Hyka slaví první trefu v NHL, Rutta zaválel gólem a nahrávkou

Autor: mto, ČTK
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | Tři zápasy stačily Tomáši Hykovi k tomu, aby vstřelil svůj první gól v NHL. Nováčkovi týmu Las Vegas Golden Knights se to povedlo v domácím utkání proti Vancouveru, které vyhrálo 6:3 i díky trefě Tomáše Noska. Vydařený duel má za sebou obránce Jan Rutta z Chicaga, který naskočil do hry poprvé od 6. února a k výhře 3:1 nad San Jose pomohl gólem a asistencí.

Čtyřiadvacetiletý Hyka skóroval ve třetí minutě. Zadák Deryk Engelland vypálil od modré čáry a brankář Anders Nilsson vyrazil kotouč pouze před sebe. Mladoboleslavský rodák napoprvé gólmana ještě nepřekonal, puk ale propadl za Švédova záda a Hyka vytrval v důrazu, objel branku a doklepl ho do sítě.

"Nemohl jsem pochopit, co se mi povedlo. Skóroval jsem doma před úžasným obecenstvem. Je to skvělé," rozplýval se Hyka. "Uvidím se se snoubenkou a potom zavolám rodičům," dodal účastník posledního mistrovství světa.

Po vyrovnané první třetině (2:2) si domácí v prostředním dějství vypracovali tříbrankový náskok. V 39. minutě zvýšil na 5:2 pětadvacetiletý Nosek, který ujel v přečíslení dvou na jednoho a místo přihrávky zvolil střelu. Po třech bodech nasbírali útočníci Golden Knights William Karlsson (2+1) a Reilly Smith (0+3). Nováček z Nevady vystřídal na první místě v lize Tampu Bay.

Ruttův velkolepý návrat

Sedmadvacetiletý Rutta se střelecky prosadil v 26. minutě. Útočník Anthony Duclair na pravém kruhu vybídl najíždějícího českého spoluhráče ke střele, kterou ještě zblokoval útočník Melker Karlsson. Bývalý hráč Chomutova se ale ujal odraženého puku a z mezikruží překonal gólmana Martina Jonese. Rutta je nejlepším střelcem mezi obránci Chicaga. "Hrál dobře, ve slušném tempu. Má dobrou střelu a umí číst hru," pochválil rodáka z Písku trenér Chicaga Joel Quenneville.

Centr Nick Schmaltz si trefou na 2:0 zkraje závěrečné třetiny nadělil dárek k 22. narozeninám. Asistencí se podílel i na Ruttově brance. Sharks vstřelili kontaktní gól, ale v poslední minutě přidal pojistku do prázdné branky při power play hostů střední útočník Arťom Anisimov. Rutta si díky nahrávce připsal druhý bod v zápase.

Brankář Chicaga J.F. Berube nastoupil poprvé v ročníku od začátku zápasu, zneškodnil 42 střel a byl zvolen druhou hvězdou večera. "V prvním utkání se vždycky chcete předvést. Vím, co umím. Čekal jsem jen na šanci, abych předvedl, co ve mně je," uvedl šestadvacetiletý Kanaďan. "Byl to náš nejlepší hráč," vyzdvihl gólmana oslavenec Schmaltz.

Minnesota a Pittsburgh drží formu

Minnesota porazila New York Rangers v Madison Square Garden 4:1 a zvítězila potřetí za sebou. Na všech trefách se podíleli útočníci Mikael Granlund a Eric Staal, kteří zaznamenali shodně dvě branky a dvě přihrávky.

Pittsburgh si šesti góly smlsnul na CaroliněFoto Reuters / James Guillory-USA TODAY Sports

Skvělou formou se prezentuje úřadující šampion z posledních dvou let Pittsburgh. Z Caroliny si Penguins odvezli výhru 6:1 a přemožitele už nenašli v šesti utkáních po sobě. Třemi body k tomu přispěli útočníci Phil Kessel (2+1), Jevgenij Malkin a Jake Guentzel (oba 1+2). "Hráli jsme opravdu dobře, od prvního do posledního střídání," těšilo útočníka Patrika Hörnqvista.

Výsledky:

NY Rangers - Minnesota 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)
Branky: 23. Fast - 17. a 50. Granlund, 19. a 41. Staal. Střely na branku: 23:37. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Granlund, 2. Staal, 3. Suter (všichni Minnesota).

Carolina - Pittsburgh 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)
Branky: 23. Teräväinen - 27. a 29. Kessel, 14. Guentzel, 21. Määttä, 50. Crosby, 53. Malkin. Střely na branku: 28:39. Diváci: 18.180. Hvězdy utkání: 1. Guentzel, 2. Kessel, 3. Määttä (všichni Pittsburgh).

Chicago - San Jose 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 26. Rutta, 43. Schmaltz, 60. Anisimov (Rutta) - 53. Meier. Střely na branku: 36:43. Diváci: 21.906. Hvězdy utkání: 1. Schmaltz, 2. Berube, 3. Duclair (všichni Chicago).

St. Louis - Winnipeg 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Branky: 11. Petan, 11. Wheeler, 19. Connor, 27. Laine. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18.912. Hvězdy utkání: 1. Hellebuyck, 2. Wheeler, 3. Connor (všichni Winnipeg).

Vegas - Vancouver 6:3 (2:2, 3:0, 1:1)
Branky: 15. a 26. Karlsson, 3. Hyka, 27. Marchessault, 39. Nosek, 59. Perron - 12. Bärtschi, 14. Vanek, 45. D. Sedin. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.207. Hvězdy utkání: 1. Karlsson, 2. Smith, 3. Hyka (všichni Vegas).