22. července 2008 • 21:39

Powell porazil Bolta o setinu sekundy

AKTUALIZOVÁNO - První velký sprinterský duel sezony vyhrál na mítinku Super Grand Prix ve Stockholmu Asafa Powell a pokořil tak svého rivala a krajana Usaina Bolta.

Bývalý světový rekordman porazil šestnáct dnů před zahájením olympijských her na trati 100 metrů svého krajana a aktuálního držitele nejlepšího času historie Usaina Bolta a zvítězil v čase 9,88 sekundy.

Vysokého Bolta připravil o lepší výsledek špatný start. I když těsně před cílem Powella téměř dostihl, skončil druhý o setinu sekundy zpět. Bolt, jenž se zatím nerozhodl, zda v Pekingu stovku vůbec poběží, vytvořil světový rekord 9,72 sekundy 31. května v New Yorku.

Svůj světový rekord z Ostravy opět atakoval kubánský překážkář Dayron Robles. Majitel nejlepšího času historie 12,87, který zaběhl na Zlaté tretře 12. června, dnes vyhrál výkonem o pouhé čtyři setiny sekundy horším.

V pátek na mítinku Zlaté ligy v Paříži běžel Robles 110 m překážek dokonce za 12,88. Dnes za rekord Olympijského stadionu inkasoval jednokarátový diamant v ceně 10.000 dolarů.

Těsně za světovým rekordem zůstala i etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová, jež běh na 5000 metrů vyhrála v čase 14:12,88. K maximu krajanky Tiruneš Dibabaové z 6. června jí chybělo 1,73 sekundy.

Na historickém stadionu před 12.000 diváků se blýskla portugalská dálkařka Naide Gomesová, jež předvedla vyrovnaný nejlepší výkon roku 704 cm.

Čtyřiatřicáté vítězství za sebou zaznamenala za výkon 202 cm chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, ruské tyčkařce Jeleně Isinbajevové tentokrát k výhře stačilo 485 cm.

Závod na 400 metrů vyhrál v čase 44,29 olympijský vítěz Jeremy Wariner z USA, jenž se tentokrát neutkal se svým velkým rivalem LaShawnem Merrittem. Ten ho už letos dvakrát porazil, až v pátek v Paříži opět triumfoval dlouholetý čtvrtkařský suverén Warriner.

Tradiční stockholmský závod na jeden kilometr vyhrál devatenáctiletý Súdánec Abubaker Kaki, jenž svůj první kilometr pod otevřeným nebem v kariéře absolvoval za 2:13,93.

Smutně skončil návrat po 13 měsících k závodění pro domácího trojskokana Christiana Olssona. Osmadvacetiletého Švéda od jeho triumfu na olympijských hrách v Aténách pronásledují zdravotní obtíže, jež se mu nevyhnuly ani při dnešním comebacku.

Olsson skočil rovných 17 metrů, ale při čtvrtém pokusu si poranil zadní stehenní sval, jež ho připraví o možnost obhajoby zlata v Pekingu. Švédskému rozhlasu dokonce řekl, že bude přemýšlet o tom, zda mu stojí za to pokračovat s kariérou.

5000 m: 1. Defarová (Et.) 14:12,88,
100 m př.: 1. běh: 1. Lopezová-Schliepová (Kan.) 12,61, 2. běh: 1. Jonesová (USA) 12,64,
výška: 1. Vlašičová (Chorv.) 202,
tyčka: 1. Isinbajevová (Rus.) 485,
dálka: 1. Gomesová (Portug.) 704.