Vaněček vychytal výhru, Vejmelka dostal pět gólů. Chytil se trefil

1
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Útočník Filip Chytil pomohl ve čtvrtečním utkání NHL New Yorku Rangers svým prvním gólem sezony k výhře 3:1 v Nashvillu. Brankář Vítek Vaněček zneškodnil 25 střel New Jersey a dovedl Washington k vítězství 4:1. Další český gólman Karel Vejmelka zastavil 26 z 31 střel při prohře Arizony 1:5 s Edmontonem.

Tři čeští hráči si ještě připsali asistenci. Columbus dal první gól po teči střely Jakuba Voráčka a zdolal New York Islanders 3:2 v prodloužení. Po přihrávce Martina Nečase vstřelil Andrej Svečnikov rozdílovou branku Caroliny, která zvítězila v Montrealu 4:1. Stejným výsledkem porazila Florida doma Colorado, k čemuž přispěl asistencí u poslední branky Radko Gudas.

Chytil otevřel ve třetí minutě skóre, když se prosadil bekhendovou střelou z pravého kruhu ke vzdálenější tyči. „Ten gól nám dodal sebevědomí a v první třetině jsme hráli opravdu dobře,“ řekl Sammy Blais, který nastupuje s Chytilem v jedné řadě a přihrál českému hráči na gól. Oba útočníky doplňuje Alexis Lafreniere. „Všichni tři umíme hrát s pukem, využíváme naši rychlosti. Myslím si, že jsme nebezpeční,“ prohlásil.

Zhruba v polovině zápasu vyrovnal svou první trefou v NHL Philip Tomasino. Rozhodčí na začátku třetí třetiny neuznali Rangers po úspěšné trenérské výzvě domácích kvůli ofsajdu branku, kterou dal Ryan Lindgren. V 51. minutě ale přeci jen překlopil vedení na stranu hostí Lafrenire a výhru zpečetil do prázdné branky Barclay Goodrow.

Vaněček ve všech třech startech v nové sezoně pustil v základní hrací době jen jeden gól. Tentokrát ho o čisté konto připravil až v 54. minutě Janne Kuokkanen střelou z mezikruží mezi betony a stanovil tím konečný výsledek zápasu.

„Cítil jsem se dobře, chytal jsem jistě,“ těšilo Vaněčka, který má v zápasech s New Jersey bilanci 5:0. „Kluci také dobře bránili. Druhá třetina byla trošičku náročnější a vytvořili si nějaké šance, ale to je normální. Musel jsem vytáhnout velké zákroky, ale spoluhráči mi zase hodně pomáhali v první a třetí třetině,“ dodal.

Washington vedl už v desáté minutě 2:0 po brankách Anthonyho Manthy a Dmitrije Orlova. Skóre zvýšili na 4:0 Daniel Sprong a Jevgenij Kuzněcov, kteří si v utkání připsali i asistenci. Vaněček se po inkasované brance ještě zaskvěl výborným zákrokem, když se natáhl levým betonem k tyčce a zastavil Jimmy Veseyho.

Vejmelka nastoupil v NHL potřetí. Při debutu v Buffalu inkasoval jen jednou za 65 minut hry a minule vystřídal Cartera Huttona ve 37. minutě za stavu 2:6 se St. Louis. Český gólman kapituloval ve zbytku zápasu jen jednou, a tak dostal další šanci. Edmonton jej překonal třikrát v rozmezí 19. až 29. minutě střelami z kruhu. Arizona na začátku třetí třetiny snížila, ale Oilers dvěma povedenými kombinacemi upravili na 5:1.

„Je to hořká pilulka, ale myslím si, že jsme hráli opravdu dobře. Myslím si, že jsme si zasloužili lepší výsledek, ale musíme začít proměňovat šance,“ řekl útočník Arizony Dmitrij Jaškin, který v novém ročníku ještě nebodoval. Na druhé straně se dvakrát trefili Zach Hyman a Connor McDavid, který si připsal v utkání 200. gól v NHL.

Voráček ještě v této sezoně neskóroval, ale má na kontě čtyři asistence a společně s Radkem Faksou (1+3) z Dallasu je nejproduktivnějším českým hráčem. Kladenský odchovanec stál ve čtvrtek ve 38. minutě u důležité branky na 1:1, když směr jeho střely od modré čáry změnili v přesilové hře spoluhráči Oliver Bjorkstrand a poté Boone Jenner. Za 33 sekund strhl vedení na stranu Blue Jackets Cole Sillinger. Islanders ve třetí třetině vyrovnali trefou Matthewa Barzala, ale prodloužení rozhodl domácí Patrik Laine.

Dva góly Caroliny vstřelil Sebastian Aho, který ve 21. minutě otevřel skóre. Náskok zvýšil Svečnikov, jehož našel u levé tyčky Nečas. Montreal ve 38. minutě snížil trefou Tylera Toffoliho, ale hostům vrátil dvougólový náskok bývalý hráč Canadiens Jesperi Kotkaniemi. Výhru zpečetil Aho, a Canadiens tak prohráli i pátý zápas sezony a jako jediní jsou v soutěži bez bodu. Stejnou sérii zaznamenali naposledy v ročníku 1995/96.

Florida je naopak v čele soutěže, ve čtyřech zápasech ještě neztratila ani bod a prožívá nejlepší start v klubové historii. Panthers získali v souboji s Coloradem klíčový trhák ve druhé třetině, v níž odskočili z 1:1 na 3:1. Pojistku přidal Anton Lundell při hře bez brankáře, čemuž předcházelo vyhození puku Gudase do středního pásma. Český obránce v utkání rozdal šest hitů, nejvíce ze všech hráčů týmu.

Domácí: 37:57. Toffoli

Hosté: 20:23. Aho, 22:12. A. Svečnikov, 49:23. Kotkaniemi, 59:22. Aho

Domácí: J. Allen (Montembeault) – Petry, Kulak, D. Savard, A. Romanov, Ch. Wideman, Chiarot – B. Gallagher, Suzuki, M. Hoffman – Josh Anderson, Dvorak, Drouin – Caufield, M. Perreault, Toffoli – Armia, Evans, Lehkonen.

Hosté: F. Andersen (Raanta) – Bear, Slavin, Pesce, Skjei, A. DeAngelo, Cole – T. Teräväinen, Aho, Kotkaniemi – M. Nečas, Trocheck, A. Svečnikov – Fast, J. Staal, Niederreiter – Lorentz, Stepan, Martinook.

Herbert, Brenk – Toomey, Murray

Bell Centre, Montreal

19 174 diváků

Domácí: 10:06. Batherson

Hosté: 21:58. Couture, 34:36. Labanc

Domácí: M. Murray (A. Forsberg) – Zub, Chabot (A), N. Zajcev, Del Zotto, J. Brown, Holden – Batherson, Norris, B. Tkachuk – C. Brown (A), Pinto, N. Paul (A) – Formenton, Tierney, Stützle – Ennis, L. Shaw, Sanford.

Hosté: J. Reimer (Hill) – B. Burns (A), M. Ferraro (A), E. Karlsson, M.-É. Vlasic, J. Middleton, R. Šimek – T. Meier, Couture (C), Dahlén – Balcers, Hertl, W. Eklund – Labanc, Bonino, Nieto – Pederson, Weatherby, Cogliano.

Rank, Lambert – Brisebois, Murchison

Canadian Tire Centre, Ottawa

8994 diváků

Domácí: 14:32. S. Reinhart, 29:04. S. Bennett, 39:13. Verhaeghe, 58:47. A. Lundell

Hosté: 19:06. Rantanen

Domácí: Bobrovskij (S. Knight) – Ekblad (A), Weegar, Gudas, Forsling, Montour, Connauton – Duclair, Barkov (C), Verhaeghe – Tippett, S. Bennett, Huberdeau (A) – S. Reinhart, A. Lundell, Marchment – Hörnqvist, Luostarinen, Vatrano.

Hosté: J. Johansson (Kuemper) – Makar, Girard, E. Johnson, Byram, J. Johnson, R. Murray – Rantanen (A), MacKinnon (A), Landeskog (C) – Compher, Kadri, Burakovsky – L. O'Connor, Jost, Helm – M. Kaut, M. Malcev, Ranta.

Mclsaac, Blandina – Kovachik, Smith

BB&T Center, Sunrise

11 245 diváků

Domácí: 53:18. Kuokkanen

Hosté: 04:14. Mantha, 09:33. D. Orlov, 29:56. Sprong, 49:16. Kuzněcov

Domácí: Wedgewood (Daws) – D. Hamilton (A), Graves, P. K. Subban, Siegenthaler, Severson (A), Colton White, Geertsen – Bratt, N. Hischier (C), Zacha – Šarangovič, M. McLeod, Kuokkanen – Tatar, Mercer, A. Johnsson – F. Gauthier, Vesey.

Hosté: Vaněček (Samsonov) – Carlson (A), Fehérváry, Nick Jensen, D. Orlov, J. Schultz, T. van Riemsdyk – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Sprong, Eller, Mantha – Oshie (A), McMichael, Sheary – Hathaway, N. Dowd, Hagelin.

Luxmore, Markovic – Murray, Berg

Prudential Center, Newark

12 377 diváků

Domácí: 38:00. Jenner, 38:33. Sillinger, 61:49. Laine

Hosté: 30:35. Mayfield, 45:03. Barzal

Domácí: Merzlikins (Korpisalo) – Bean, Werenski (A), A. Boqvist, Gavrikov, Peeke, Harrington – J. Voráček, Jenner (C), Laine – Činachov, Roslovic, Nyquist – O. Bjorkstrand (A), Sillinger, Texier – Hofmann, Kuraly, E. Robinson.

Hosté: I. Sorokin (Schneider) – Pulock, Pelech, Dobson, Chára, Mayfield, Greene – Palmieri, Barzal, A. Lee (C) – Bailey (A), Nelson, Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Parise – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Schlenker, Schrader – Nansen, Suchánek

Nationwide Arena, Columbus

12 937 diváků

Domácí:

Hosté: 10:06. E. Lindholm, 14:33. Mangiapane, 57:42. M. Tkachuk

Domácí: Nedeljkovic (Greiss) – DeKeyser (A), Hronek, Seider, Leddy, G. Lindström, M. Staal (A) – Bertuzzi, Dylan Larkin (C), L. Raymond – Fabbri, P. Suter, Zadina – Naměstnikov, M. Rasmussen, Erne – Givani Smith, Stephens, Gagner.

Hosté: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, Ch. Tanev, Kylington, Gudbranson, Välimäki – J. Gaudreau, E. Lindholm, M. Tkachuk – Coleman, Backlund, T. Pitlick – Mangiapane, D. Dubé, B. Ritchie – T. Lewis, Monahan, Lucic.

Rooney, Hanson – Apperson, Alphonso

Little Caesars Arena, Detroit

14 241 diváků

Domácí: 27:01. Tomasino

Hosté: 02:12. Chytil, 50:53. Lafreniere, 59:54. Goodrow

Domácí: Saros (Ingram) – Fabbro, Josi (C), A. Carrier, Ekholm (A), Borowiecki, Benning – Duchene, Johansen, F. Forsberg – Kunin, Mikael Granlund (A), Tolvanen – Jeannot, Sissons, Trenin – Tomasino, Novak, Cousins.

Hosté: Šesťorkin (A. Georgijev) – A. Fox, R. Lindgren, Trouba, K'A. Miller, Lundkvist, Nemeth – Kreider (A), Zibanejad, Panarin (A) – Blais, Chytil, Lafreniere – Goodrow (A), K. Rooney, Dryden Hunt – Reaves, McKegg, M. Barron.

Furlatt, Meier – Deschamps, Pancich

Bridgestone Arena, Nashville

17 159 diváků

Domácí: 04:10. Dubois, 21:01. Copp, 41:30. Morrissey, 57:11. Connor, 58:46. Connor

Hosté: 02:46. T. Terry

Domácí: Hellebuyck (Comrie) – N. Schmidt, Morrissey (A), Pionk, Dillon, DeMelo, Stanley, Beaulieu – Ehlers, Copp, P. Stastny (A) – J. Svečnikov, Dubois, Connor – Vesalainen, Lowry (A), Harkins – Riley Nash, Toninato. Hlavní trenér: Paul Maurice.

Hosté: J. Gibson (Stolarz) – Drysdale, H. Lindholm, Manson (A), Fowler, Shattenkirk, Mahura – T. Terry, Getzlaf (C), Milano – Rakell, Zegras, Henrique – Silfverberg (A), Lundeström, Steel – D. Grant, Groulx, Deslauriers. Hlavní trenér: Dallas Eakins.

Peter MacDougall, Justin St. Pierre. Čároví: Steve Barton, Ryan Daisy

Bell MTS Place, Winnipeg

13886 diváků

Domácí: 08:26. DeBrincat

Hosté: 06:36. Dickinson, 29:55. Pearson, 38:21. Boeser, 58:58. Garland

Domácí: Lankinen (M.-A. Fleury) – S. Jones, de Haan, C. Murphy, McCabe, E. Gustafsson, R. Stillman – P. Kane (A), Dach, Hagel – Khaira, J. Toews (C), D. Kubalík – D. Strome, Borgström, DeBrincat (A) – Entwistle, R. Carpenter, T. Johnson.

Hosté: Demko (Halák) – Ekman-Larsson (A), T. Myers, Poolman, Q. Hughes, Burroughs, Rathbone – Boeser, Elias Pettersson, J. T. Miller (A) – Garland, Horvat (C), Pearson – Höglander, Dickinson, Highmore – Chiasson, Lammikko, Dowling.

Dwyer, Pochmara – Galloway, Gawryletz

United Center, Chicago

20 490 diváků

Domácí: 41:29. Mayo

Hosté: 18:02. Foegele, 26:31. Hyman, 28:53. McDavid, 49:05. Hyman, 50:58. McDavid

Domácí: K. Vejmelka (C. Hutton) – Strälman, Chychrun (A), Gostisbehere, Timmins, Ljubuškin, Mayo – Keller, N. Schmaltz, Crouse – Dzingel, Johan Larsson, Ladd (A) – Kessel, T. Boyd, L. Eriksson – Jaškin, Beagle (A), Ch. Fischer.

Hosté: Koskinen (S. Skinner) – Barrie, Nurse (A), Ceci, Keith, Bouchard, Koekkoek – Puljujärvi, McDavid (C), Hyman – Yamamoto, Draisaitl (A), Nugent-Hopkins – Kassian, D. Ryan, Foegele – Turris, Devin Shore, Brendan Perlini.