České derby vyhrál Tullamore | iSport.cz
22. června 2008 • 17:30

České derby vyhrál Tullamore

Autor: ČTK
TOP VIDEA
Ondrášek? Správný magor, chválí Švancara. Do Plzně se hodí
Mladá Boleslav - Jablonec: Škodův nadýchaný centr zužitkoval krásnou hlavičkou Mašek, 2:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

České derby vyhrál překvapivě hnědák Tullamore v sedle s žokejem Václavem Janáčkem. O triumfu rozhodl díky drtivému finiši, když soupeře nechal v cílové rovince daleko za sebou.Kůň dnes na pražském závodišti ve Velké Chuchli nepatřil k největším favoritům a do dostihu šel s kurzem 14:1 na prvenství.

Druhý skončil Vitulus, kterého stejně jako vítěze trénuje Zdeno Koplík, třetí doběhl Duplo. Čas vítěze 2:34,57 min byl druhý nejpomalejší za posledních deset let.

Nejdůležitější zkouška tříletých koní se odehrávala ve velkém vedru a v Chuchli začala dramaticky už v prvních desítkách metrů po startu.

Hnědák Tullamore v sedle s žokejem Václavem Janáčkem.
Hnědák Tullamore v sedle s žokejem Václavem Janáčkem.

Pod kopyty dalších koní totiž skončil žokej Jaroslav Línek a naděje Teddy Readyho skončily velmi záhy.

Většinu dostihu pak odtáhl v čele jeden z velkých favoritů Dick Morris, který vedl ještě na začátku cílové rovinky.

Jenže pak přišlo neuvěřitelné zrychlení Tullamorea z vnější části dráhy a už dávno před cílem mohl Janáček zvednout vítězně ruku nad hlavu.

Pak už nestačil přijímat gratulace, přitom do dostihu nešel zcela zdráv. "Mám po zlomenině klíční kosti a nějak špatně mi to srůstá, vylézají mi dokonce dráty.

Dnes jsem to ale musel překonat, přece jen šlo o derby. Zítra jdu na prohlídku a není vyloučeno, že si budu muset dát tři týdny pauzu," řekl novinářům třiadvacetiletý žokej, který byl blízko velkého úspěchu už před týdnem, kdy skončil na druhém místě v Rakouském derby s Connexem.

Tullamore nebyl žádným velkým favoritem i proto, že to prý není nijak pracovitý kůň a nikdo netušil, co od něj čekat.

"V tréninku je to flákač, a to jsem s ním byl v práci jen dvakrát. Jenže jak přijde dostih, musí se v pravou chvíli popohnat a jeho potenciál se ukáže. Dnes se to lámalo 900 metrů před cílem, dostal na zadek a pak už šel nádherně," popisoval Janáček strategii, jak šampiona přinutit k plnému výkonu.

O ještě větší radost celého týmu se pak postaral vítězův stájový a tréninkový druh Vitulus. Žokej Radek Koplík ho totiž dovedl do cíle na druhém místě.

Trenér Zdeno Koplík už v minulosti poznal, jak chutná výhra ve Slovenském derby, dnes měl v cíli koně na prvních dvou místech.

"Možná jsem věřil, že se dobře ukáže Tullamore, ale že si tak dobře povede i druhý Vitulus, to jsem skutečně nečekal. Ale Tullamore je výborný kůň, vždyť to ukázal už ve slovenské Velké jarní ceně," připomněl předchozí vítězný dostih dnešního šampiona.

Osobně však velký bratrovražedný souboj svých svěřenců nesledoval. "Nemám na to nervy, zavřel jsem se do stájí," přiznal Zdeno Koplík.

Výsledky:
88. Staropramen České derby (dotace tři miliony korun):
1. Tullamore (ž. Janáček, stáj YOKO, trenér Zdeno Koplík) 2:34,57 min., 2. Vitulus (ž. Radek Koplík), 3. Duplo (ž. René Koplík), 4. Magic Slipper, 5. Urodos.

Rámcové dostihy:
I. My Dragon (ž. Chaloupka) - Ozon - Loreo,
II. Rabbit Zaha (ž. Radek Koplík) - Magma - Flame,
II. De Roberto (ž. Dwyer) - Certus - Paldox,
IV. Aspen (j. Korečková) - Bel Jumper - Anthony,
V. Batalistyka (ž. Srnec) - Determinacja - Vadeona,
VI. Camill (ž. Hind) - Saldenzar - Tempeltänzer,
VIII. Hyphen (am. Pejšková) - Tornado Carnival - Nord Ouest.

Témata:  sport, dostihy, ČR, derby

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud