšilo Frka.

V brance Detroitu dostal přednost Jimmy Howard před Petrem Mrázkem. Naopak si zachytal Michal Neuvirth, který bojuje ve Philadelphii o post jedničky s Brianem Elliottem. Český gólman se blýskl parádním zákrokem lapačkou proti střele Anžeho Kopitara, ale Flyers prohráli na ledě Los Angeles 0:2. Neuvirth držel čisté konto zhruba polovinu zápasu, než ho po pěkné kombinaci překonal Trevor Lewis. Ani za druhý gól nemohl, když dobře sehrané přečíslení dva na jednoho zakončil Tyler Toffolli.

Parádní Ruttova premiéra a ostuda Pittsbrughu

Povedenou premiéru v NHL prožil Jan Rutta, který přispěl asistencí k drtivému vítězství Chicaga 10:1 nad Pittsburghem. Český obránce dostal na ledě hodně prostoru a odehrál necelých 21 minut, během kterých si připsal čtyři kladné body. Sedmadvacetiletý bek, který minulou sezonu působil v Chomutově, se zapsal do statistik v polovině zápasu u sedmého gólu. Jeho střelu dorazil Richard Pánik.

Chicago skórovalo pětkrát v úvodní třetině, hattrick dal Brandon Saad. Kanonádu pomohl spustit Michal Kempný, který si připsal asistenci u první branky Blackhawks, když udržel útočné pásmo. "Je to trapné," komentoval výsledek Sidney Crosby, kapitán obhájců Stanleyova poháru. "Po deseti minutách to bylo 0:4, soupeř potrestal všechny naše chyby," dodal.

Vrána dvakrát asistoval Ovečkinovi

V soutěži debutoval i Filip Chytil, který s New Yorkem Rangers podlehl doma Coloradu 2:4. Osmnáctiletý útočník strávil na ledě necelých osm minut a při jeho vyloučení vstřelili hosté druhý gól.

Jakub Vrána nastoupil v elitním útoku Washingtonu, který zařídil výhru týmu 5:4 po nájezdech v Ottawě. Český útočník dvakrát asistoval u gólů Alexandra Ovečkina, který zaznamenal hattrick a uspěl i v rozstřelu. Třetí člen formace Jevgenij Kuzněcov si připsal tři asistence a vítězný nájezd.

Ondřej Kaše přispěl jedním gólem k obratu Anaheimu, který v domácím prostředí otočil duel s Arizonou z 1:4 na konečných 5:4. Český útočník vstřelil třetí gól týmu, když z mezikruží trefil horní růžek branky.

Výsledky NHL:

Boston - Nashville 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Branky: 9. Pastrňák (Krejčí), 26. DeBrusk (Krejčí), 36. McAvoy (Krejčí), 58. Marchand - 20. Arvidsson, 59. Hartnell, 60. Forsberg. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Rask, 3. DeBrusk (všichni Boston).

Buffalo - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 9. a 21. Pominville - 18. Pacioretty, 49. Danault, rozhodující sam. nájezd Drouin. Střely na branku: 45:40. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Pominville (Buffalo), 2. Price, 3. Plekanec (všichni Montreal).

NY Rangers - Colorado 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
Branky: 18. a 20. Zibanejad - 6. Duchene, 11. Rantanen, 38. Barrie, 60. Landeskog. Střely na branku: 39:26. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (Colorado), 2. Zibanejad (NY Rangers), 3. Barrie (Colorado).

Ottawa - Washington 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 2:3 - 0:0)
Branky: 27. a 47. Stone, 7. Wideman, 43. Brassard - 45., 46. a 51. Ovečkin (na druhou a třetí Vrána), 9. Connolly, rozhodující sam. nájezd Kuzněcov. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17.009. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Brassard, 3. Stone (oba Ottawa).

Detroit - Minnesota 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)
Branky: 35. Mantha (Frk), 36. Larkin, 48. Zetterberg, 51. Frk - 42. Eriksson Ek, 43. Stewart. Střely na branku: 31:39. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Mantha, 2. Howard, 3. Green (všichni Detroit).

Chicago - Pittsburgh 10:1 (5:0, 3:1, 2:0)
Branky: 8., 10. a 46. Saad, 8. a 31. Schmaltz, 7. Hartman (Kempný), 18. Sharp, 24. Kane, 30. Pánik (Rutta), 54. Seabrook - 23. Kessel. Střely na branku: 44:29. Diváci: 21.705. Hvězdy zápasu: 1. Saad, 2. Kane, 3. Schmaltz (všichni Chicago).

Anaheim - Arizona 5:4 (1:2, 2:2, 2:0)
Branky: 10. a 36. Perry, 36. Kaše, 54. Cogliano, 57. Rakell - 5. Duclair, 9. Keller, 29. Domi, 34. Fischer. Střely na branku: 41:30. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Perry (oba Anaheim), 3. Keller (Arizona).

Los Angeles - Philadelphia 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 27. Lewis, 58. Toffoli. Střely na branku: 27:35. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval dva góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Quick (Los Angeles), 2. Laughton (Philadelphia), 3. Lewis (Los Angeles).