Blažek: Byl to nejdůležitější zápas v kariéře | iSport.cz
2. října 2010 • 06:00

Blažek: Byl to nejdůležitější zápas v kariéře

Autor: ČTK
TOP VIDEA
VIDEOGRAFIKA: Body hokejových klubů. Sparta nevládla vždy, týmy s jedním titulem VIDEOGRAFIKA: Body hokejových klubů. Sparta nevládla vždy, týmy s jedním titulem
Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes? Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek si bude vnitřně užívat jedinečný úspěch, na který dosáhl jím vedený tým v dnešním čtvrtfinále mistrovství světa. Reprezentantky nečekaně z turnaje vyprovodily obhájkyně titulu z Austrálie a přiblížily se zisku medaile, což je podle Blažka splněný sen.Český stratég bude ještě dnes večer prý krotit euforii v družstvu, které mu připravilo jeden z největších zážitků v kariéře."Byl to možná nejdůležitější zápas v mé kariéře. Já si úspěch užívám spíš vnitřně, ale na trenéra je toho někdy po takovém zápase moc. Proto euforii potřebuju krotit, aby mě z toho nekleplo," řekl po zápase s Austrálií novinářům Blažek.

"Ale je jasné, že jsem moc šťastný, že navazujeme na dřívější úspěchy českého ženského basketu, na předchozí úspěchy kolegy Bobrovského," prohlásil hrdě.Když karlovarskou arénu protnul zvuk závěrečného klaksonu a celá lavička se s hráčkami běžela radovat na palubovku, Blažek zůstal u střídačky a s hlavou v dlaních sledoval bujaré veselí na ploše.

Vítězná "valná hromada" českých basketbalistek po čtvrtfinále s AustráliíVítězná "valná hromada" českých basketbalistek po čtvrtfinále s AustráliíFoto Barbora Reichová (Sport)


"Porazit mistra světa, to se nepodaří každý den. Už před turnajem jsem říkal, že za každou holku v tomto týmu dám ruku do ohně, a jsem šťastný, že to teď takhle vrátily," radoval se Blažek."Také jsem tvrdil, že k úspěchu se nejezdí výtahem, ale musí se jít postupně po schodech. Hráčky turnaj prožívají, rvou se o každý míč, každý zisk má něčí podpis. O to větší radost teď máme, protože to je zásluha celého týmu," líčil Blažek.

Před zápasem jej překvapilo, když sledoval čtvrtfinálové vítězství Běloruska nad Ruskem, což byla první senzace vyřazovacích bojů. Češky svým triumfem nad Austrálií počin Běloruska možná ještě předčily. Blažek tvrdil, že triumf Běloruska byl motivací i pro Češky.

České basketbalistky v čele s Evou Vítečkovou (uprostřed) slaví postup do semifinále MSČeské basketbalistky v čele s Evou Vítečkovou (uprostřed) slaví postup do semifinále MSFoto Barbora Reichová (Sport)


"Říkal jsem si, že když něco takového mohly dokázat Bělorusky, proč by se to nemohlo povést nám. Na druhou stranu taková překvapení typu Běloruska nemám moc rád. Je to jako když sednu do tramvaje a chci vědět, kam mě doveze. Když chci jet do Nuslí, nechci skončit v Záběhlicích," žertoval Blažek.

V duelu s Austrálií českému týmu vyšla taktika a tvrdá obrana australských podkošových hvězd. Blažkovi prý nezatrnulo, ani když před čtvrtou čtvrtinou měly pivotky Kulichová, Večeřová a Burgrová po čtyřech faulech a hrozil jim předčasný odchod ze hřiště.

Česká lavička propuká v semifinálovou euforiiČeská lavička propuká v semifinálovou euforiiFoto Barbora Reichová (Sport)


"Ale i tak si myslím, že taktika byla zvolená dobře. Chtěli jsme hrát tvrdě, s tím má každý hráč problémy," vysvětloval Blažek.Dnes v noci prý jen tak neusne, před sobotním semifinále s Běloruskem podle něj bude důležitá psychologická příprava, aby hráčky byly plně soustředěné na zápas, v němž oproti duelu s Austrálií budou pro změnu opět v roli favoritek.

"Znova říkám, je potřeba to brát s pokorou, turnaj pokračuje, máme ještě dva zápasy. Je potřeba radost utlumit, protože pak to může končit ve zvláštním útlumu," řekl Blažek. "Je potřeba jet a dorvat to do toho finále. Kdybych to řekl v červnu, tak jsem si to mohl říkat jen ve snu," dodal.

Vítězná "valná hromada" českých basketbalistek po čtvrtfinále s Austrálií
Vítězná "valná hromada" českých basketbalistek po čtvrtfinále s Austrálií

 
Články odjinud


Články odjinud