Raftaři se radovali na MS | iSport.cz
2. července 2007 • 00:00

Raftaři se radovali na MS

Autor: ČTK
Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek
TOP VIDEA
SE SIMONOU: Martin Erat a brněnský hantec. Co je to paluša či hrnót krtkem? SE SIMONOU: Martin Erat a brněnský hantec. Co je to paluša či hrnót krtkem?
TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vydatný déšť v Jižní Koreji přinesl českým raftařským posádkám štěstí, které znamenalo dvojnásobnou zlatou radost. Navíc ženy obhájily titul absolutních mistryň světa.Dvojnásobnou zlatou českou radostí skončil v Jižní Koreji světový šampionát v raftingu. Oba české čluny v závěrečné disciplíně - dlouhém sjezdu - obhájily prvenství z minulého mistrovství světa v Ekvádoru. V celkovém hodnocení vyhrála znovu ženská posádka RK STAN Trója titul absolutních mistryň světa, prostějovští Šamani skončili stejně jako před dvěma lety na celkovém druhém místě. Přes noc zavalil oblast Indže vydatný déšť, který zvýšil hladinu řeky Naerinčchon o více než půl metru a organizátoři posunuli start sjezdu proti proudu výše do hor. Na posádky, startující po třech člunech ve dvouminutových intervalech, čekala devítikilometrová trasa, na níž se střídaly klidné úseky s pasážemi dosahující čtvrtého stupně obtížnosti. "V určitých místech jsem si říkala: panebože, do čeho jsme to vjely," řekla v cíli Michaela Dvořáková, kapitánka už dvojnásobných mistryň světa. Cestu za celkovým vítězstvím měly Jezinky z Tróje jasně narýsovanou - v cíli sjezdu musely být před Novozélanďankami i Kanaďankami, s nimiž byly ve skupině. I přes zaváhání na startu se to vítězkám slalomu podařilo. "Ty naše starty, to už je taková klasika," uvedla s úsměvem Jaroslava Hájková. "Naštěstí máme lepší pasáže po startu, takže po pár desítkách metrů jsme je předjely a už jsme si jenom kontrolovaly záda." Novozélanďanky zaváhaly ve druhém obtížném úseku, kde se zapotily i české raftařky. "V té soutěsce se to pořádně valilo a muselo se tam jet pořád vpravo kolem skal," řekla Renata Koehlerová. "V jednu chvíli nás to tam nahodilo a musely jsme se odrážet od skály rukama, ale naštěstí jsme se moc nezdržely a klaplo to. Je to paráda, že se nám podařilo obhájit loňský titul!" Mužská posádka WD Prostějov byla po slalomu na průběžném sedmém místě a startovala ve třetí skupině se slabšími soupeři Velkou Británií a Austrálií. "Byl to docela mazec, konečně pořádně divoká voda," liboval si Jan Neset, který získal už druhý titul vicemistra světa. "V podstatě se od nás nic jiného než vítězství nečekalo, když jsme všichni sjezdaři." Ve druhé třetině závodu přišla na část posádky menší krize. "Ale naštěstí jsme se stačili vzpamatovat," řekl levý háček Jan Vlček. "Kdyby nám někdo po prvním dnu, kdy jsme absolutně nezvládli sprint, řekl, že budeme nakonec druzí, tak bychom se mu všichni vysmáli. Ale nakonec se to podařilo a jsme zase na bedně," uvedl nejzkušenější člen prostějovské posádky pětatřicetiletý Pavel Šamánek.


Výsledky - sjezd: Muži: 1. Česká republika, 2. Rusko, 3. Japonsko. Ženy: 1. Česká republika, 2. Kanada, 3. Slovensko. Celkové pořadí: Muži: 1. Brazílie, 2. Česká republika, 3. Japonsko. Ženy: 1. Česká republika, 2. Kanada, 3. Nový Zéland.

Témata: 
Články odjinud


Články odjinud