Hokejový útočník Ondřej Kaše zpečetil ve středečním utkání NHL po asistenci Davida Kämpfa druhou trefou sezony výhru Toronta 3:0 na ledě Philadelphie. Kadaňský rodák si díky gólu připsal v soutěži, ve které působí šestým rokem, stý bod (45+55). Karel Vejmelka odchytal při prohře Arizony 2:5 s Minnesotou první dvě třetiny, inkasoval pět gólů ze 22 střel a byl ve druhém startu za sebou střídán. Na straně poražených asistoval u jednoho gólu Dmitrij Jaškin a bodoval poprvé od návratu z KHL.
Bezbrankový stav změnil ve 32. minutě bruslí William Nylander. Rozhodčí gól původně neuznali, ale po prozkoumání u videa usoudili, že nešlo o úmyslné kopnutí.
Stejný hráč přidal ve třetí třetině v přesilové hře i druhou branku týmu. Skóre uzavřel Kaše v 54. minutě střelou z mezikruží a zaznamenal třetí bod v sezoně (2+1).
„Je to velký bojovník a do šancí se dostává,“ řekl trenér Toronta Sheldon Keefe o Kašem, který nastoupil v minulé sezoně kvůli otřesu mozku jen ke třem zápasům. „Jeho start byl dnes nejistý, ale během ranního rozbruslení se cítil dobře. U hráčů s jeho zdravotní historií musíte být opatrní, ale chtěl hrát a od lékařů dostal zelenou. Dřel jako obvykle a odměnou mu byl gól, což je skvělé. Zasloužil si to,“ doplnil.
Kämpf si u Kašeho gólu připsal druhou asistenci a bodoval podruhé v sezoně (1+1). Gólman Jack Campbell potřeboval k čistému kontu 36 zákroků. „Abyste porazili tak dobrý tým, jakým je Philly, musíme vyhrát souboje před brankou. Má na to spoustu skvělých hráčů, ale nedokázali se dostat k žádné teči, dorážce. Každý byl maximálně soustředěný, dělal svou práci, a to celých šedesát minut,“ těšilo Campbella.
Vejmelkovi nepomáháme
Trenéři stáhli Vejmelku v minulém zápase už po 59 sekundách hry po dvou gólech. Český brankář inkasoval docela brzy i tentokrát, když jej střelami nad lapačku překonali ve čtvrté minutě Joel Eriksson Ek a v deváté tečí Marcus Foligno. Arizona snížila z úniku Andrewa Ladda, jehož poslal do sóla Jaškin. Český útočník si připsal první bod až v jedenáctém utkání v sezoně.
Další tři góly pustil Vejmelka v prostřední třetině. Trefou ze vzduchu se prosadil zblízka Kevin Fiala, poté si vychutnal obranu Coyotes Dmitrij Kulikov a střelou do odkryté branky zvýšil už na 4:1. Pátý gól přidal Kirill Kaprizov, který si v přesilové hře několikrát vyměnil za brankou puk s Matsem Zuccarellem a poté bleskově zasunul kotouč u levé tyčky, kam se Vejmelka nestihl přemístit.
„Karel odchytal spoustu zápasů, ve kterých byl skvělý, ale to samé se nedá říci o nás. Musíme mu více pomáhat,“ uvedl obránce Arizony Shayne Gostisbehere. Vejmelka má v 11 startech úspěšnost zásahů 90,2 procenta a stále čeká na první výhru. „Potřebujeme taky zlepšit začátky. Hodně ztrácíme puky, čehož soupeři dokážou využít,“ podotkl Gostisbehere.
Minnesota vyhrála čtvrtý zápas v řadě, je v čele Centrální divize a zažívá nejlepší start od sezony 2006/07. „Od začátku ročníku hrajeme úžasně a dnes mi to připadalo, jako bychom měli pořád nohu na plynu a nepolevovali. Ale samozřejmě se hraje lépe, když tak brzy vedete,“ řekl Fiala, který nasbíral v zápase tři body (1+2) a byl zvolen největší hvězdou utkání. Arizona je se třemi body z třinácti zápasů nejhorší v celé soutěži.
Dallas s Radkem Faksou v sestavě podlehl doma Nashvillu 2:4 a prohrál šesté z posledních sedmi utkání. Hokejisté Stars, kteří scházeli minulou sezonu v play off a teď ztrácí na postupovou příčku pět bodů, se po nezdaru zavřeli v šatně a situaci si vyříkávali. „Co zaznělo v kabině, zůstane tam,“ podotkl Roope Hintz, autor jedné branky Dallasu. Hlavní hvězdou zápasu byl vyhlášen nováček Tanner Jeannot, který zařídil Nashvillu na přelomu první a druhé třetiny gólem a přihrávkou vedení 2:0.