Česko - Švýcarsko 5:4. Soupeřem pro čtvrtfinále bude tým USA

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

A je hotovo, český tým po výhře 5:4 nad Švýcarskem postupuje do čtvrtfinále z prvního místa. Góly postupně dávali Birner, Kašpar, Zaťovič, Zohorna a Jordán. Výhru pohlídal brankář Pavel Francouz. Dalším soupeřem bude ve čtvrtek v 15:15 tým USA, který sice se Slovenskem prohrál 2:3 v prodloužení, k postupu mu to ale stačilo.

Švýcarsko

Domácí: 17:00. Birner, 24:51. Kašpar, 41:45. Zaťovič, 49:59. Zohorna, 54:15. Jordán

Hosté: 11:36. Hollenstein, 45:38. Moser, 55:42. Schneeberger, 59:34. Andrighetto

Domácí: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zaťovič, Kousal – Filippi, Faksa, Jarůšek – Zohorna. Hlavní trenér: Vladimír Vůjtek

Hosté: Berra (Mayer) – Díaz (A), Blum, Geering, du Bois, Weber, Marti, Schneeberger, Grossmann – Niederreiter, Trachsler, Moser (A) – Ambühl (C), Hofmann, Walser – Schäppi, Hollenstein, Andrighetto – Wieser D., Wieser M., Walker. Hlavní trenér: Patrick Fischer

Björk (SWE), Piechaczek (GER) – Otmachov (RUS), Šefčík (SVK)

VTB Ice Palace, Moskva

7 101 diváků

Švýcaři do play off nepostoupili, po jejich prohře se dostali do čtvrtfinále Dánové.

Kouč Vladimír Vůjtek si na české lavičce mohl vychutnat příjemný dárek k dnešním 69. narozeninám.

Češi začali náporem a dostávali se do šancí. Birner těsně minul, Zaťovičův pokus vyrazil Berra pravým betonem, pálili i Kempný , Kundrátek a Jeřábek . Následně ztroskotal na brankáři Colorada Kašpar a po ráně Kempného neuspěl ani z dorážky Červenka . Švýcaři vůbec poprvé zahrozili až v polovině úvodní části, ale Niederreiterův pokus zblokoval Jordán .

Ve 12. minutě se ale soupeř radoval z vedení. Švýcaři využili chybu při střídání českého týmu, když za Douderu nenaskočil na led Jeřábek. Andrighetto vysunul do uvolněného prostoru Hollensteina, který únik proměnil mezi Francouzovy betony. Švýcaři ožili a vytvořili si další dvě nebezpečné situace.

Vůjtkův tým odpověděl v přesilovce při vyloučení Du Boise, při kterém Češi uzamkli soupeře v obranném pásmu a nakonec si našla cestu za Berrova záda střela Kempného od modré čáry tečovaná Birnerovou bruslí. Otočit stav mohl Kousal , ale při výpadu švýcarského gólmana neprostřelil.

Češi pokračovali v převaze i ve druhé třetině, ale ve 24. minutě měli štěstí, když se projel do otevřené obrany Andrighetto a trefil levou tyč. Hned vzápětí se probil mezi obránci Kašpar, byl před zakončením faulován a z nařízeného trestného střílení otočil stav. Berru překonal svým oblíbeným zakončením mezi betony.

Český tým slaví výhru a postup z prvního místa

Vzápětí měl možnost zvýšit Kempný, ale Berra jeho pokus vytěsnil. Švýcarům nepomohl k vyrovnání tlak při Jeřábkově vyloučení. Na druhé straně pálili Kašpar a Kempný. V 35. minutě zastavil Niedereiterův průnik až Francouz, další možnost měl Walser a před pauzou ještě vyslali nebezpečné pokusy Grossmann a Weber.

Po 105 vteřinách třetí třetiny Češi zvýšili. Puku se po vhazování zmocnil Zaťovič a z mezikruží překonal Berru střelou na lapačku. Při Kousalově vyloučení mohl v oslabení skórovat Zohorna , ale v úniku na švýcarského gólmana nevyzrál. V pokračující přesilovce se radovali po úspěšné Moserově dorážce Švýcaři.

Deset minut před koncem ale opět pojistil náskok Vůjtkova výběru Zohorna, který naskočil do hry až od třetí třetiny. Vypálil za kruhem a Berra máchl lapačkou do prázdna. Francouz pak zlikvidoval Andrighettův sólový únik v oslabení.

Švýcaři sáhli při trestu Kempného k power play, ale Jordánovo vyhození si srazil do vlastní prázdné branky Blum. Vzápětí se ale trefil Schneeberger, a když Češi nevyužili 91 sekund trvající výhodu pěti proti třem, zdramatizoval konec ještě 36 vteřin před koncem Andrighetto. Pak už ale Francouz odolal.

ČR - Švýcarsko 5:4 (1:1, 1:0, 3:3)
Branky a nahrávky: 17. Birner (Kempný, Řepík ), 25. Kašpar z trestného střílení, 42. Zaťovič, 50. T. Zohorna (Kousal, Kolář), 55. Jordán - 12. Hollenstein (Andrighetto, Schäppi), 46. Moser (Du Bois, Trachsler), 56. Schneeberger (Moser, Hofmann), 60. Andrighetto (Hollenstein). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Piechaczek (Něm.) - Otmachov (Rus.), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7101.

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek , Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec , Červenka - Řepík, Jan Kovář , Birner - Kašpar, Kousal, Zaťovič - Jarůšek (41. T. Zohorna), Faksa , Filippi . Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač , Jiří Kalous a Jaroslav Špaček .

Švýcarsko: Berra - Diaz, Blum, Du Bois, Geering, Y. Weber, Marti, Schneeberger, Grossmann - Niederreiter, Trachsler, Moser - Ambühl, Walser, Hofmann - Andrighetto, Schäppi, Hollenstein - M. Wieser, Walker, D. Wieser. Trenéři: Patrick Fischer, Felix Hollenstein a Reto von Arx.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.