Laver Cup 2017: Co uvidíte jen na Laver Cupu: černý kurt, herní systém i unikátní dvojice | iSport.cz
22. září 2017 • 04:50

Co uvidíte jen na Laver Cupu: černý kurt, herní systém i unikátní dvojice

Autor: jon
 • Na co všechno se můžou těšit fanoušci tenisového Laver Cupu v Praze? Na co všechno se můžou těšit fanoušci tenisového Laver Cupu v Praze?FOTO: Koláž iSport.cz

  V pátek po obědě vypukne unikátní sportovní akce na českém území. Tenisový Laver Cup slibuje výjimečnou podívanou, na které se sjedou největší tenisové hvězdy současnosti. Nejen přítomností legendárních Rogera Federera a Rafaela Nadala je ale první ročník nového klání zvláštní. Na co se ještě mohou fanoušci, kteří zavítají v následujících třech dnech do O2 Areny, těšit?

 • Černý kurt

  Nahlédněte do tenisového jeviště pro Laver Cup v Praze! Černá je krásná

  „Hodně tvrdě jsme pracovali, abychom vytvořili nejčernější kurt, jaký kdy existoval,“ uvedl unikátní dvorec v pražské O2 Areně šéf Laver Cupu Steve Zacks. Speciální barva dvorce slibuje skvělou vizuální podívanou. Diváci určitě ocení kontrast s bílými lajnami, celý program bude krášlit světelná show, která na černém povrchu obzvlášť vynikne. Už potemnělá hala, ještě bez přítomnosti fanoušků, na člověka působí svátečním dojmem, který burácející dav ještě znásobí.

  V Libni vznikla i unikátní konstrukce kolem samotného kurtu. Obepíná ho velká digitální zeď, na níž se budou promítat opakované záběry i průběžné skóre. Zaujme i konstrukce laviček pro oba týmy, diváci díky ní budou mít dobrý výhled na hráče, kteří budou fandit svým týmovým parťákům. Speciální je také konstrukce hlediště. Díky novým tribunám v rozích se zvýšila kapacita na 17 tisíc diváků, tolik jich na tenisové akci v pražské aréně ještě nebylo.

  Středně rychlý povrch je zvolený tak, aby vyhovoval všem tenistům. „Výjimečný je jedině v tom, že se zatím nikde jinde na černém kurtu nehrálo. Co se týče rychlosti, odskoku a tak dále, je ten kurt perfektně připravený. Trénovali jsme na tom od středy, nějaký čas na něm strávili. Na okruhu není předepsaná barva kurtu, na turnajích hrajeme na rozdílných kombinacích. Člověk si musí zvyknout, tady je černá, ale dnů na přípravu jsme měli dost,“ okomentoval kurt český zástupce ve výběru Evropy Tomáš Berdych.

 • Nezvyklý herní systém

  Laver Cup je jedinečná tenisová událost, kterou nelze s ničím srovnat, shodují se tenisté

  Tvůrci nové akce vymysleli unikátní systém. Na Laver Cupu se střetávají dva výběry po šesti hráčích, zápolí se ve třech dnech. Každý den se odehrají tři dvouhry a jedna čtyřhra (více o herním systému ZDE »). Aby bylo neustále o co hrát, s přibývajícími dny roste i význam zápasů – v pátek berou vítězové pro svůj tým jeden bod, v sobotu dva a na závěr v neděli už tři. To zaručuje, že ještě v nedělním odpoledním programu určitě nebude známý celkový vítěz. Při extra dramatickém vývoji může dojít až na stav 12:12, při kterém by rozhodla nadstavbová čtyřhra.

  „Vzhledem k nastavenému formátu celé akce musí člověk dobře rozhodnout nasazení hráčů i s výhledem na to, jak bude vypadat sobota a co se může dít v neděli. Také v tom je to rozdílné od Davis Cupu,“ přiznal Tomáš Berdych, že výběr nominace tenistů může celkový výsledek hodně ovlivnit.

  „Tenhle formát pomáhá outsiderům, kterým my letos jsme,“ uznal kapitán výběru Světa John McEnroe. Připomněl i schéma jednotlivých zápasů – dva vítězné sety, za stavu 1:1 rozhoduje tiebreak do deseti bodů. Tím by utkání měla odsýpat rychleji, zároveň jsou víc nevyzpytatelné. „Je to opravdu nepředvídatelné. Jsem rád, že se s námi moc nepočítá, o to víc se zvyšují naše šance,“ dodal McEnroe.

 • Unikátní dvojice ve čtyřhře

  Berdych s Nadalem v deblu, Laver cup nabídne hvězdné složení čtyřhry

  Praha možná uvidí jednu velkou světovou premiéru. Poprvé se k sobě na kurt můžou postavit Rafael Nadal a Roger Federer, tenisoví velikáni a největší soupeři poslední éry. „Chceme si spolu zahrát,“ shodují se legendy.

  „Nemůžu se dočkat, až budu mít Rafův forhend na své straně kurtu,“ usmíval se Federer po přivítání od fanoušků na Staroměstském náměstí. Je pravděpodobné, že v sobotu nebo v neděli Björn Borg tyhle dva borce nominuje k sobě a fanoušci se dočkají unikátního utkání.

  Jisté je, že už v pátek večer si spolu poprvé zahrají Nadal s Tomášem Berdychem. „Nikdy jsem s Rafou na jedné straně kurtu nehrál, strašně se na to utkání těším,“ přiznal český tenista. Jejich noční klání proti světové dvojici Kyrgios, Sock je největším tahákem prvního dne pražského soupeření.

 • Oba kapitáni oznámili hráče do pátečních zápasů
  Oba kapitáni oznámili hráče do pátečních zápasů

   

  Vše o Laver Cupu zde >> 

  Nenechte si ujít páteční Sport Magazín před startem Laver Cupu! Před objektivem pózoval Tomáš Berdych

  Trénink hvězd. Federer předvedl tenisové parády s Berdychem

 
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud