SOUHRN MS: Finsko vynulovalo Brity. Slováci udrželi naději na postup

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Hokejisté Slovenska porazili na mistrovství světa v Košicích Francii 6:3, s šesti body se posunuli na páté místo tabulky skupiny A a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále. V souběžně hraném duelu vyzrálo Norsko nad Rakouskem 5:3. Ve večerních střetnutích Finsko v tréninkovém tempu přehrálo Velkou Británii 5:0 a Češi nastříleli Italům osm branek. Pavel Francouz udržel ve svém prvním vystoupení na letošním MS čisté konto.

Skupina A

Slovenská naděje na postup žije

Gólem a dvěma asistencemi se na důležité výhře domácí reprezentace 6:3 podílel útočník Richard Pánik. Slováci ztratili předešlé dva zápasy v samém závěru a porážky ovlivnily i úvod jejich dalšího utkání. Byli sice mírně aktivnější, gólové šance si však nevytvářeli.

K vedení jim nakonec pomohly přesilové hry. První dva fauly Francouzů sice nepotrestali, ve 14. minutě se ale již dostali do vedení, když skóre otevřel Pánik. V 19. minutě mohl zvýšit vedení Slovenska Lantoši, samostatný nájezd ale gólově nezakončil. Na druhé straně v podobné šanci selhal Fleury.

Když v závěru první třetiny přidal druhou branku Sukel a v 25. minutě zvýšil na 3:0 hezkou akcí v přesilovce Hudáček, zdálo se, že je rozhodnuto. Francii se ale podařilo duel zdramatizovat. Nejprve v signalizované početní výhodě snížil Manavian a v 35. minutě přidal další branku v přesilovce Texier, jenž dokázal využít zakrytého výhledu gólmana Rybára.

Tým kanadského kouče Ramsayho se ale se složitou situací dokázal vyrovnat. Příležitosti v závěru druhé části ještě domácí hráči nevyužili, ale po 16 sekundách třetí části je uklidnil Černák. Navíc o dvě minuty později přidal dokonce v oslabení další gól Čajkovský a bylo rozhodnuto. Na rozdělení bodů už nic nezměnily ani další dvě branky, které diváci ve vyprodané Steel areně viděli.

Domácí: 32:16. Manavian, 35:09. Texier, 57:50. Rech

Hosté: 13:25. Pánik, 19:10. Sukeľ, 25:31. L. Hudáček, 40:16. Černák, 42:41. Čajkovský, 45:41. Nagy

Domácí: Hardy (46. Buysse) – Chakiachvili, Thiry, Crinon, Hecquefeuille, Janil, Manavian, Dame-Malka – Texier, Guttig, Rech – Fleury, Claireaux, Bozon – Valier, Treille, Bertrand – Berthon, Leclerc, Ritz – Perret.

Hosté: Rybár (Čiliak) – Sekera, Černák, Marinčin, Čajkovský, Fehérváry, Koch – Pánik, L. Hudáček, Tatar – Krištof, Nagy, Studenič – Lantoši, Sukeľ, Daňo – Buc, Zigo, Liška – Lunter.

Gofman (RUS), Schukies (GER) – Kaderli (SUI), Lhotský (CZE)

Steel Arena

7440 diváků

Finsko dalo Britům bůra

Finsko o výhře rozhodlo ve druhé třetině, ve které si vypracovalo tříbrankový náskok. Gólman Jussi Olkinuora udržel při premiéře na světovém šampionátu čisté konto.

Seveřané byli jednoznačnými favority zápasu, střelecky se však dokázali prosadit až ve druhé třetině. V úvodní dvacetiminutovce totiž žádnou ze slibných šancí neproměnili.

K vedení Finsku pomohla přesilová hra, ve které brankáře Bownse prostřelil v čase 20:24 Rajala. Z podobné vzdálenosti za hranicí kruhů se prosadil i druhý střelec Suomi Ohtamaa.

Přestože i Britové měli několik šancí skórovat, i potřetí inkasoval jejich gólman. V 35. minutě ještě vice favorita uklidnil pohotově dorážející Kiviranta.

Ve třetí části mohli Britové duel zdramatizovat v přesilovkách, avšak Olkinuoru, kterému k nule stačilo jen 12 zákroků, nepřekonali. A navíc sami ještě dvakrát inkasovali: nejprve při power play, poté v oslabení.

Domácí: 20:24. Rajala, 25:08. Ohtamaa, 34:59. Kiviranta, 57:27. Kuusela, 59:49. Lehtonen

Hosté:

Domácí: Olkinuora (Vehviläinen) – Ohtamaa, Lehtonen (A), Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Luostarinen, Savinainen (A) – Anttila (C), Tyrväinen, Kiviranta.

Hosté: Bowns (Whistle) – O'Connor, D. Phillips, Lee, Richardson (A), Billingsley, Mosey, Ehrhardt – Lake, Perlini, Shields – Farmer, Hammond, Dowd (A) – Betteridge, Lachowicz, J. Phillips (C) – Kirk, Davies, Lewis – Ferrara.

Linus Öhlund (SWE), Stephen Reneau (USA) – Joep Leermakers (NED), Nathan Vanoosten (CAN)

Norsko vydřelo první výhru na MS

Hattrickem zazářil v dresu vítězů obránce Christian Bull. Rakušané stále ve skupině B zůstali bez bodu stejně jako poslední Itálie.

Norové se ujali vedení po 121 vteřinách, kdy po Lindströmovu vyhraném vhazování v levém kruhu zamířil Bull přesně nad Starkbaumovu vyrážečku. Odpovědět mohl Herburger, v sedmé minutě se po chybě Rakušanů dostal sám před Starkbauma Olden, ale místo zakončení ještě hledal zadovkou Patricka Thoresena. Na druhé straně měl dvě příležitosti Komarek. Zvýšit náskok Norska mohli Mathis Olimb, Olden či Lesund.

Rakušané se ve 23. minutě při vyloučení Mathise Olimba dočkali vyrovnání, když se z levého kruhu trefil Schneider. Otočit stav mohl po sólu Michael Raffl. V 37. minutě vrátil Norsku náskok Johannesen, který po zadovce Valkvae Olsena překonal rakouského gólmana bekhendovým pokusem.

V úvodu závěrečné části měli možnosti Pallestrang a Rauchenwald, náskok Norů mohl pojistit Patrick Thoresen. V 50. minutě Rakušané smazali ztrátu. Atakovaný Pallestrang ještě neuspěl, ale akci úspěšně zakončil Komarek. Hned za 56 sekund se ale trefil z pravého kruhu exsparťan Reichenberg a Norové znovu vedli.

V 54. minutě po přihrávce Mathise Olimba zamířil do odkryté branky Bull, ale Rakušané ještě 51 sekund před koncem díky Heinrichovu gólu od modré čáry při power play vykřesali naději. Za osm sekund při pokračující hře bez gólmana ale zamířil do prázdné branky Bull a završil tak svůj výjimečný střelecký výkon.

Domácí: 22:08. Schneider, 49:37. Komarek, 59:10. Heinrich

Hosté: 02:01. Bull, 36:42. Johannesen, 50:33. Reichenberg, 53:22. Bull, 59:17. Bull

Domácí: Starkbaum (Herzog) – Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Peter – Schneider, T. Raffl (C), Herburger – M. Raffl, Hofer, Komarek – Rauchenwald, Zwerger, Haudum – Obrist, Ganahl (A), Hundertpfund (A) – Baumgartner.

Hosté: Holm (Haukeland) – Holös (C), Bonsaksen, Lesund, Espeland, Johannesen, Bull, Nörstebö, Kaasastul – Olden, P. Thoresen (A), M. Olimb (A) – Trettenes, Haga, Valkvae Olsen – Lindström, Martinsen, Reichenberg – Röymark, K. Forsberg, Roest.

Hribik (CZE), Rantala (FIN) – Goljak (BLR), McCrank (CAN)

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.