Dvořák oslavil tisíc startů, Ovečkin po trestu zářil

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Čeští hokejisté Tomáš Plekanec a Roman Hamrlík pomohli v pondělním utkání NHL dvěma přihrávkami k vítězství Montrealu nad Philadelphií 3:1 a oba byli vyhlášeni mezi třemi nejlepšími hráči zápasu.

Canadiens stačilo na tři góly pouhých třináct střel a připravili svému soupeři již pátou porážku v řadě.

Hamrlík s Plekancem nejprve stáli u zrodu vyrovnávacího gólu na 1:1, který v 27. minutě z teprve třetí střely Montrealu na branku vytěžil Andrej Kosticyn, následně si české duo připsalo asistenci u třetí branky Marca Bergerona v 52. minutě.

Oba celky vypálily na branku dohromady jen osmadvacetkrát a vytvořily nový rekord NHL v nejnižším součtu střel v jednom zápase.

"Nevím, co jsme tím sledovali, ale obě mužstva hrála tak trochu mrtvého brouka. Bylo to dost divné. Ovšem my můžeme být spokojeni, vyhráli jsme," prohlásil autor druhého gólu Montrealu Michael Cammalleri.

Na dva góly v pondělí přihrál také útočník Tomáš Fleischmann, jenž přispěl k výhře Washingtonu 3:0 v Tampě. Dvěma góly se pod triumf podepsal Alexander Ovečkin, který se vrátil do sestavy Capitals poté, co si odpykal dvouzápasový trest za faul kolenem v nedávném duelu s Carolinou.

Ovečkin v zápase hýřil aktivitou, což dokazuje i jeho sedm střeleckých pokusů.

"V první třetině jsem se trochu hledal, ale pak už to bylo dobré. Děkuji spoluhráčům, kteří se mi snažili co nejčastěji přihrávat, odvedli skvělou práci," uvedl Ovečkin, jehož tým vstřelil všechny tři góly v druhé třetině.

Skvělou formu potvrdil brankář Semjon Varlamov, který zneškodnil všech 26 střel a podruhé v sezoně si připsal čisté konto. Varlamov tak vylepšil svou letošní bilanci na 12 výher z 15 zápasů.

"Je to výborný gólman. Myslím, že o něm ještě hodně uslyšíme. Svět si jeho jméno bude opakovat stále častěji," prohlásil trenér Bruce Boudreau.

V případě Martina Brodeura platí slova kouče Washingtonu dvojnásob. Brankář New Jersey totiž v pondělí vychytal 103. nulu v NHL a vyrovnal letitý rekord Terryho Sawchuka v počtu shut-outů.

V utkání s Buffalem k tomu potřeboval 22 zákroků, jimiž dovedl Devils k vítězství 3:0. Asistenci u prvního gólu Briana Rolstona zaznamenal Patrik Eliáš.

Brodeur se na další čisté konto načekal skoro dva měsíce. Naposledy si připsal nulu 17. října v duelu s Carolinou.

"V několika posledních zápasech jsme vstupovali do třetí třetiny s nulou, ale nikdy se nám to nepodařilo udržet. Zhruba devět minut před koncem jsem si začal říkat, že by to snad konečně mohlo vyjít. V posledních pěti minutách jsem na to už myslel docela často. Hodně mi pomohli spoluhráči, kteří před brankou odvedli výbornou práci," uvedl Brodeur.

Sedmatřicetiletý rodák z Montrealu si v pondělí připsal 575. výhru, což je rovněž rekord mezi gólmany NHL. Brodeura také dělí pět startů od vyrovnání rekordu Patricka Roye v počtu odchytaných zápasů (1029).

"Marty je jeden z nejlepších gólmanů v historii. A je pro to řada důvodů. Hokej miluje, dře na sobě den co den. Respektuje spoluhráče, je to týmový hráč. Je s námi od začátku kariéry a nikdy se nezměnil. Úspěchy ho nijak nepoznamenaly, je to pořád ten stejný člověk," řekl generální manažer Devils Lou Lamoriello.

Svůj jubilejní 1000. zápas v NHL odehrál český útočník Radek Dvořák z Floridy. V duelu s Edmontonem pomohl Panterům gólovou přihrávkou k zisku jednoho bodu za prohru 2:3 po samostatných nájezdech.

V penaltovém rozstřelu sice uspěl další Čech Rostislav Olesz, jenž v úvodu třetí série vyrovnal na 1:1, hned vzápětí ale rozhodl o vítězství Oilers Shown Horcoff. V brance Floridy se opět představil Tomáš Vokoun a připsal si 26 zákroků.

Buffalo - New Jersey 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Branky:
18. Rolston (Eliáš), 19. Zajac, 21. Bergfors. Střely na branku: 22:37. Diváci: 18.690.

Toronto - Atlanta 5:2 (0:0, 5:0, 0:2)
Branky:
39. a 39. Ponikarovskij (na druhou T. Kaberle), 23. Stempniak, 25. Stajan, 31. Grabovskij - 47. Little (Kubina), 48. Reasoner. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 40 minut, z 22 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 77,3 procenta. Střely na branku: 28:24. Diváci: 19.050.

Montreal - Philadelphia 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky:
27. A. Kosticyn (Plekanec, Hamrlík), 35. Cammalleri, 52. Bergeron (Hamrlík, Plekanec) - 8. Briere. Střely na branku: 13:15. Diváci: 21.273.

Pittsburgh - Carolina 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky:
27. Crosby, 27. Rupp - 5. Alberts, 12. J. Jokinen, 23. Whitney. Střely na branku: 32:21. Diváci: 16.964.

Florida - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky:
27. a 42. Moore (na druhou Dvořák) - 24. a rozhodující sam. nájezd Horcoff, 45. Penner (Šmíd). Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 28 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Střely na branku: 35:28. Diváci: 11.469.

St. Louis - Colorado 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky:
20. a 34. Stewart, 27. Stastny, 53. Duchene. Střely na branku: 35:22. Diváci: 19.150.

Phoenix - Minnesota 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky:
31. Upshall, 32. Pyatt. Střely na branku: 31:28. Diváci: 8.981.

Tampa Bay - Washington 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Branky:
28. a 40. Ovečkin (na druhou Fleischmann), 33. Fehr (Fleischmann). Střely na branku: 26:34. Diváci: 12.400.

Los Angeles - Calgary 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)