2. července 2007 • 00:00

České jedničky jsou v osmifinále

Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

AKTUALIZOVÁNO - Nicole Vaidišová a Tomáš Berdych potvrzují prognózy a zůstávají v soutěži. Dalším soupeřem českého daviscupového reprezentanta bude zkušený Jonas Björkman.

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová zvládla dohrávku sobotního zápasu třetího kola s Victorií Azarenkovou a postoupila do osmifinále Wimbledonu. Do utkání s běloruskou tenistkou dnes vstoupila s vedením 1:0 na sety a za stavu 3:2 v druhé sadě. Vyhrála tři hry za sebou a stejně jako loni se dostala mezi nejlepších šestnáct. O postup do čtvrtfinále bude bojovat s Francouzkou Amélií Mauresmovou. Obhájkyně titulu na posledních dvou grandslamových turnajích vypadla s Lucií Šafářovou a i na londýnské trávě se jí nyní do cesty postavila česká soupeřka. Vaidišová má s Mauresmovou bilanci vzájemných zápasů vyrovnanou 2:2 a vyhrála poslední dvě vzájemná utkání včetně loňského osmifinále Roland Garros. Podobně jako Nicole na tom byl i Tomáš Berdych, který dohrával sobotní zápas proti Korejci Leeovi. Před dvěma dny rozehrané utkání se vyvíjelo ve prospěch českého tenisty. Berdych vyhrál první sadu 6:4 a ve druhém setu prohrával 2:3. Zrovna když měl servírovat přerušil rozhodčí hru pro déšť. Dnešní dohrávku zvládl nejlépe postavený Čech na žebříčcích ATP s menšími problémy. Druhou sadu uhrál v tiebreaku a i v rozhodujícím setě měl potíže. Berdych sice vzal hned na začátku Korejci podání a dostal se do vedení 4:1 a 5:3. Když však servíroval na vítězství v zápase, Lee mu poprvé v utkání sebral podání a dotáhl třetí set do tiebreaku. V něm byl pak úspěšnější český tenista. Nicole Vaidišová se po postupu plná odhodlání dívala směrem k příštímu zápasu s Mauresmovou a uznává kvality bývalé světové jedničky. "Samozřejmě je tady favoritkou, to se nedá zapírat. Tráva jí sedí a hraje na ní dobře, já ji jako oblíbený povrch nemám. Ale myslím si, že tam nejdu s tím, že nemám šanci," řekla novinářům česká fedcupová reprezentantka. "Těším se na ten zápas, pro tyhle zápasy člověk hraje. Nejdu tam s tím, že si jdu jenom zahrát a zkusit, jak to dopadne. Vím, že ji můžu porazit. Myslím, že mám šanci vyhrát," dodala tenistka. Soupeřem Berdycha ve 4. kole bude podle očekávání zkušený Jonas Björkman, jenž dnes porazil Australana Wayna Arthurse jednoznačně 6:2, 6:1, 6:4. Pětatřicetiletý Švéd loni ve wimbledonském čtvrtfinále vyřadil Radka Štěpánka a následně podlehl pozdějšímu vítězi Rogeru Federerovi. "S Björkmanem jsem hrál myslím jednou, už je to poměrně dlouho, na US Open. Loni tady byl v semifinále," prohlásil Berdych. V jediném dosavadním vzájemném utkání ho v roce 2004 porazil. Český daviscupový reprezentant si nemyslí, že by ho čekal snadný zápas, ale uznává, že jako sedmý nasazený zatím nastupuje v roli favorita. "Když se to vezme papírově, tak to samozřejmě jasně mluví v můj prospěch," připustil Berdych, který loni v osmifinále vypadl se švýcarským šampionem Rogerem Federerem. Dnes dokončil Berdych svůj duel s I Hjong-tchekem těsně před další herní přestávkou způsobenou deštěm. "Možná to nejpříjemnější je, že jsme to stihli dohrát," zavtipkoval po zápase. Řekl, že je mu líto tenistů, kterým nezbývá než sedět v šatně a čekat. V deštěm poznamenaném Wimbledonu je Justine Heninová zatím jedinou tenistkou, která postoupila do čtvrtfinále ženské dvouhry. Světová jednička si za pouhých 56 minut poradila se Švýcarkou Patty Schnyderovou a stihla zápas odehrát těsně před další dešťovou přestávkou. Po vítězství dvakrát 6:2 nad patnáctou nasazenou se Heninová sama podivovala, jak to šlo lehce. "Byla jsem trochu překvapená, že byl ten zápas tak rychlý. Byla jsem připravená na velký boj," řekla Belgičanka, která Wimbledon jako jediný z grandslamových turnajů ještě nevyhrála. Na cestě mezi posledních osm ztratila jen patnáct her. "Doteď jsem svou práci zvládla perfektně," pochvalovala si. Mnohem těžší zápas odehrála trojnásobná wimbledonská šampionka Venus Williamsová. Utkání třetího kola s Japonkou Akiko Morigamiovou vyhrála, přestože čelila třiadvaceti brejkbolům, udělala čtrnáct dvojchyb a v rozhodující sadě prohrávala 3:5. V osmifinále narazí na vítězku z roku 2004 Marii Šarapovovou z Ruska. Navzdory velkému trápení vnímala starší ze sester Williamsových dnešní zápas pozitivně. "Určitě bych byla radši, kdybych postoupila rychleji, ale na druhou stranu je takový boj na tomto typu turnaje neocenitelný. Takže je to vlastně pro mě i dobré," řekla. O zatím největší překvapení dnešních bojů se postarala teprve šestnáctiletá Rakušanka Tamira Paszeková, která přes dvanáctou nasazenou Jelenu Dementěvovou z Ruska postoupila do osmifinále. Ve Wimbledonu před dvěma lety prohrála až ve finále juniorské soutěže a londýnský podnik je nejoblíbenějším grandslamem talentované hráčky. "Jahody se šlehačkou, hra kompletně v bílém, travnaté dvorce, přikrývání a odkrývání kurtů, dešťové přestávky - prostě všechno je tady výjimečné," svěřila se tenistka, jejíž další soupeřkou bude další Ruska Světlana Kuzněcovová. Mezi dešťovými přeháňkami se stihl odehrát jediný zápas ve dvouhrách. Marcos Baghdatis z Kypru v něm porazil Argentince Davida Nalbandiana 6:2, 7:5 a 6:0 a postoupil do osmifinále. Dvouhodinová pauza kvůli dešti nejspíš pomohla k postupu do čtvrtfinále Sereně Williamsové, která si krátce před přerušením zápasu s Danielou Hantuchovou poranila lýtko a vypadalo to, že nebude moci pokračovat. Ale v dohrávce utkání, jež bylo přerušeno za stavu 4:2 pro Slovenku v tie-breaku druhého setu, sice wimbledonská šampionka z let 2002 a 2003 první tři míčky prohrála a sadu ztratila, v rozhodující fázi však dominovala. Mladší ze sesterského dua, která se po pauze vrátila v dlouhých kalhotách, Hantuchovou v rozhodující sadě deklasovala 6:2 a může se chystat na duel se světovou jedničkou Justine Heninovou. Po necelé hodině hry začalo v Londýně již poněkolikáté pršet a pořadatelé dnešní program zrušili. Konce zápasu se tedy nedočkal například ani Rafael Nadal, jenž po dešťové pauze prohrál s Robinem Söderlingem tie-break třetího setu a následně i set čtvrtý. V rozhodující sadě nicméně vede druhý nasazený Španěl 2:0 a podává.

Muži:
Dvouhra: 3. kolo:

Berdych (ČR) - Lee (Kor.) 6:4, 7:6 (2), 7:6 (3), Baghdatis (10-Kypr) - Nalbandian (23-Arg.) 6:2, 7:5, 6:0, Južnyj (14-Rus.) - Nieminen (18-Fin.) 7:5, 7:6 (7:5), 6:3, Björkman (19-Švéd.) - Arthurs (Austr.) 6:2, 6:1, 6:4. Čtyřhra - 2. kolo:
Levinský, Škoch (13-ČR) - Kim, Smeets (USA/Austr.) 7:6 (7:2), 5:7, 7:6 (7:4), 7:6 (10:8). Ženy:
Dvouhra - 3. kolo:

Vaidišová (14-ČR) - Azarenková (Běl.) 6:4, 6:2, Kuzněcovová (5-Rus.) - A. Radwaňská (Pol.) 6:2, 6:3, Ivanovičová (6-Srb.) - Rezaiová (Fr.) 6:3, 6:2, Petrovová (11-Rus.) - Ruanová (Šp.) 6:3, 7:6 (7:3), Paszeková (Rak.) - Dementěvová (12-Rus.) 3:6, 6:2, 6:3, V. Williamsová (23-USA) - Morigamiová (Jap.) 6:2, 3:6, 7:5. 4. kolo:
Heninová (1-Belg.) - Schnyderová (15-Švýc.) 6:2, 6:2, S. Williamsová (7-USA) - Hantuchová (10-SR) 6:2, 6:7 (2:7), 6:2, Krajicková (31-Niz.) - Granvilleová (USA) 6:3, 6:4.