Jandač věří, že Sparta ukáže v play off svou sílu | iSport.cz
16. března 2014 • 10:48

Jandač věří, že Sparta ukáže v play off svou sílu

Autor: ČTK
Suveréna základní části hokejové extraligy pražskou Spartu čeká od úterka boj o první účast v semifinále od roku 2009 a trenér Josef Jandač věří, že mužstvo ukáže svou sílu. Až dnes se ale sparťané dozvědí, zda je ve čtvrtfinále bude čekat derby se Slavií, nebo souboj s Vítkovicemi.


"Každý se musíme koncentrovat na svůj výkon. Základní část je zapomenutá, nemůžeme ani zlomkem žít z toho, že jsme byli první a měli bodový náskok, že se nám dařilo, zkrátka cokoliv. Teď je tu nová soutěž," řekl Jandač v rozhovoru pro oficiální stránky klubu. "Vedle koncentrace a maximálního soustředění na každé střídání je potřeba přepnout na jiný rychlostní stupeň, na jiný režim. Bude to hodně o velké odpovědnosti každého jednotlivce."

Sparta základní část ovládla s náskokem 15 bodů před Třincem, dala suverénně nejvíce gólů (208) a nejméně jich inkasovala (100). Pod Jandačovým vedením byla nejlepší v dlouhodobé soutěži i v sezoně 2011/2012, ale vypadla ve čtvrtfinále s Kometou Brno. O rok později dotáhla po návratu Jandače ze Lva Praha velkou ztrátu z úvodu sezony a následně ztroskotala na Třinci.

"Před sezonou 2011/12 došlo k totální obměně týmu a my naprosto nečekaně vyhráli základní část. Mužstvo fungovalo a hrálo nad své možnosti. A s tím přišlo také velké očekávání, možná větší, než by mělo. Po dvou týdnech čekání jsme pak narazili na rozjetého soupeře z předkola, přišlo pár zranění u obránců, neměli jsme potřebnou šířku kádru a nakonec jsme vypadli. Je ale třeba říci, že tehdy ty ambice nebyly tak vysoké jako nyní," prohlásil Jandač.

Pro něj byla v dalším ročníku situace úplně odlišná. "V průběhu sezony se mužstvo muselo vyhrabat z posledního místa a od listopadu jsme se prakticky každým zápasem prali o play off, aby se ještě sezona zachránila. Když jsme se dostali na dobrou pozici, tak jsme narazili na Třinec, což byl těžký soupeř se silným týmem, který patří každý rok mezi favority. Byla to těžká série, která se hrála na sedm utkání. Myslím si, že rozhodlo nakonec domácí prostředí v rozhodujícím utkání," uvedl.

Před aktuálním ročníkem Sparta výrazně posílila. "Do sezony jsme šli s tím, že se nezříkáme role favorita. Víme, že máme mužstvo, které má velkou kvalitu, což jsme potvrdili v základní části. Nicméně není to tak, že by hráči měli v hlavách předchozí neúspěšná čtvrtfinále. Zaprvé je tady velké množství kluků, kteří ty série nezažili, a zadruhé je potřeba myslet na to, co se děje teď a co nás čeká," doplnil Jandač.

Sparta hned devětkrát v sezoně porazila soupeře o šest a více branek. "Často se stalo, že jsme si vybudovali v první třetině náskok a utkání prostě nemělo tak dramatický náboj, nemělo to potřebné napětí. Na druhou stranu s tím těžko něco uděláme. Přeci nebudeme schválně prohrávat, abychom navodili bojovnější atmosféru zápasů play off. Takhle prostě proběhla základní část. Ta je pryč. Tečka. A jde se na play off," řekl Jandač.

Nepovažuje za ideální, že vítěz základní části jde po pauze na rozehraný tým z předkola, ale je přesvědčen, že se s tím mužstvo vyrovná. "Musíme věřit ve vlastní síly, v sílu mužstva jako doteď. Zároveň ale počítat s tím, že to bude úplně jiný hokej. Často to mohou být zápasy o jediném gólu a my se podle toho musíme zachovat. Nesmíme si připouštět velký tlak. Je tady třicet lidí a všichni jsme odhodlaní jít do války," prohlásil.

Roli favorita přijímá, jen je potřeba ji teď potvrdit i v zápasech. "Od Sparty se vždy očekává, že bude favoritem a bude výrazně promlouvat do závěrečných bojů play off. To si všichni uvědomujeme. Kdo by si to neuvědomoval, těžko může ve Spartě hrát. Ale to se bavíme o jménu Sparty. Teď přichází fáze, kdy se ukáže, jestli jsme ta pravá Sparta i v boji," dodal Jandač.

Články odjinud


Články odjinud