SESTŘIH: Kanada - Česko 3:1. Pád v boji o druhé místo, palba na Vejmelku

Autor: iSport.cz, inf, ČTK
11
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Boj o druhé místo se nevydařil. Čeští hokejisté v závěrečném duelu základní skupiny B na mistrovství světa prohráli 1:3 s Kanadou a ve čtvrtfinále jako čtvrtý tým narazí na výběr USA. Zámořské mužstvo výrazně přestřílel tým kouče Kariho Jalonena, Čechy ale dlouho držel jistý brankář Karel Vejmelka (42 zákroků). Nejpovedenější byla z české strany druhé dvacetiminutovka, kdy skóroval útočník Martin Kaut. O kanadském triumfu rozhodl ve třetí třetině obránce Tyler Myers.

Kanada se ujala vedení 48 sekund před koncem první třetiny v přesilové hře díky Peytonu Krebsovi, ale ve 23. minutě vyrovnal Martin Kaut. V čase 44:09 rozhodl obránce Tyler Myers a 36 sekund před koncem při power play dal výsledku konečnou podobu spornou brankou Lawson Crouse.

V úvodu utkání se hrálo dlouho bez vyložených šancí a střelecké pokusy s přehledem kryli gólmani Vejmelka i Montembeault, který si v 6. minutě poradil se Smejkalovou tečí. Postupem času se Kanaďané dostali do výrazně střelecké převahy a přestříleli Jalonenův celek v první části 19:4.

V polovině úvodního dějství při Smejkalově trestu vyrazil Vejmelka Toffoliho ránu držadlem hole. V čase 19:12 při Kempného pobytu na trestné lavici už Kanaďané otevřeli skóre. Glass našel na levém kruhu Krebse, který zamířil přesně k protější tyči.

Po 126 sekundách druhé části bylo vyrovnáno. Flek přihrál volnému Kautovi, který překonal Montembeaulta bekhendovým blafákem mezi betony a oslavil svou premiérovou branku na turnaji. Vzápětí mohl odpovědět střelou z levé kruhu Krebs. V pokračujícím střídaní měla šance postupně celá třetí formace. Z pravého kruhu pálil Kaut, z levé tyče se snažil zasunout puk zpoza branky Smejkal, ale zastavil jej před brankovou čárou Blais, a z těžké pozice ze vzduchu netrefil odkrytou branku Zohorna.

Ve 27. minutě po střele Kempného trefil z dorážky Lenc pravou tyč. Sérii střel vyřešil i Vejmelka, ale nebezpečnější byli Češi. Montembeault si poradil se Zohornovou střelou a při první přesilovce Jalonenova týmu během Huntova trestu trefil Kempný přes Smejkalovu clonu horní tyč.

Na začátku třetí třetiny byli pro změnu aktivnější Kanaďané a v 45. minutě se vrátili do vedení. Vejmelku prostřelil z pravého kruhu mezi betony obránce Myers. Odpovědět se snažil Flek, ale kanadský gólman jeho ránu kryl. Potom Špaček u sudích Ansonsem se Štolcem reklamoval zákrok Hunta vysokou holí, který mu způsobil krvavý šrám na tváři. Kvůli potřísněnému dresu pokračoval v jiném s číslem 58 místo 52.

Českému týmu se nepodařilo vyrovnat při trestu Fantilliho a 38 sekund před koncem trefil při power play ze středního pásma prázdnou branku Crouse. Jalonen se svým týmem se marně dožadovali předchozího neodpískaného přerušení hry po Černochově dotyku puku v ofsajdu.

Nedvěd před čtvrtfinále: Největši šanci bychom měli proti USA

Domácí: 19:12. Krebs, 44:09. Myers, 59:25. Crouse

Hosté: 22:06. Kaut

Domácí: Montembeault (Levi) – Weegar, Middleton, Bear, Hunt, Myers, Joseph, Barron – Fantilli, Glass, Lučić (A) – Quinn, Laughton (A), Crouse – Blais, Krebs, Neighbours – Toffoli (C), McBain, Carcone.

Hosté: Vejmelka (Langhamer) – Kundrátek, Kempný, Košťálek, Dvořák, Jordán (A), Zbořil, Němeček – Kubalík, Sobotka (A), Červenka (C) – Beránek, Černoch, Flek – Kaut, Zohorna, Smejkal – Lenc, Špaček, Voženílek – Chlapík.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.