Váňa zlatou tečku nenapsal, Velkou pardubickou vyhrál Faltejsek | iSport.cz
13. října 2012 • 16:43

Váňa zlatou tečku nenapsal, Velkou pardubickou vyhrál Faltejsek

Autor: iSport.cz, ČTK
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap
BASKETBALOVÝ INSIDER: Satoranský má před sebou nejlepší sezonu v NBA BASKETBALOVÝ INSIDER: Satoranský má před sebou nejlepší sezonu v NBA
VŠECHNA VIDEA ZDE

Neuvěřitelný příběh o nezdolné vůli Josefa Váni se zlatého vyvrcholení nedočkal. Legendární žokej, který za týden oslaví šedesátileté narozeniny, na deváté vítězství ve Velké pardubické nedosáhl, ve 122. ročníku slavného dostihu triumfoval žokej Jan Faltejsek s hnědkou Orphee des Blins. Druhý byl s velkou ztrátou 16 délek Ronino s Jiřím Kouskem, obhájce prvenství Tiumen s Váňou doběhl třetí.Hnědák Tiumen, který útočil na čtvrté vítězství za sebou, byl s kurzem 2:1 největším favoritem, ale stejně jako všichni další soupeři nedokázal čelit vynikajícímu výkonu vítězné klisny ze stáje DS Pegas.

Faltejsek ji držel od počátku v čele dostihu, postupně zvyšoval náskok a v cílové rovině už o jejich triumfu nebylo nejmenších pochyb.

Orphee des Blins vyrazila do čela hned po startu a náskok pak už postupně jen navyšovala. Všechny skoky včetně Taxisova příkopu zvládla bravurně.

Váňa se mohl sedm dnů před svými šedesátinami stát nejstarším vítězem dostihu. Amatér Vladimír Hejmovský se v roce 1951 radoval devět dnů před šedesátými narozeninami.

Vyhlášení vítězů - zleva vítěz Jan Faltejsek, druhý Jiří Kousek a třetí Josef Váňa
Vyhlášení vítězů - zleva vítěz Jan Faltejsek, druhý Jiří Kousek a třetí Josef Váňa

Při svém šestadvacátém startu v dostihu se Váňa tradičně držel na dohled čela a jel s Tiumenem co nejkratší trasou, ale na Orphee des Blins a Ronina nestačil.

"Myslím, že jsme moc chyb neudělali a vyhráli ti lepší. Nepodařilo se, nevadí," řekl ještě v sedle koně v České televizi Váňa, který si v dubnu zlomil levou stehenní kost, musel na operaci a před Velkou pardubickou jel jen jeden dostih.

Pardubický dostih na 6 900 metrů se slavným Taxisovým příkopem měl letos dotaci 4,8 milionu korun. Startovalo v něm 23 koní, dokončilo patnáct.

122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (překážkový dostih na 6900 metrů, dotace 4,8 milionu korun):
1. Orphee des Blins (ž. Faltejsek, tr. Wroblewski, majitel DS Pegas),
2. Ronino (ž. Kousek),
3. Tiumen (ž. Váňa st.),
4. Maljimar (ž. Reveley),
5. Valldemoso (ž. Andrés),
6. Uncle Junior (ž. Mullins).
Výrok: zadrženě 16 - 12 - 12. Čas: 9:13,39. Do cíle dojelo 15 z 23 koní.

Rámcové dostihy:
I.: Damietta (Rigo) - Reaper - Vivienne of Gracie,
II.: Čáriray (Tůma) - Taro - Camilleri,
III.: Ohio (Sovka) - Saluti - Hegnus,
IV.: Sheron (ž. Faltejsek) - Zarif - Status Quo,
V.: O´Key (ž. Bartoš) - Borderland - Terebesz,
VI.: Cherwick (ž. Myška) - Sešlost - Speranza,
VII.: Gejzír (ž. Boyer) - Khalshani - Alanbrooke.

 
Články odjinud


Články odjinud