SESTŘIHY: Skvělý Vaněček hvězdou utkání, Hronek překonal rekord

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Další perfektní práce českého gólmana okořenila noční program NHL. Vítek Vaněček v brance New Jersey vychytal Devils 24 zákroky výhru 3:0 nad Chicagem a po vychytání druhého čistého konta v řadě byl vyhlášen hvězdou utkání. Hokejisté Detroitu vybojoval cennou výhru 4:2 v Tampě Bay, kde se bodově prosadili obránce Filip Hronek (0+2) a útočník Dominik Kubalík (0+1). Reprezentační bek navíc vytvořil nový klubový rekord, když bodoval v každém z úvodních 11 venkovních zápasů sezony.

Vaněček se nejvíce zapotil v úvodní třetině, v níž zneškodnil 13 střel. Za stavu 1:0 nevyzrál na českého brankáře v gólové šanci Patrick Kane a v přečíslení dva na jednoho jej vzápětí nepřekonal ani Max Domi.

„Snažím se nekoukat, kdo na mě jede nebo střílí. Pokud bych nad tím moc přemýšlel, nebylo by to ku prospěchu. Kane je samozřejmě šikovný hráč a jsem šťastný, že jsem jeho střely také zastavil,“ řekl novinářům Vaněček, který vychytal první čisté konto sezony na konci října proti Coloradu. Teď přidal druhé. „Velmi dobře jsme bránili a snažil jsem se týmu pomoct. Je příjemné, že mám nulu, ale ještě raději jsem za vítězství,“ dodal.

Všechny branky New Jersey měly rukopis obránce Dougieho Hamiltona, který otevřel skóre a po jeho asistencích zvýšili ve druhé třetině Nico Hischier a Jesper Bratt. Na souboj českých gólmanů nedošlo, Petra Mrázka Chicago umístilo zpětně k 3. prosinci na listinu zraněných hráčů.

New Jersey vede NHL o dva body před Bostonem. Vaněček vychytal dvanáct výher z patnácti startů od úvodní minuty a patří k nejlepším v obou nejsledovanějších brankářských statistikách: úspěšnost zásahů má 92,2 procenta a průměr inkasovaných branek stlačil už na 2,1. „Není to o mně, celý tým hraje velmi dobře,“ podotkl Vaněček. „Upřímně, jsem šťastný, že tu můžu být. Každý je šťastný, že vyhráváme. Je to zábava,“ řekl.

Kubalík připravil ve 22. minutě úvodní gól zápasu, když se po jeho přihrávce dostal za obranu Tampy Bay Michael Rasmussen a otevřel skóre. U této branky asistoval i Hronek, který v bodové sérii překonal rekord Sergeje Fjodorova. Český bek je druhým obráncem v historii NHL s takovou sérií. O jeden zápas delší zaznamenal Paul Coffey v sezoně 1986/87.

Zbývající branky padly v poslední třetině. Detroit se třikrát dostal do dvougólového trháku. Jonatan Berggren zvýšil na 2:0, Adam Erne upravil na 3:1 a David Perron zpečetil po Hronkově asistenci výhru při soupeřově power play. Domácí snižovali brankami Stevena Stamkose a Braydena Pointa. Více jim nepovolil gólman Ville Husso, který kryl 44 střel včetně 28 protivníkových pokusů ve třetí třetině.

V obraně Floridy scházel Radko Gudas, který nedohrál minulý zápas v Seattlu. Nesmlouvavý bek podstoupil vyšetření na otřes mozku a klub nestanovil časový plán, kdy jej zase pustí do hry. Panthers bez Gudase podlehli ve Winnipegu 2:5, po dvou gólech dali Mark Scheifele a Kyle Connor.

Útočník Mitchell Marner asistoval při výhře Toronta 4:0 v Dallasu u prvního gólu a prodloužil bodovou sérii na dvacet zápasů. Hrdinou utkání se stal brankář Matt Murray, který zlikvidoval všech 44 střel. Na straně poražených vyšel po 18 duelech naprázdno Jason Robertson.

Bodová série skončila také Martinu Nečasovi, který si po čtyřech zápasech (3+2) nepřipsal gól ani přihrávku. Bez jeho příspěvku podlehla Carolina v Anaheimu 3:4 v prodloužení. Kalifornský klub zastavil šňůru šesti proher, zápas rozhodl Ryan Strome.

Domácí: 11:27. Hamilton, 25:30. Hischier, 34:58. Bratt

Hosté:

Domácí: Vaněček (Schmid) – Siegenthaler, Hamilton, Graves, Marino, Br. Smith, Severson – Tatar, Hischier (C), Bratt – Haula, J. Hughes (A), Mercer – Wood, M. McLeod, Zetterlund – Šarangovič, J. Boqvist, Holtz.

Hosté: A. Söderblom (Stauber) – J. Johnson, Set. Jones (A), Roos, Murphy (A), McCabe, Mitchell – P. Kane (A), Kurashev, Domi – Raddysh, Khaira, Dickinson – Blackwell, Katchouk, Entwistle – Athanasiou, Reichel, R. Johnson.

Frederick L'Ecuyer, Kendrick Nicholson – Justin Johnson, Devin Berg

Prudential Center, Newark

Domácí: 54:52. Stamkos, 57:34. Point

Hosté: 21:54. Rasmussen, 45:59. Berggren, 56:22. Erne, 59:35. Perron

Domácí: Vasilevskij (Elliott) – Sergačjov, Hedman (A), Černák, Cole, Perbix, Bogosian – Kučerov (A), Point, Hagel – Killorn, Paul, Stamkos (C) – Maroon, Cirelli, Naměstnikov – Perry, Bellemare, Colton.

Hosté: Husso (Nedeljkovic) – Seider, Chiarot, Hronek, Määttä, Oesterle, Walman – Raymond, Larkin (C), Perron (A) – Kubalík, Rasmussen, P. Suter – Sundqvist, Copp (A), Erne – Czarnik, Veleno, Berggren.

Pierre Lambert, Kyle Rehman. Čároví: Jonny Murray, Michel Cormier

Amalie Arena, Tampa

19092 diváků

Domácí: 21:15. Rust, 22:02. Crosby, 30:14. Crosby, 56:33. Blueger

Hosté: 01:00. J. Gaudreau

Domácí: Jarry (DeSmith) – Petry, M. Pettersson, Rutta, Dumoulin (A), Ruhwedel, P. Joseph – Rakell, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Zucker – Kapanen, Carter, McGinn – Archibald, Blueger, Heinen.

Hosté: Merzlikins (Korpisalo) – M. Bjork, Gavrikov, Berni, Gudbranson, Peeke, Bayreuther – Laine, Jenner (C), J. Gaudreau – Nyquist (A), Roslovic, K. Johnson – Marčenko, Sillinger, Činachov – Olivier, Kuraly, E. Robinson.

Dwyer, Furlatt – McNamara, Tobias

PPG Paints Arena, Pittsburgh

15 867 diváků

Domácí: 05:14. Batherson, 49:34. Chabot

Hosté: 01:35. M. Roy, 02:15. M. Anderson, 08:43. Arvidsson, 11:26. Arvidsson, 32:55. Fiala

Domácí: Talbot (33. A. Forsberg) – Zajcev, Chabot (A), Hamonic, Sanderson, Holden, Brännström – Giroux (A), Stützle, B. Tkachuk (C) – Batherson, Pinto, DeBrincat – M. Joseph, Brassard, Motte – Watson, Kastelic, Kelly.

Hosté: Copley (Quick) – Doughty (A), M. Anderson, M. Roy, Durzi, S. Walker, Edler – Kaliyev, Kopitar (C), Fiala – Arvidsson, Danault (A), Moore – Kempe, Vilardi, Iafallo – Grundström, Lizotte, Anderson-Dolan.

F. Charron, G. Hebert – B. Pancich, D. Brisebois

Canadian Tire Centre, Ottawa

13 459 diváků

Domácí: 17:52. Dobson, 45:36. Parise, 54:43. Fasching, 55:04. Pageau

Hosté: 17:13. Leivo, 23:51. Barbašev, 34:58. O'Reilly, 43:37. Acciari, 43:50. Parayko, 58:03. Thomas, 58:55. Acciari

Domácí: Sorokin (Varlamov) – Pulock, Pelech, Mayfield, Romanov, Dobson, Aho – Wahlstrom, Barzal, Bailey (A) – Beauvillier, Nelson (A), Lee (C) – Holmström, Pageau, Parise – Fasching, Cizikas, M. Martin.

Hosté: Greiss (Binnington) – Parayko (A), Leddy, Faulk, Rosén, Bortuzzo, Mikkola – Tarasenko (A), Thomas, Bitten – Kyrou, O'Reilly (C), B. Schenn – Saad, T. Pitlick, Barbašev – Leivo, Acciari, N. Walker.

Dunning, Rank – Mills, Flemington

UBS Arena, New York

16 044 diváků

Domácí: 13:20. Scheifele, 14:28. Connor, 21:43. Connor, 33:23. Scheifele, 56:59. Lowry

Hosté: 14:11. Verhaeghe, 49:02. Dalpe

Domácí: Hellebuyck (Rittich) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Dillon, Schmidt, Samberg – Wheeler, Scheifele (A), Perfetti – Gagner, Dubois, Connor – Mäenalanen, Lowry (A), Barron – Eyssimont, D. Gustafsson, Jonsson Fjällby.

Hosté: Knight (22. Bobrovskij) – Ekblad (A), Forsling, Montour, M. Staal, Kiersted, Mahura – M. Tkachuk (A), Bennett, Verhaeghe – Reinhart, Luostarinen, Cousins – Tierney, E. Staal, Lomberg – Dalpe, White, Heponiemi.

Joannette, Markovic – Cherrey, Marquis

Canada Life Centre, Winnipeg

Domácí:

Hosté: 04:51. Tavares, 17:36. Matthews, 32:19. Sandin, 56:07. Kerfoot

Domácí: Oettinger (Wedgewood) – C. Miller, Heiskanen, Hakanpää, Lindell (A), Lundkvist, R. Suter – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Faksa, Marchment – Dellandrea, W. Johnston, Ja. Benn (C) – Gurjanov, Glendening, Kiviranta.

Hosté: Murray (Samsonov) – Holl, Giordano, Liljegren, Sandin, Mete, Timmins – Nylander, Matthews (A), Bunting – Marner (A), Tavares (C), N. Robertson – Engvall, Kämpf, Kerfoot – Der-Argučincev, Holmberg, Aston-Reese.

Hanson, Chmielewski – Knorr, Hughes

American Airlines Center, Dallas

18 021 diváků

Domácí: 03:59. Henrique, 11:13. Comtois, 30:59. Leason, 61:56. R. Strome

Hosté: 05:38. Skjei, 30:16. Aho, 35:49. J. Staal

Domácí: Gibson (Stolarz) – Kulikov, Fowler (A), Benoit, Vaakanainen, Shattenkirk, Beaulieu, White – Terry, Zegras, Henrique (A) – Silfverberg (A), R. Strome, Vatrano – Leason, McTavish, Max Jones – Comtois, Carrick.

Hosté: Kočetkov (Raanta) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, de Haan – Nečas, Aho, Jarvis – Teräväinen, Kotkaniemi, A. Svečnikov – Fast, J. Staal (C), Martinook (A) – Noesen, Stastny, Drury.

Chris Lee, Justin St. Pierre. Čároví: Shandor Alphonso, Travis Toomey

Honda Center, Anaheim

14576 diváků

Domácí: 15:30. Wright, 39:59. McCann

Hosté: 12:56. Kovacevic, 22:05. Caufield, 22:12. J. Anderson, 38:40. R. Pitlick

Domácí: Mar. Jones (Grubauer) – Dunn, A. Larsson (A), Oleksiak, Schultz, Soucy, Borgen – Schwartz, Wennberg, Burakovsky – McCann, Beniers, Eberle (A) – Gourde, Wright, Bjorkstrand – B. Tanev, Geekie, Sprong.

Hosté: Allen (Montembeault) – Matheson (A), Kovacevic, Edmundson (A), Guhle, Harris, Wideman, Xhekaj – Caufield, Suzuki (C), Dach – Dadonov, Dvorak, Armia – Slafkovský, Evans, J. Anderson – Pezzetta, R. Pitlick.