SESTŘIHY: Chytil jede dál, trefil se popáté za sebou. Prosadil se i Faksa

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Filip Chytil pomohl v NHL hokejistům New Yorku Rangers gólem k výhře 4:3 nad Vancouverem a skóroval v pátém utkání za sebou. Během série nasázel sedm branek. Radek Faksa si připsal rozdílovou trefu při výhře Dallasu 4:1 nad Minnesotou.

Chytil navázal na úvodní trefu Chrise Kreidera a zvýšil v deváté minutě na 2:0. „Kaapo (Kakko) odvedl výbornou práci u zadního mantinelu. Předal mi puk a hráče, který mě měl bránit, pravděpodobně zmátlo, že jsem naznačil střelu. Přehodil jsem si puk na bekhend a už jsem zakončoval téměř do prázdné branky,“ popsal akci Chytil, který skóroval v pěti zápasech za sebou i v listopadu 2018. Po Tomasi Sandströmovi je druhým hráčem v klubové historii, který stihl dvě takové série před 24. narozeninami.

Chytil dal 19. gól v sezoně, přičemž od 3. ledna skóroval jedenáctkrát ve 13 zápasech. I díky jeho trefám jsou Rangers ve Východní konferenci šestí. „Hrozně rád dávám góly, je to úžasný pocit,“ podotkl Chytil. „Ale cítím se také skvěle, protože vyhráváme a pomáhám týmu k bodům. To je nejdůležitější a to mám ze všeho nejraději,“ doplnil. Z českých hráčů dali v této sezoně NHL více branek jen David Pastrňák (38) a Martin Nečas (21).

Vancouver neustále dotahoval, v utkání třikrát snížil na rozdíl jedné trefy. Prosadili se Conor Garland, Vasilij Podkolcin a v 57. minutě Elias Pettersson. Zbývající góly Rangers zařídili Alexis Lafreniére a Mika Zibanejad. První hvězdou byl ale vyhlášen obránce K'Andre Miller, který zaznamenal poprvé v utkání NHL tři body (0+3).

Vancouver ztrácí v Západní konferenci už 14 bodů na postupovou osmičku do play off. Změnu k lepšímu zatím nepřinesl ani nový trenér, pod vedením Ricka Toccheta prohráli Vanucks tři z pěti utkání. „Chceme dávat góly, ale hokej není jen o brankách. Je také o soubojích, obětavosti. Pokud nedoceníme určité situace, těžko budeme vyhrávat,“ zlobil se Tocchet. Doplnil, že by napočítal pět hráčů, kteří nebyli na začátek zápasu připraveni a dostali tím ostatní do problémů.

Dallas rozhodl v rozmezí 21. až 31. minuty, kdy zlomil bezbrankový stav třemi góly. Faksa zakončil po přihrávce Tylera Seguina přečíslení dva na jednoho střelou do odkryté branky a zvýšil na 2:0. Český centr se prosadil posedmé v sezoně, čtyřikrát skóroval v posledních osmi zápasech. Faksa mohl přidat v 54. minutě druhý gól z trestného střílení. Bekhendovou kličkou se zakončením mezi betony ale Filipa Gustavssona nepřelstil.

Skóre otevřel Jamie Benn z úniku a úspěšnou pasáž Dallasu završil tečí Jani Hakanpää. Minnesota snížila v závěru druhé třetiny povedenou souhrou v přesilové hře, kterou využil Joel Eriksson Ek. Výhru zpečetil Roope Hintz při hře hostů bez brankáře.

„Snažíme se hrát rychleji celou sezonu,“ řekl trenér Dallasu Peter DeBoer, jehož svěřenci vedou Západní konferenci. „Ve druhé třetině, ve které to mají hráči na střídačku dále, máte možnost dostat soupeře do úzkých, pokud hrajete rychle. Přesně tohle se nám dneska povedlo,“ liboval si kouč.

Hosté: 17:36. Garland, 36:06. Podkolzin, 56:16. E. Pettersson

Domácí: Šesťorkin (Halák) – Fox, R. Lindgren, Trouba (C), K. Miller, B. Schneider, Harpur – Vesey, Zibanejad (A), Panarin – Goodrow (A), Trocheck, Kreider – Kakko, Chytil, Lafreniere – Blais, Leschyshyn, Cuylle.

Hosté: S. Martin (Delia) – Bear, Q. Hughes (A), L. Schenn, Ekman-Larsson (A), T. Myers, Stillman – Beauvillier, E. Pettersson, Kuzmenko – Garland, J. Miller (A), Joshua – Boeser, Dries, Podkolzin – Lazar, Aman, Di Giuseppe.

Joannette, South – Cherrey, Alphonso

Madison Square Garden, New York

18 006 diváků

Domácí: 20:23. Ja. Benn, 25:40. Faksa, 30:54. Hakanpää, 57:49. Hintz

Hosté: 38:16. J. Eriksson Ek

Domácí: Oettinger (Wedgewood) – C. Miller, Heiskanen, Lundkvist, R. Suter, Hakanpää, Lindell (A) – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Faksa, Marchment – Dellandrea, W. Johnston, Ja. Benn (C) – Gurjanov, Glendening, Studenič.

Hosté: Gustavsson (M. Fleury) – Spurgeon (C), Middleton, Dumba (A), Goligoski, Addison, Merrill – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – F. Gaudreau, Steel, Boldy – M. Foligno (A), J. Eriksson Ek, Greenway – Reaves, Dewar, Duhaime.