Sastre: Ten, který obětoval vše | iSport.cz
František Prachař
28. července 2008 • 15:56

Sastre: Ten, který obětoval vše

Carlos Sastre v ulicích Paříže.
TOP VIDEA
Prymula hrozí omezeními. Zavře hokej krám? Na fotbale možná limit 3 000
Plzeň se v Ondráškovi trefila, říká redaktor Sportu. Sedne i do kabiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Největším úspěchem je užívat si to, co děláš a čeho jsi dosáhl. Je pozoruhodné, že Sastre s tímto skromným krédem vyhrál Tour de France, největší cyklistický závod světa.Tour má prý vždy takového vítěze, jakého si zaslouží. Pokud je to pravda, čekají zřejmě cyklistiku skvělé roky. Sastre vyhrál, ač nemá takové dispozice jako před závodem favorizovaný Cadel Evans. Ten měl být díky všestrannosti nejlepší.

Jenže španělský drobek s pouhými 61 kilogramy dokázal přebít sílu Australana svou lehkostí v horách, což dokázal vítězným únikem v nejtěžší etapě s cílem na legendárním stoupání Alpe D´Huez. Pak v časovce uhájil vedení o minutu a pět vteřin.

CARLOS SASTRE
Věk: 33 let
Výška/váha: 173 cm/61 kg
Tým: CSC

Největší úspěchy: vítěz Tour de France 2008, druhý na Vueltě 2007, třetí na Tour de France 2006, druhý na Vuetlě 2005, Nejlepší vrchař Vuelty 2000.

Top 5 událostí letošní Tour
- unik Carlose Sastreho ve stoupání na Alpe D´Huez
- čtyři etapové vítězství spurtéra Marka Cavendishe
- bratři Frank a Andy Schleckové oblékali po 18. etapě žlutý respektive bílý dres
- čtyři pozitivní dopingové testy Manuela Beltrana, Moisese Duenase, Ricarda Ricca a Dmitrije Fofonova
- Belgičan Wim Vansevenant obsadil potřetí v řadě poslední místo celkové klasifikace

Pozice lídra ve sportu spojovaným s častým dopingem není jednoduchá. A on jí ve 33 letech dokázal přijmout. Když už v sobotu po 53kilometrové časovce bylo jasné, že Sastre uhájí žlutý trikot pro vítěze, musel na tiskové konferenci před stovkami novinářů odrážet nepříjemné otázky.

Na Tour byli usvědčení z užívání zakázaných látek závodníci Ricco, Beltran a Nevado (až poté byl odhalen čtvrtý hříšník Fofonov – pozn. aut.). Cyklistika stále v mnoha lidech vzbuzuje nedůvěru. Počítáte s tím, že se v této souvislosti jako vítěz tak velkého závodu budete muset vyrovnat s určitými pochybnostmi části veřejnosti?

„Vím, kdo jsem. Vím, že jsem tomuto vítězství obětovat vše,“ začala hvězda týmu CSC. „Vždy budou pochybnosti. Podvádění je součást tohoto světa. Jsem rád, že teď můžu pořádně nahlas do celého světa vykřičet, že jsou mezi námi lidé, kteří trénují tvrdě každý den a obětují každý den vše svému snu,“ uzavřel nový cyklistický král.

Cesta Sastreho na piedestal pro vítěze Tour v Paříži, kam si včera vytáhnul i své dvě děti, byla dlouhá. Profesionálem je rovných deset let a za tu dobu ho většinu kariéry doprovázelo slovo „pomocník“.

V tréninku se řídil slovem „bolest“, v závodech zase opakoval výraz „oběť“. Během kariéry se takto stihnul obětoval pro dřívější idoly Laurenta Jalaberta, Abrahama Olana, Josebu Belokiho či Ivana Bassa.

Kvalitní vrchař sice byl počítán mezi přední jezdce pelotonu, ale jen málokdo mu dával šance na nejvyšší mety. Poté, co v roce 2006 obsadil po diskvalifikaci dopujícího Američana Floyda Landise třetí místo, měl být podle mnohých na vrcholu.

Včera dokázal, že vrchol ho potkal až nyní. „Jsem tak uvolněný. Ani se necítím unavený,“ popisoval na bulváru Champs Elysées rodák z Madridu, kterého ke sportu přivedl v osmi letech otec Viktor – zakladael cyklistické školu v oblasti Barraca. „Dal mi to, čemu dnes říkám psychická odolnost,“ děkoval svému rodiči.

Naní Sastre vytěžil vše co mohl z podpory stáje CSC. Ta získala kromě jeho žlutého trikotu zásluhou Andyho Schlecka i bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let – jeho starší bratr Frank navíc závod dvě etapy vedl.

Dánská ekipa se stala rovněž nejsilnějším týmem Tour – k tomu přispěly i výkony dvojnásobného světového šampiona v časovce Fabiana Cancellary, který Sastremu radil, či zkušených Jense Voigta a Stuarta O´Gradyho.

Síla formace, jež vytvořil vítěz „Staré dámy“ z roku 1996 a nyní manažer Bjärn Riis, překonala ve statistikách i velkoklub Discovery Channel nedávné éry Lance Armstronga. „Na něj jezdilo osm lidí.

Tady byli tři hvězdy a další skvělí jezdci, kteří spolu dokonale spolupracovali,“ zhodnotil počínání CSC Lubor Tesař, historicky jediný český medailista z mistrovství světa. „To, co jsem já dělal předtím, udělali mí spolujezdci nyní. Obětovali se pro mě a já jim děkuji,“ dodal Sastre.

 

 

 

Témata:  sport, cyklistika, sastre
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud