Volejbalistky slaví postup na ME! Jistotu dala výhra nad Bosnou

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

České volejbalistky si s předstihem vybojovaly účast na mistrovství Evropy. Jistotu postupu ze skupiny F jim dalo na úvod druhého turnaje dnešní vítězství v Zenici nad domácí Bosnou a Hercegovinou 3:1 po setech 19:25, 25:22, 25:9 a 25:14.

Češky vyhrály ve skupině čtvrtý zápas v řadě a ztratily jen dva sety. V čele tabulky mají dvanáct bodů a náskok šesti bodů před Bosnou a Lotyšskem. Neskončí už hůře než druhé, přičemž na šampionát postoupí ze skupiny dva celky.

Jen v prvním setu duelu s Bosnou se volejbalistkám nedařilo. Příliš chybovaly a nepomohly ani změny v sestavě. Od druhého setu naskočila do základní šestky nejlepší volejbalistka roku smečařka Mlejnková a tým začal domácí postupně přehrávat.

Právě Mlejnková zajistila ve druhém setu náskok 20:18, střídající Šimáňová přidala za pomoci pásky eso a od té doby Češky dominovaly. Ve třetí sadě Bosnu deklasovaly 25:9. Ve čtvrté ustály pokus domácích o nástup a ve druhé části setu znovu zářily - chytaly ulívky, blokovaly a dařilo se jim i v obraně v poli.

V útoku se spoléhaly na univerzálku Orvošovou, která byla s 24 body nejlepší hráčkou utkání. Blokařka Trnková přidala 14 bodů, smečařka Kossányiová 13 a Mlejnková měla o bod méně.

Češky mají před sebou ještě dva zápasy. První místo ve skupině mohou potvrdit v sobotu proti Slovinsku a v neděli nastoupí proti Lotyšsku. Oba zápasy se hrají od 17:00.

Volejbalistky se na Euro podívají po čtyřech letech, v roce 2019 na mistrovství Evropy po 14 letech chyběly. Letos budou ME hostit na přelomu srpna a září Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko, na turnaji bude hrát 24 týmů.