14. dubna 2008 • 00:00

Druhé místo nebolelo

Brněnské basketbalistky podlehly ve finále Euroligy silnějšímu soupeři BRNO - Nejlepší euroligové basketbalistky hrají už druhým rokem v Moskvě. Ruský kolos Spartak s rozpočtem přes 350 milionů korun obhájil v Brně kontinentální titul, domácí tým favoritovi ve finále nestačil a prohrál 60:75. Třetí finále za poslední čtyři roky k triumfu jako v roce 2006 nedotáhl. Půl minuty před koncem finále povstali diváci ve vyprodané hale a spustili skandované Holky, děkujem! Krátce nato se u brněnské lavičky začaly objímat šampaňským zkropené ruské šampionky, ale poraženým to pranic nevadilo. Ani české bojovnice nešetřily úsměvy a tleskaly. Až se zdálo, že jsou všichni spokojení. "Je to pro nás takový zvláštní. Nepočítaly jsme, že vyhrajeme, ale určité zklamání to je," hodnotila pivotka Petra Kulichová. "Jsou nejlepší tým Evropy, ale dá se s nimi hrát vyrovnaně." To se ukázalo necelé tři minuty před koncem, když se agresivní Brňanky podruhé v utkání přiblížily na dohled sedmi bodů. Stejně jako v semifi nále proti Bourges dokázaly vymazat 17bodové manko, jenže včera to nestačilo. Ve 26. minutě totiž vedly dominující Moskvanky téměř nepřekonatelným rozdílem 58:33. "Kdyby ten rozdíl zůstal, byl bych zklamaný. Ale z konečného výsledku zklamaný nejsem, Spartak byl oproti ostatním týmům trochu vpředu. Herně už jsme však předvedli lepší výkon," prohlásil trenér Jan Bobrovský. "Každopádně jsem v Česku nezažil lepší atmosféru." Ruské družstvo hned v úvodu odsoudilo brněnské naděje k pokusu o zázrak. Za stavu 2:2 odskočilo trhákem 10:0 a nechalo se lehce unášet k očekávanému úspěchu. Ministr sportu z Mali, jenž se přijel pokochat uměním domácí Maiga-Baové, po jednom domácím koši nadšeně vyskočil ze židle, otočil se k publiku a pažemi je mocně vyzýval k bouři. Jenže ani neúnavné povzbuzování vyprodané haly dlouho jednoznačný průběh finále nenarušilo. Rozdíl skóre se hrozivě rozevíral jako nůžky. S 18 body a 12 doskoky opět vládla Australanka Jacksonová, které zdatně pomáhalo americké komando Birdová, Taurasiová a Thompsonová. "Úžasná atmosféra, dala nám skvělou energii," nadšeně hlásila Jacksonová na tiskové konferenci se síťkou od koše na krku. "Byl to neuvěřitelný basket, i díky soupeřkám. Jsem ráda, že mám první titul s Natou," obrátila se na trenérku Hejkovou a poplácala ji po stehně. Domácí tým se ale nesložil a předvedl heroický návrat do zápasu. Pivotka Večeřová se tvrdě bila pod košem a dala návod i ostatním. Brňanky zdvojovaly obranu na půlce a nutily soupeřky k chybám. "Tři čtvrtiny jsme hrály dobře, ale pak jako bychom už čekaly na poslední vteřiny," vysvětlovala Natália Hejková. Náskok se začal tenčit a do bitvy se i zásluhou rozhodčích rychle vlily emoce. Po sporných verdiktech se Jacksonová hlasitě smála a Thompsonová údivem otevřela pusu. Rozlícená Birdová dokonce ukazováčkem šermovala před obličejem španělského sudího, který neváhal vykázat i domácího maskota, zeleného žabáka. Z hlediště dvakrát přistála na ploše plastová lahev. A do vřavy se zapojil neopatrnými výroky i hlasatel: "To je zajímavé, co teď rozhodčí vykouzlili! Neházejte ty fl ašky, přestože výrok rozhodčího nebyl nejšťastnější." Nápor českých mistryň ve vyhrocené atmosféře už ale k senzačnímu obratu nevedl. Protivnice si vítězství zkušeně pohlídaly a ve skóre znovu odskočily. "Neměly jsme si nechat ujít začátek, kdy nám dávaly koše hodně zadarmo. V poslední čtvrtině na ně holky nastoupily, dařilo se. Ale síly pak rychle ubývají," řekla Kulichová. *** FINAL FOUR V ČÍSLECH FINÁLE SPARTAK-BRNO 75:60 Body: Jacksonová 18, Birdová a Taurasiová po 14, Thompsonová 12, Karpuninová 7, Ščegolevová 6, Millerová 4 - Žirková 16, Veselá 10, Večeřová 8, Machová a Whitmoreová po 5, Vítečková, Kulichová, Maiga-Baová a Béresová po 4. Trojky: 16/6:18/6. TH: 27/21:18/12. Fauly: 15:21. Rozhodčí: Zavlanos (Řec.), Bulto (Šp.), Keseratar (Tur.). Diváci: 3500 (vyprodáno). Po čtvrtinách: 24:14, 43:27, 60:42. O 3. MÍSTO JEKATĚRINBURG-BOURGES 70:69 Body: Grudaová a Abrosimovová po 13, Nolanová 10, Leučanková 9, Aubertová 7, Rachmatulinová 6, Harrowerová, Jonesová a Taylorová po 4 - Kiretaová 20, Snellová 16, Dumercová 7, Melainová a Ndongueová po 6, Petrovičová a Miyernová po 5, Lepronová 4. Trojky: 10/3:8/3. TH: 10/9:20/14. Fauly: 21:14. Rozhodčí: Zurapovič (Srb.), Loguzzo (It.), Kremerová (Něm.). Diváci: 3000. Po čtvrtinách: 21:16, 34:26, 45:48. VÍTĚZKY EUROLIGY 1992 Valencie 1993 Valencie 1994 Como 1995 Como 1996 Wuppertal 1997 Bourges 1998 Bourges 1999 Ružomberok 2000 Ružomberok 2001 Bourges 2002 Valenciennes 2003 Jekatěrinburg 2004 Valenciennes 2005 Samara 2006 BRNO 2007 Spartak Moskva 2008 Spartak Moskva ALL STAR TÝM Birdová (Spartak), Žirková (BRNO), Snellová (Bourges), Thompsonová, Jacksonová (obě Spartak). CENA MVP Jacksonová