17. dubna 2018 • 06:50

Hertl gólem pomohl k demolici. Zabralo New Jersey, Toronto i Colorado

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

NHL PLAY OFF |  Tomáš Hertl ve třetím zápase 1. kola play off NHL pomohl gólem k triumfu San Jose 8:1 proti Anaheimu. Sharks vedou v sérii už 3:0 na zápasy. Tomáš Plekanec zase přispěl asistencí k výhře hokejistů Toronta 4:2 nad Bostonem a snížení stavu série na 1:2 na zápasy. Útočníci Bruins David Krejčí a David Pastrňák vyšli poprvé proti Maple Leafs bodově naprázdno. Stejně jako Toronto zkorigovalo sérii i New Jersey, které zdolalo Tampu Bay 5:2. Na 1:2 v sérii snížilo i Colorado, které doma udolalo Nashville 5:3.

San Jose se před vlastními fanoušky podařilo navázat na dvě výhry z ledu Anaheimu. O osudu třetího duelu rozhodla druhá třetina, v níž si domácí vypracovali čtyřgólový náskok. Pátou trefu San Jose obstaral v přesilovce Hertl. Celkem se Sharks trefili v početní výhodě čtyřikrát. Pod střelecké hody domácích se podepsalo osm hráčů. I přes jednoznačný výsledek se brankář San Jose Martin Jones musel činit a díky 45 zákrokům získal ocenění pro největší hvězdu utkání.

Kanadský celek šel do vedení v 18. minutě, když forvard James van Riemsdyk po sedmi vteřinách zužitkoval přesilovou hru. Vyrovnání zařídil v 24. minutě obránce Adam McQuaid střelou od modré. Maple Leafs si ale za 43 vteřin vzali vedení zpět zásluhou osmatřicetiletého útočníka Patricka Marleaua. Odpověď Bruins na sebe nechala čekat jen dvě a půl minuty. Slovenský kapitán Bruins Zdeno Chára se prosadil pod horní tyč střelou z brankové čáry.

První torontský triumf v souboji dvou týmů z tzv. Original Six vystřelil v 35. minutě střední útočník Auston Matthews. Dvacetiletý Američan se z levého kruhu prosadil podobně jako Chára zakončením pod horní konstrukci branky Tuukky Raska. Zkraje třetí části se v početní výhodě Bostonu dostal do velké příležitosti Pastrňák, ale v tváří tvář gólmanu Frederiku Andersenovi neuspěl. Výhru Maple Leafs zpečetil druhou trefou večera Marleau po nahrávkách Mitchella Marnera a Plekance.

K vítězství New Jersey výrazně přispěl forvard Taylor Hall, jenž ke gólu přidal i dvě asistence. Tampa na počátku závěrečné třetiny odskočila do vedení 2:1, ale Devils dvěma brankami, na nichž se přihrávkami podílel Hall, obrátili skóre. Rozdílovou trefu zaznamenal útočník Stefan Noesen. Další dva zásahy přidali domácí do odkryté branky při power play Lightning.

Rovněž Colorado po výhře 5:3 nad Nashvillem upravilo stav série na 1:2. Třemi body (1+2) k tomu dopomohl kapitán Gabriel Landeskog, jeho spoluhráč Nathan MacKinnon skóroval dvakrát. Avalanche už ve 24. minutě vedli 4:0. Predators sice dvěma góly duel zdramatizovali, ale denverský celek si náskok pohlídal.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápasy:

New Jersey - Tampa Bay 5:2 (0:0, 1:1, 4:1)
Branky: 33. T. Hall, 45. Butcher, 53. Noesen, 60. Coleman, 60. Lovejoy - 21. Killorn, 41. Stamkos. Střely na branku: 41:36. Diváci: 16.514. Hvězdy utkání: 1. T. Hall, 2. Cory Schneider, 3. Noesen (všichni New Jersey). Stav série: 1:2.

Toronto - Boston 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 24. a 57. Marleau (na druhou Plekanec), 18. J. Van Riesmdyk, 35. Matthews - 24. McQuaid, 27. Chára. Střely na branku: 30:42. Diváci: 19.663. Hvězdy utkání: 1. Andersen, 2. Marleau, 3. Rielly (všichni Toronto). Stav série: 1:2.

Západní konference - 3. zápasy:

Colorado - Nashville 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Branky: 19. a 25. MacKinnon, 2. Comeau, 14. G. Bourque, 59. Landeskog - 31. R. Johansen, 48. Colton Sissons, 59. A. Watson. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18.087. Hvězdy utkání: 1. MacKinnon, 2. Landeskog, 3. Comeau (všichni Colorado). Stav série: 1:2.

San Jose - Anaheim 8:1 (1:0, 4:1, 3:0)
Branky: 4. Couture, 22. Donskoi, 24. M. Sörensen, 34. Fehr, 37. Hertl, 51. Pavelski, 58. E. Kane, 60. Tierney - 14. Rakell. Střely na branku: 36:46. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Martin Jones, 2. Donskoi, 3. M. Sörensen (všichni San Jose). Stav série: 3:0.

Útočníci Bruins David Krejčí a David Pastrňák vyšli poprvé proti Maple Leafs bodově naprázdno.