Zářil rodinný klan | iSport.cz
2. července 2007 • 00:00

Zářil rodinný klan

Autor:
Kateřina Baďurová
TOP VIDEA
SE SIMONOU: Martin Erat a brněnský hantec. Co je to paluša či hrnót krtkem? SE SIMONOU: Martin Erat a brněnský hantec. Co je to paluša či hrnót krtkem?
TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rodina na prvním místě! Skupina atletických reprezentantů, kterou vážou blízké vztahy, si udělala z atletického šampionátu soukromou párty.Rodina na prvním místě! Skupina atletických reprezentantů, kterou vážou blízké vztahy, si udělala z atletického šampionátu soukromou párty. Tyčkařka Baďurová útočila na národní rekord, výškař Janků skočil ostrý limit IAAF, dálkařka Ščerbová získala titul a výškař Bába si zlepšil osobní maximum po zranění. Tomáš Janků dopadl na žíněnku, zvedl se ukázal prstem na Jaroslava Bábu. Význam byl jasný: "Teď ty!" Janků právě na šampionátu překonal 230 centimetrů, limit IAAF pro účast na mistrovství světa v Ósace. A díky kvalifikačnímu systému tak pomohl i Bábovi. S ostrým limitem mají jisté místo Janků se Svatoslavem Tonem, Bábovi teď stačí mírnější kritérium svazu: 227 centimetrů. "Jarda mi dluží panáka, protože to díky mě bude mít jednodušší," řekl Janků. "Teď mi dluží jednoho na uvolnění a pořádně to oslavíme po sezoně. Protože já slavím. Kdo říká, že neslaví, je divnej."Janků získal výkonem 230 centimetrů titul, Bába skončil druhý, když překonal 224 centimetrů, svůj nejlepší výkon od loňského vážného zranění kotníku. "Tomáš je ohromnej borec!" rozplýval se Bába. "Pokusů na to skočit limit budu mít ještě hodně. Jsem rád, že jdu nahoru. Další šancí je pátek v Bielu." Oba výškaři mají hodně společného. Janků si v roce 1999 během basketbalového skotačení přetrhal vazy v koleni, do kterého mu voperovali vaz z člověka, který zahynul při autonehodě. Stejně jako Bába loni musel začínat od nuly. "Já jsem do toho šlapal víc. Jarda je menší blázen," říká Janků. "Ale nedá se to srovnávat. Já jsem si to udělal u blbosti, on u odrazu. Měl těžší zranění než já." Oba borce také spojují rodinné vztahy. Jankův bratr Jan, bývalý výškař, je Bábovým manažerem a s jeho sestrou Kateřinou se jim před třemi měsíci narodil syn Jan Tobias. Nejbližší osobou Tomáše Janků je jeho přítelkyně Kateřina Baďurová, tyčkařka, která o víkendu znovu atakovala hranici národního rekordu. Těch 460 centimetrů překonala na první pokus a potom třikrát usilovala o světovou výšku 470 centimetrů. "Uvidíme, kolik letos skočím. Teď mě čekají velké mítinky," řekla Baďurová a po závodě pospíchala do výškařského sektoru podpořit Janků: "Přímo k němu mě nepustili, fandila jsem aspoň z tribuny." Úspěch "rodinného podniku", úzce provázané skupinky, podtrhl také výkon dálkařky Denisy Ščerbové, která už několik let chodí s Jaroslavem Bábou. Dálkařskou soutěž vyhrála kvalitním výkonem 656 centimetrů.

Témata: 
Články odjinud


Články odjinud