Veselý vyřadil Kordu, Plíšková končí. Slaví Kvitová, Krejčíková i Lehečka

2
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Paráda! Jiří Veselý porazil v prvním kole Wimbledonu turnajovou dvaadvacítku Sebastiana Kordu, do druhého kola postoupila po boji i Petra Kvitová. Suverénně zvládli své duely Jiří Lehečka a také Barbora Krejčíková. Přes první kolo naopak neprošla Karolína Plíšková, která propadla s 225. hráčkou světa, Natalijí Stevanovičovou ze Srbska. Další tři Češky v deštěm posunutém programu budou hrát až ve čtvrtek.

Kvitová zahájila oblíbený grandslam stejně jako před rokem proti Paoliniové a znovu ji porazila ve třech setech. Původně měly hrát už v úterý, ale deštivé počasí zavinilo odklady. Nakonec si ve středu zahrály na centrálním kurtu.

Jednadvacetiletý Lehečka si připsal si na travnatých dvorcích v All England Clubu první výhru, Rodák z Mladé Boleslavi měl nastoupit proti Ofnerovi stejně jako řada jeho krajanů v úterý, program však přeložilo deštivé počasí. To v Londýně dvakrát ovlivnilo i dnešní duel. Organizátoři museli natáhnout plachty už v prvním setu za stavu 4:4 a 30:30 při servisu Ofnera. Rakušan po návratu na kurt game nedopodával a Lehečka získal první set.

Přerušen byl také druhý set a i v něm Lehečka zvládl návrat na dvorec lépe. Dál si držel stoprocentní bilanci na servisu a sadu získal díky brejku v páté hře. Čtvrtfinalista letošního Australian Open už soupeře do ničeho vážného nepustil, brejkl jej ještě na začátku třetího setu a využil po hodině a 42 minutách první mečbol. „Jsem rád, že se mi povedlo vyhrát a přežít první kolo. Na kurtu jsem byl lepším hráčem,“ doplnil Lehečka.

Dvaasedmdesátý hráč světa Ofner měl jen dva brejkoboly, které nevyužil. Lehečka proměnil tři z deseti a zahrál 22 vítězných míčů. Český tenista vyzve v dalším kole turnajovou osmnáctku Argentince Francisca Cerúndola.

Odložený vstup do turnaje zvládla také turnajová desítka Krejčíková. Domácí Watsonovou porazila na kurtu číslo 1 za hodinu a 35 minut a postoupila do 2. kola Wimbledonu potřetí za sebou. Soupeřku předčila v poměru vítězných míčů 22:10, neztratila ani jednou servis a vyzve šestnáctiletou Rusku Mirru Andrejevovou.

„Zápas jsem začala velice dobře. Hrála jsem rychle, to jí úplně nesedělo. První set jsem uhrála 6:2, ale bylo to o jednom brejku. Ve druhém jsem měla dost příležitostí. Hodně 30:0, nedařilo se mi to prolomit. Cítila jsem, že čím více budeme hrát a bude uhrávat svůj servis, tím přijde pak zápletka. Bez toho to nejde. Byla jsem ráda, že jsem tu zápletku zvládla a dohrát to ve dvou setech,“ zhodnotila Krejčíková.

Veselý prošel prvním kolem Wimbledonu i podeváté. Loňského osmifinalistu a 22. nasazeného Kordu přehrál 7:6, 4:6, 6:2 a 6:3. Přerušil tak sérii pěti porážek.

„Je to můj devátý Wimbledon a podeváté jsem prošel do druhého kola. Je to něco, co jsem v hlavě měl, že bych nerad odjížděl po prvním zápase,“ cenil si Veselý. „Soupeř to byl těžký. Věděl jsem, že Kordič je skvělý hráč, má čtvrtfinále Australian Open a semifinále Queens. Ale také dlouho nehrál kvůli zápěstí. Přece jen jsem si říkal, že když budu dobře podávat, tak na Wimbledonu se mi vždycky dařilo. Zápas jsem zvládl herně i mentálně skvěle. Závěr byly obrovské nervy, myslím si, že to bylo vidět, ale v důležitých momentech jsem nezkazil a uhrál jsem si to,“ dodal.

Plíšková vypadla s 225. hráčkou světa

Nečekaně naopak dohrála Plíšková. Světová devatenáctka získala proti srbské kvalifikantce Stevanovičové jen pět gamů. V 1. kole Wimbledonu vypadla teprve podruhé v kariéře a poprvé od roku 2012. Rodačka z Loun prohrála šestý ze sedmi posledních zápasů.

Plíšková nezískala v duelu s 225. hráčce světa ani jeden brejk, o servis naopak třikrát přišla. První set ztratila po nevydařené koncovce, kdy od stavu 2:2 prohrála všechny čtyři zbývající hry. Nevyšel jí ani úvod druhého setu, kde brzy prohrávala 0:3 a i přes pět odvrácených mečbolů už manko brejku nesmazala. V 1. kole grandslamu vypadla podruhé za sebou.

Ivaška (Běl.) - Coria (Arg.) 4:6, 6:4, 6:3, 6:0,
Eubanks (USA) - Monteiro (Braz.) 4:6, 7:5, 7:5, 6:3.

Dvouhra - 2. kolo:
Djokovič (2-Srb.) - Thompson (Austr.) 6:3, 7:6 (7:4),
Sinner (8-It.) - Schwartzman (Arg.) 7:5, 6:1, 6:2.

Blinkovová (Rus.) - Wickmayerová (Belg.) 6:2, 4:6, 6:3,
Kvitová (9-ČR) - Paoliniová (It.) 6:4, 6:7 (5:7), 6:1.

2. kolo:
Šwiateková (1-Pol.) - Sorribesová (Šp.) 6:2, 6:0,
Kasatkinová (11-Rus.) - Burrageová (Brit.) 6:0, 6:2.

Šílené fronty na Wimbledonu! Selhání se vstupenkami, na zápas se nedostanete včas