29. srpna 2015 • 14:35

Eaton je KRÁL. Desetibojař překonal v Pekingu světový rekord

Autor:
n Ashton Eaton vytvořil na mistrovství světa v Pekingu světový rekord v desetiboji součtem 9045 bodů
TOP VIDEA
Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0 Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0
10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo 10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Američan Ashton Eaton vytvořil na mistrovství světa v Pekingu světový rekord v desetiboji součtem 9045 bodů. Dosavadní tři roky staré vlastní maximum z Eugene vylepšil o šest bodů. Čech Adam Sebastian Helcelet získal 8234 bodů, což je jeho druhý výkon kariéry, a obsadil jedenácté místo.Druhý skončil v kanadském rekordu 8695 bodů Damian Warner, třetí místo uhájil v osobním rekordu 8561 bodů Němec Rico Freimuth. Dnešní desetiboj byl nejkvalitnější v historii MS, sedm vícebojařů se dostalo nad 8400 bodů, a přinesl celkem jednadvacátý světový rekord v historii šampionátů. Eaton za něj dostane od IAAF 160.000 dolarů, necelé čtyři miliony korun.

Eaton naposledy absolvoval celý desetiboj před dvěma lety v Moskvě, kde vyhrál mistrovství světa poprvé. V minulé sezoně se věnoval závodům na 400 metrů překážek a šlo mu to zjevně k duhu. V poslední disciplíně prvního dne se totiž na hladké čtyřstovce zlepšil až k času 45,00 sekundy, což mu přineslo největší náskok oproti průběžnému součtu na světový rekord.

Ashton Eaton své dosavadní tři roky staré maximum z Eugene vylepšil o šest bodů.Ashton Eaton své dosavadní tři roky staré maximum z Eugene vylepšil o šest bodů.

"Dva roky jsem nešel desetiboj a úplně jsem nevěděl, jaké to bude, co od toho čekat," přiznal Eaton. Ale hodně lidí při mně stálo, říkali mi, abych si to hlavně pořádně užil. Tak jsem je poslechl. Byl to parádní závod," řekl staronový světový rekordman. Výsledek je úchvatný, ale není to jen můj podíl. Všichni kolem mě byli za ty dva roky skvělí a myslím, že si tohle zaslouží oslavu."

Před závěrečnou disciplínou, během na 1500 metrů, měl Eaton náskok 27 bodů na mezisoučet a potřeboval běžet patnáctistovku alespoň za 4:18,25 minuty. Třebaže to zpočátku nevypadalo, Američan dokázal v závěru fantasticky zrychlit a cílem proběhl v času 4:17,52 minuty. Za cílem už věděl, že rekord překonal a okamžitě se z toho radoval v hledišti i se svou ženou Brianne Theisenovou-Eatonovou, stříbrnou sedmibojařkou z MS.

"Tři sta metrů před cílem jsem viděl, že běžím pomalu. 'Sakra, měl bych utíkat', řekl jsem si," řekl Eaton novinářům. "Naštěstí přede mnou byl Larbí (Búráda), tak jsem ho doběhl a stihl to," radoval se. "Po závodu jsem mu poděkoval," uvedl.

Do smíchu mu ale nebylo nad překážkami. "Když jsem nemohl přelézt devátou a desátou překážku, tak jsem si zase řekl: 'Ježiši, já snad stárnu'," usmíval se Eaton. "Bylo to hodně těžké," přiznal. "Ale pak se mi další disciplíny docela vyvedly, a když jsem hodil oštěpem daleko, začal jsem na rekord myslet," řekl.

Po desetiboji nezapomněl na tiskové konferenci připomenout Romana Šebrleho, s nímž byl i dnes v kontaktu. Právě kvůli českému bývalému světovému rekordmanovi zjistil ve třinácti letech, co je to víceboj. "Viděl jsem jeho fotku v novinách," připomněl Eaton.

Tentýž rok totiž Šebrle v Götzisu jako první překonal hranici 9000 bodů. "Já tehdy neměl o desetiboji ani ponětí," přiznává Eaton. "Ale uzrálo ve mně rozhodnutí, že se tomu budu věnovat," řekl. O jedenáct let později Šebrleho výkon vymazal. Už tehdy mu Šebrle gratuloval a telefonovali si i dnes. "Volal mi, je to dobrý kluk," uvedl Eaton.

Helcelet se před letošní sezonou potýkal s dlouhodobým zraněním Achillovy šlachy, kvůli čemuž nemohl pořádně trénovat a limit na MS splnil až na poslední chvíli. Přesto dokázal atakovat osobní rekord, na nějž mu chybělo 18 bodů. Do elitní desítky mu scházelo 11 bodů.

"Hlídal jsem si Kasjanova a Felixe, abych udržel elitní desítku, a vůbec jsem se nezaměřil na toho Estonce Uiba. A on mě pak zaříznul, to mě mrzí. Chtěl jsem zaútočit na osobák i být do desítky, to se mi nepovedlo," uvedl Helcelet, ale nakonec musel být spokojený. Celé jaro totiž kvůli zranění nemohl trénovat. "Takže určitě to nakonec bylo dobré, když zůstanu zdravý a připravím se, bude to super výkon," prohlásil.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze