Příprava sudích na NHL. Jak uklidnit divočáky, poker i žerty s brýlemi | iSport.cz
29. září 2018 • 16:55

Příprava sudích na NHL. Jak uklidnit divočáky, poker i žerty s brýlemi

Autor: Petr Luzar
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Dávid Hancko: NEJ stoper ligy? Připomeňte si jeho TOP3 momenty
iSport podcast: Přijdou posily do Bohemians? Je zájem o Vodháněla a co Pulkrab?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na novou sezonu NHL se pečlivě připravují i sudí. Absolvovali pětidenní tréninkový kemp v Buffalu, na kterém si kromě oživení pravidel zahráli benefiční poker pro zesnulého kolegu nebo hokejový turnaj. Atmosféru dokázali uvolnit i žerty. „Každý, kdo si nevzal brýle, by se měl posunout blíž k obrazovce, ať dobře vidí,“ zaznělo například v hotelové hale na semináři, kde bylo přes 80 rozhodčích. „Nebo ti, kteří potřebují brýle...“ ozvalo se z jiného koutu místnosti. V roli sudího bude od nadcházející sezony NHL poprvé v historii na plný úvazek pracovat i Libor Suchánek.Společný kemp v Buffalu byl jedinou příležitostí, kdy se všichni sudí NHL sešli pohromadě na jednom místě. Jedním z hlavních témat letošního srazu bylo především oživení zaběhlých pravidel, jelikož během léta se samotná pravidla nijak zásadně neměnila. „Chceme se ujistit, že pokračujeme ve standardu, který jsme si drželi v předchozích letech,“ říká vedoucí kempu Stephen Walkom.

Začínáme hokejově myslet

Jedním z prvních bodů byla vhazování, konkrétně postup sudích při nich. Čároví rozhodčí strávili část minulé sezony tím, že dávali pozor na hráče, aby se jakkoliv nesnažili získat výhodu oproti soupeři, za což padaly i dvouminutové tresty. Několik nahrávek pak dokazovalo, že arbitři si ve většině případů uměli zjednat respekt.

„Všichni si opakujeme tradiční pravidla, abychom se opět dostali do každodenního rytmu,“ popisuje pro TSN zkušený čárový sudí Tony Sericolo, který v NHL odpískal přes 1 300 zápasů. „Začínáte opět hokejově přemýšlet, protože několik měsíců jsme byli doma a relaxovali.“

Český čárový sudí Libor Suchnek na kontě tři zápasy v nejlepší lize světa a chce další.
Český čárový sudí Libor Suchnek na kontě tři zápasy v nejlepší lize světa a chce další.

Další část nahrávek ukazovala situace, jak má rozhodčí správně a stručně postupovat při výkladu pravidel trenérům. Bylo zde přehráno například video, kde si Bruce Boudreau z Minnesoty stěžoval na posouzení situace. Po důkladném vysvětlení se ale uklidnil a dal sudímu za pravdu. Instruktážní videa slouží především jako vzor, jak se mají muži v pruhovaném chovat. A jak postupovat v jednotlivých krocích.

„Když sledujete dva nebo tři arbitry, jak svou práci dělají správně, přenesete si do praxe od každého něco,“ pochvaluje si Sericolo. „Vašemu řemeslu to pak opravdu jen prospěje.“

Sám se rozpovídal i o motivaci a o tom, co vlastně většinu sudích vedlo k rozhodnutí pískat. „Když hrajete hokej, nikdy si sami od sebe neřeknete: ‚Páni, opravdu se nemohu dočkat, až se ze mě stane sudí.‘ Všichni chceme být hráči v poli,“ říkal zkušený arbitr. „Třeba jste nebyli dost dobří na to, abyste se uplatnili jako profesionální hráč, ale žene vás touha být stále relevantní součástí hry. A tohle je parádní způsob, jak zůstat ve hře.“

Peníze na dobrou věc

Každý den na kempu začínal pravidelně v 6.30 ráno. Samotné schůzky a události se pak rozdělily na dvě části – na ledě a mimo něj. Pětidenní soustředění ale nebylo zaměřeno pouze na semináře či sezení u videa. Pro arbitry, kteří v loňské sezoně překonali výrazný milník, nebo již pověsili brusle na hřebík, se pořádá každoroční banket. Během něj se jim vzdává hold.

Specialitou kempu je i rozhodcovský poker. Výnos z celého večera jde na vzdělání dětí bývalého čárového rozhodčího NHL Stéphana Provosta, který tragicky zemřel při dopravní nehodě na motorce před třinácti lety. Nejtěžší chvíle kempu ovšem podle Sericola nastávají ve chvíli, kdy se rozhodčí rozdělí na šest týmů a chopí se hokejek. „Je to přeci jen těžší, protože kvalita naší hry není tak dobrá,“ usmívá se sudí.

V nadcházející sezoně 2018/19 bude v NHL pískat na plný úvazek i Libor Suchánek. Jako historicky první rozhodčí narozený mimo Severní Ameriku. Kdo ví, třeba se jednou na kempu rozhodčích bude dělit o zkušenosti stejně jako matador Tony Sericolo.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud